Fico už oficiálne nebýva v Bonaparte

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Fico už oficiálne nebýva v Bonaparte

Protestujúci počas 8. protestu pred luxusným komplexom Bonaparte v Bratislave 8. augusta 2016.. FOTO TASR - Andrej Galica

Konkurzná správkyňa prepadnutého majetku podnikateľa Ladislava Bašternáka Lenka Ivanová potvrdila, že k 31. októbru ukončila s Robertom Ficom nájomnú zmluvu na byt v Bonaparte.

Informoval o tom týždenník Trend na svojom webe.

Bývalý premiér a predseda Smeru-SD tak po siedmich rokoch luxusnú nehnuteľnosť definitívne opustil. Podľa Trendu Ivanová zverejnila aj celkový výťažok z nájomného, ktoré Fico platil za posledných šesť mesiacov. Ide o sumu 15 900 eur, teda 2 650 eur mesačne.

Rovnaká suma sa nachádzala aj v nájomnej zmluve z roku 2012, ktorú Fico v minulosti ukázal denníku Sme. Minulý rok tak expremiér platil nájomné vo výške 32-tisíc eur, čo je viac, ako jeho príjem v roku 2018. Podľa majetkového priznania v danom roku zarobil 28 939 eur a ďalšie príjmy neudáva.

Ešte v pozícii premiéra v roku 2017 však zarobil 45 050 eur a na paušálnych náhradách dostal ďalších takmer 13-tisíc eur.

Hoci Fico oficiálne ukončil nájomnú zmuvu k 31. októbru, v byte nebýval už dlhší čas. Ešte v septembri premiér Peter Pellegrini avizoval, že podľa jeho informácii Fico už v objekte pravdepodobne nebýva.

Šéf Smeru-SD Robert Fico už od februára 2017 sľuboval, že sa z Bonaparte vysťahuje. Priestor pred bytovým domom sa v roku 2016 stal na niekoľko týždňov aj miestom konania protikorupčných protestov opozičných strán SaS a OĽaNO.

Podnikateľ Ladislav Bašternák od roku 2017 čelil obvineniu z neodvedenia daní a poistného. Podľa výsledkov policajného vyšetrovania cez firmu BL - 202 v roku 2012 kúpil sedem bytov v bratislavskom bytovom komplexe Five Star Residence za 12 miliónov eur.

Skutočná suma však bola údajne nižšia. Podľa vyšetrovateľa si neodôvodnene uplatnil nárok na odpočítanie DPH vo výške takmer dva milióny eur, za čo Bašternáka v marci odsúdili na nepodmienečný päťročný trest odňatia slobody. 

Majetok, ktorý predtým neprepísal na svoju rodinu, prepadol štátu. Išlo tak predovšetkým o byt v rezidencii Bonaparte, ktorý mal v dlhodobom nájme od Bašternáka bývalý premiér Robert Fico.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo