Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
29. 10. 2019, 08:42

Priebežný víťaz Gorily a Threemy? Pellegrini

Dnešné megakauzy zatiaľ Smeru neublížili a premiérovi pomáhajú zbaviť sa starých štruktúr.
Priebežný víťaz Gorily a Threemy? Pellegrini

Podpredseda strany Smer-SD Peter Pellegrini a predseda poslaneckého klubu strany Smer-SD v NR SR Martin Glváč počas tlačovej konferencie v utorok 6. marca 2018 v Bratislave. FOTO TASR – Jakub Kotian

Pri odistených granátoch, ktoré odhaľujú dlhodobejšie fungovanie „systému“, nie je nikdy vopred jasné, koho každého napokon zasiahnu. Ničivá zmes Gorila plus Threema otriasla profesionálnymi, politickými aj súkromnými životmi mnohých aktérov. Preto je hodnotenie jej celkového politického vplyvu zložitejšie.

Gorila vyriešená

Gorila bola pre Smer – a zvlášť pre Roberta Fica – hrozbou aj príležitosťou. Fico sa tejto kauzy pätnásť rokov bál. Keď Jaroslav Haščák zistil, že jeho konšpiračný byt je nahrávaný, zavolal nádejného premiéra tiež na besiedku. Aby si poistil Ficovu spoluprácu, ak by mal po voľbách 2006 vládnuť. Kalkul strednodobo vyšiel. Keď Fico potom vládol, Gorilu kryl.

Že Fico pil s Haščákom kolu, nie je z pohľadu jeho voličov (a ani objektívne vzaté) vecný problém. Že tam hovorí o nepriznaných peniazoch pre stranu, to už objektívne problém je. Ale nie taký, aby ho voliči vnímali ako ujmu a zradu. A hlavne nie v porovnaní s tým, čo tam Haščák riešil s Malchárkom, zástupcom vtedajšej vlády a parlamentu.

Ešte to síce môže vypáliť hocijako, no jeden prípitok si už Robert Fico s Petrom Pellegrinim na Gorilu môžu dať. Zdieľať

V poslednom prieskume Focusu Smer nič nestratil a drží sa na dlhodobej úrovni (21 – 22 percent). Ak sa táto voličská podpora potvrdí aj po konečných „dozvukoch“ Gorily, bude napokon Smer víťazom celej kauzy.

Mína bola odpálená (možno práve Smerom) v čase, keď strane de facto nijako neuškodila. Naopak, Smer ju do istej miery aj úspešne použil proti svojim protivníkom (najmä cez neférový útok na Miroslava Beblavého, štátneho tajomníka v goriľom období). Úspechu jeho taktiky pomohla vzájomná rivalita opozičných strán.

Ešte to síce môže vypáliť hocijako, no jeden prípitok si už Robert Fico s Petrom Pellegrinim na Gorilu môžu dať.

Pellegriniho bonus – Maznák preč

Pokiaľ ide o vplyv Threemy, môžu byť v Smere zatiaľ spokojní tiež. Minimálne v Pellegriniho časti Smeru. Zopakujeme, že aj tu treba počkať na dozvuky, ale zatiaľ to nevyzerá, že by Kočnerovo esemeskovanie ťahalo Pellegriniho dole.

Koniec koncov, sú to práve „Pellegriniho bachari“, ktorí držia Kočnera za mrežami, a „Pellegriniho detektívi“, ktorí „našli“ materiály na sudcov. Pellegrini síce na tom celom nemá veľkú zásluhu, vyvíja sa to pod ním viac-menej živelne, ale každý vidí, že štátny systém za Pellegriniho nijako nekryje Kočnera ani jeho svet. Naopak, dnešná situácia okolo Kočnera (Threema, obvinenie vrahov a objednávateľa) je pre Pellegriniho štítom, ktorý zakrýva zlyhávanie štátu v rezortoch.

Napríklad v oblasti výstavby ciest (neschopný Érsek), čerpanie eurofondov v školstve (neschopná Lubyová) a tak ďalej po rezortoch. Korupcia na súdoch dočasne prekryla korupciu vlády.

Pellegrini navyše dostáva nečakaný bonus – muníciu na Martina Glváča, vo forme jeho esemesiek s Kočnerom. Bude tak o jedno miesto na kandidátke viac – pre niekoho lojálnejšieho.

Ak to napokon celé plus-mínus takto definitívne dopadne, Peter Pellegrini naozaj nebude mať dôvod sťažovať sa.

Odporúčame