Maďarská vláda sa vzdala zámeru zriadiť správne súdy

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Maďarská vláda sa vzdala zámeru zriadiť správne súdy

Ilustračný záber. FOTO TASR - Ladislav Vallach

Maďarsko si tak zachová doterajší jednotný súdny systém.

Agentúru MTI o tom vo štvrtok informovala ministerka spravodlivosti Judit Vargová, podľa ktorej však vládny kabinet pripraví návrh zákona na "rýchlejšie a transparentnejšie" fungovanie správneho súdnictva.

Podľa šéfky rezortu sa vláda rozhodla nezriadiť samostatný správny súd po serióznych odborných diskusiách, po ktorých vláda uznala, že je vhodnejšie ochrániť súdnictvo pred zbytočnými spormi a zachovať jednotný systém justície.

Minister riadiaci úrad vlády Gergely Gulyás 30. mája vyhlásil, že pre kritiku zo zahraničia kabinet na neurčito odkladá zriadenie systému správneho súdnictva. Podľa pozorovateľov za zmenou postoja vlády premiéra Viktora Orbána stojí snaha vyjsť v ústrety Európskej ľudovej strane, z ktorej bol vládnuci Fidesz 20. marca vylúčený.

Vláda vlani 27. septembra schválila koncepciu obnovy správnych súdov v Maďarsku, ktoré podľa pôvodných plánov mali fungovať už od 1. januára 2020. Minister spravodlivosti László Trócsányi príslušný návrh zákona predložil 6. novembra 2018. Parlament návrh schválil 12. decembra a následne ho prezident János Áder podpísal.

Vyšší správny súd mal mať sídlo v Ostrihome. V ôsmich mestách sa plánovali zriadiť tribunály s regionálnou pôsobnosťou a právomocou.

Zámer zriadiť správny súd kritizovali aj predstavitelia Benátskej komisie, ktorá je expertným poradným orgánom Rady Európy (RE), či komisárka Rady Európy pre ľudské práva Dunja Mijatovičová.

Kritici vyjadrili vážne pochybnosti súvisiace s nezávislosťou maďarskej justície, pretože podľa schválených zákonov by mal minister spravodlivosti silný vplyv na správny súd.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo