Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. 11. 2019, 08:35

EÚ vyplatí Turecku ďalších 663 miliónov eur v rámci dohody o utečencoch

EÚ vyplatí Turecku ďalších 663 miliónov eur v rámci dohody o utečencoch

Plavidlo gréckej pobrežnej stráže vedie nafukovací čln s migrantmi a utečencami počas záchrannej operácie v Egejskom mori pri gréckom ostrove Samos. FOTO TASR/AP

V roku 2016 Európska únia krajine prisľúbila celkovo 6 miliárd eur výmenou za zastavenie prílevu utečencov do Európy. Dosiaľ bolo vyplatených vyše 2,6 miliardy.

Európska únia vyčlení ďalších 663 miliónov v rámci financovania, na ktorom sa dohodla s Tureckom v rámci dohody o utečencoch z roku 2016.

Tieto peniaze budú použité na podporu zdravotníckych a vzdelávacích programov v Turecku, v ktorom v súčasnosti žije najviac utečencov na svete. Podľa oficiálnych údajov sa v Turecku nachádzajú štyri milióny utečencov vrátane viac než 3,6 milióna Sýrčanov.

EÚ v roku 2016 prisľúbila šesť miliárd eur na podporu utečencov v Turecku. Ankara výmenou súhlasila, že zastaví ich prílev do Únie, ktorá je vnútorne hlboko rozdelená, pokiaľ ide o postup v otázke prichádzajúcich žiadateľov o azyl.

Turecko však v uplynulých mesiacoch vyzývalo EÚ, aby poskytla viac financií, a sťažovalo sa, že sľúbené peniaze neboli dodané.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan tento mesiac pohrozil, že "otvorí brány" a vpustí utečencov do Únie, po tom, ako EÚ kritizovala tureckú operáciu v severnej Sýrii.

V rámci príslušného programu EÚ bolo dosiaľ vyplatených vyše 2,6 miliardy eur, uviedla vo štvrtok Európska komisia.
 

Odporúčame