Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. novembec 2019, 12:55

Maďarská vláda sa vzdala zámeru zriadiť správne súdy

Maďarská vláda sa vzdala zámeru zriadiť správne súdy

Ilustračný záber. FOTO TASR - Ladislav Vallach

Maďarsko si tak zachová doterajší jednotný súdny systém.

Agentúru MTI o tom vo štvrtok informovala ministerka spravodlivosti Judit Vargová, podľa ktorej však vládny kabinet pripraví návrh zákona na "rýchlejšie a transparentnejšie" fungovanie správneho súdnictva.

Podľa šéfky rezortu sa vláda rozhodla nezriadiť samostatný správny súd po serióznych odborných diskusiách, po ktorých vláda uznala, že je vhodnejšie ochrániť súdnictvo pred zbytočnými spormi a zachovať jednotný systém justície.

Minister riadiaci úrad vlády Gergely Gulyás 30. mája vyhlásil, že pre kritiku zo zahraničia kabinet na neurčito odkladá zriadenie systému správneho súdnictva. Podľa pozorovateľov za zmenou postoja vlády premiéra Viktora Orbána stojí snaha vyjsť v ústrety Európskej ľudovej strane, z ktorej bol vládnuci Fidesz 20. marca vylúčený.

Vláda vlani 27. septembra schválila koncepciu obnovy správnych súdov v Maďarsku, ktoré podľa pôvodných plánov mali fungovať už od 1. januára 2020. Minister spravodlivosti László Trócsányi príslušný návrh zákona predložil 6. novembra 2018. Parlament návrh schválil 12. decembra a následne ho prezident János Áder podpísal.

Vyšší správny súd mal mať sídlo v Ostrihome. V ôsmich mestách sa plánovali zriadiť tribunály s regionálnou pôsobnosťou a právomocou.

Zámer zriadiť správny súd kritizovali aj predstavitelia Benátskej komisie, ktorá je expertným poradným orgánom Rady Európy (RE), či komisárka Rady Európy pre ľudské práva Dunja Mijatovičová.

Kritici vyjadrili vážne pochybnosti súvisiace s nezávislosťou maďarskej justície, pretože podľa schválených zákonov by mal minister spravodlivosti silný vplyv na správny súd.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Francúzsky prezident Emmanuele Macron vymenoval za nového premiéra Jeana Castexa, jedného z autorov stratégie znovuotvárania krajiny po koronakríze. Castex nahradil vo funkcii Édouarda Philippea, ktorý v ten istý deň podal s celou svojou vládou demisiu. (TASR)

pred 2 hodinami
pred 2 hodinami

„Kedy sa začína právo na život, kto má právo na život? Dnes sa o týchto otázkach organizujú snobské diskusie, kde by sa mali predkladať akože argumenty za či proti. Akoby sme boli kdesi pred sto či viac rokmi pri boome eugeniky, darwinizmu a rasovej predispozície na to či ono. Nie sme predsa v 19. storočí, aby sme diskutovali, kto je alebo nie je človekom. Nebodaj do akej miery či na koľko percent.“ Viac k téme v texte Erika Potockého

 

pred 5 hodinami

Predseda Smeru Robert Fico reaguje vo videu na kauzy posledných dní. Expremiér tvrdí, že neexistuje žiadny dôvod na väznenie bývalého predsedu Správy štátnych hmotných rezerv Kajetána Kičuru. Výpovede bývalého sudcu Vladimíra Sklenku označil Fico za ohováranie podľa politickej objednávky, podľa neho Sklenkova manželka preukázateľne prala špinavé peniaze.

Takto vyzerá rozvrat právneho štátu v podaní bláznivej vlády Igora Matoviča.

Takto vyzerá rozvrat právneho štátu v podaní bláznivej vlády Igora Matoviča.

Uverejnil používateľ Robert Fico Piatok 3. júla 2020
pred 5 hodinami

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan odmietol kritiku za svoj návrh obnoviť štatút mešity v bývalom chráme Hagia Sofia. „Obvinenia namierené proti našej krajine v súvislosti so zmenou štatútu Hagie Sofie sú priamym útokom na naše právo na suverenitu,“ vyhlásil Erdogan. (TASR)

pred 5 hodinami

Slovensko a Rakúsko majú aj napriek koronakríze veľmi dobré vzťahy, do budúcna chcú pokračovať v spolupráci, a to aj v súvislosti s prípadnou druhou vlnou. Zhodli sa na tom predseda Národnej rady Boris Kollár a šéf rakúskeho parlamentu Wolfgang Sobotka na piatkovom rokovaní vo Viedni. (TASR)