Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. novembec 2019, 09:00

Fico už oficiálne nebýva v Bonaparte

Fico už oficiálne nebýva v Bonaparte

Protestujúci počas 8. protestu pred luxusným komplexom Bonaparte v Bratislave 8. augusta 2016.. FOTO TASR - Andrej Galica

Konkurzná správkyňa prepadnutého majetku podnikateľa Ladislava Bašternáka Lenka Ivanová potvrdila, že k 31. októbru ukončila s Robertom Ficom nájomnú zmluvu na byt v Bonaparte.

Informoval o tom týždenník Trend na svojom webe.

Bývalý premiér a predseda Smeru-SD tak po siedmich rokoch luxusnú nehnuteľnosť definitívne opustil. Podľa Trendu Ivanová zverejnila aj celkový výťažok z nájomného, ktoré Fico platil za posledných šesť mesiacov. Ide o sumu 15 900 eur, teda 2 650 eur mesačne.

Rovnaká suma sa nachádzala aj v nájomnej zmluve z roku 2012, ktorú Fico v minulosti ukázal denníku Sme. Minulý rok tak expremiér platil nájomné vo výške 32-tisíc eur, čo je viac, ako jeho príjem v roku 2018. Podľa majetkového priznania v danom roku zarobil 28 939 eur a ďalšie príjmy neudáva.

Ešte v pozícii premiéra v roku 2017 však zarobil 45 050 eur a na paušálnych náhradách dostal ďalších takmer 13-tisíc eur.

Hoci Fico oficiálne ukončil nájomnú zmuvu k 31. októbru, v byte nebýval už dlhší čas. Ešte v septembri premiér Peter Pellegrini avizoval, že podľa jeho informácii Fico už v objekte pravdepodobne nebýva.

Inzercia

Šéf Smeru-SD Robert Fico už od februára 2017 sľuboval, že sa z Bonaparte vysťahuje. Priestor pred bytovým domom sa v roku 2016 stal na niekoľko týždňov aj miestom konania protikorupčných protestov opozičných strán SaS a OĽaNO.

Podnikateľ Ladislav Bašternák od roku 2017 čelil obvineniu z neodvedenia daní a poistného. Podľa výsledkov policajného vyšetrovania cez firmu BL - 202 v roku 2012 kúpil sedem bytov v bratislavskom bytovom komplexe Five Star Residence za 12 miliónov eur.

Skutočná suma však bola údajne nižšia. Podľa vyšetrovateľa si neodôvodnene uplatnil nárok na odpočítanie DPH vo výške takmer dva milióny eur, za čo Bašternáka v marci odsúdili na nepodmienečný päťročný trest odňatia slobody. 

Majetok, ktorý predtým neprepísal na svoju rodinu, prepadol štátu. Išlo tak predovšetkým o byt v rezidencii Bonaparte, ktorý mal v dlhodobom nájme od Bašternáka bývalý premiér Robert Fico.

Dnes treba vedieť

pred 29 minútami

Predseda Smeru Robert Fico označil predsedu parlamentu Borisa Kollára za mafiána a jeho odvolávanie prirovnal k cirkusu. „Nevidíme dôvod, prečo by sme mali vystupovať v diskusii," povedal Fico s tým, že kauza diplomovej práce je to posledné, čo ich trápi. Dodal, že ak sa poslanci rozhodnú hlasovať, majú voľnú ruku. Ak by sa on rozhodol hlasovať, určite by bol podľa vlastných slov za odvolanie Kollára.

pred hodinou

Predseda Smeru Robert Fico žiadal doplniť do programu schôdze návrh na riešenie personálnych zmien vo výboroch. Tvrdí, že vystúpením 11 poslancov zo Smeru-SD títo stratili právo na predsednícke pozície v kontrolných výboroch. Predseda parlamentu Boris Kollár reagoval tým, že v zmysle rokovacieho poriadku musia byť procedurálne návrhy predložené pred začatím schôdze, a o návrhu Fica teda hlasovať nedal. (TASR)

pred 2 hodinami

Boris Kollár otvoril zasadnutie parlamentu a podal návrh na hlasovanie o jeho zotrvaní vo funkcii predsedu. Poslanci majú rokovať aj o takzvanom podnikateľskom kilečku, zmene spôsobu voľby generálneho prokurátora či o štyroch návrhoch novelizácie interrupčného zákona. (TASR)

pred 2 hodinami

Trhová hodnota amerického výrobcu elektrických áut Tesla sa zvýšila na 170 miliárd dolárov, upevnila si tak pozíciu najväčšej automobilky v USA. Ide o hodnotu, ktorá prevyšuje trhovú kapitalizáciu všetkých troch konkurenčných automobiliek General Motors, Ford a Fiat Chrysler dohromady. (TASR)