Iniciatíva Zastavme hazard vyzýva zrušiť podmienku petície za zákaz hazardu

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Iniciatíva Zastavme hazard vyzýva zrušiť podmienku petície za zákaz hazardu

Podporovatelia zákazu hazardu na snímke z 29. marca 2018. FOTO TASR - Marko Erd

Aktivisti upozornili na snahy nelegálne zasahovať do procesu občianskych aktivít, ktoré vyplynuli z prepisu Kočnerovej Threemy.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Iniciatíva Zastavme hazard vyzýva na zrušenie podmienky petície za zákaz hazardu v zákone o hazardných hrách na úrovni miest a obcí. Zároveň žiada posilniť kompetencie pre mestské a miestne samosprávy. Výzvu na vypustenie podmienky petície zo zákona v skrátenom legislatívnom konaní adresovala iniciatíva v pondelok predstaviteľom koalície aj opozície.

„Vyzývame ako vládnu koalíciu, tak opozíciu, aby sa v tejto otázke spojili, aby sa zjednotili a zrušili podmienku petície, lebo toto nie je cesta, ktorá funguje,“ uviedol na brífingu Peter Beňa z iniciatívy. Požadujú tým tiež silnú a jednoznačnú kompetenciu pre mestá a obce na Slovensku regulovať hazardné hry na svojom území.

Takéto riešenie vníma iniciatíva za právne čisté, bez prípadných súdnych sporov a žalôb. „Aby nikto nemohol na súdoch napádať, že to bolo prijaté v rozpore so zákonom a nejakým spôsobom spochybňovať, či má alebo nemá (obec alebo mesto, pozn. TASR) právomoc regulovať hazardné hry,“ poznamenal Beňa. Pomôcť to má nielen Bratislave, ale aj ďalším mestám, ktoré obdobné všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o zákaze hazardu prijali, alebo sa k tomuto kroku chystajú. Poukazuje tým na napadnuté VZN hlavného mesta, ktoré skončilo na Najvyššom súde SR.

K téme:
Hazard budeme na Najvyššom súde riešiť my, písal Kočner v Threeme
Prečo musí Jarmila Urbancová odísť Zdieľať

Jozef Melicher z iniciatívy Zastavme hazard upozornil, že pri napádaní petície občanov Bratislavy „veľmi účinne prisluhovala prokuratúra. Iniciatíva Zastavme hazard 15. 5. 2017 vyzvala generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, aby zakročil a preveril protest Krajskej prokuratúry v Bratislave, ktorým napadla VZN o zákaze hazardu v Bratislave. Generálny prokurátor Jaromír Čižnár nekonal. Krajský súd v Bratislave škandalóznym rozhodnutím zo smiešnych dôvodov zákaz hazardu zrušil. Najvyšší súd SR žiadosť o odklad zrušenia zákazu zamietol a vo veci nerozhodol. Tak zákaz hazardu stratil nielen účinnosť, ale aj platnosť. Nič však nie je také skryté, aby to nevyšlo najavo. To, čo vyšlo najavo, sme všetci inštinktívne tušili. Predsa však je desivé, keď sa pravda ukazuje v takých detailoch a podrobnostiach, ktoré sa týkajú snahy o ovplyvňovanie sudcov.“

Melicher tým narážal na uniknuté správy z Kočnerovej aplikácie Threema, o ktorých minulý týždeň písal denník Postoj. Kočner sa na jeseň roku 2017 vyzvedal u sudcu Vladimíra Sklenku z Okresného súdu Bratislava I, kto bude rozhodovať o zákaze hazardu v Bratislave. Kočner naznačoval ochotu uplácať sudcov. Sklenka Kočnerovi napokon odpovedal: „Takže my to budeme riešiť, ale na NS SR. 😂😂😂 Lebo primátor sa odvolá.“ Kočner na to reagoval zdvihnutým palcom. Sklenka ešte dodal: „Prútik. 😜 A tam to aj skončí.“ (Prútikom volali sudkyňu Najvyššieho súdu Jarmilu Urbancovú.) „Tak tam to budeme riešiť my,“ potvrdil Kočner. A neskôr v komunikácii ešte zopakoval: „Tak my si vezmeme NS.“

Ďalšie kroky podľa iniciatívy vyplynú z toho, ako na výzvu zareagujú kompetentní. „Sme pripravení urobiť všetky kroky potrebné k tomu, aby sme žili v lepšom meste,“ odpovedal Beňa na otázku, či napriek výzve začnú so zbieraním podpisov pod novú petíciu. Túto možnosť však nevylúčil. Iniciatíva pritom pre TASR nedávno potvrdila, že pripravuje novú petíciu za zákaz hazardu. Petičný výbor majú tvoriť občiansky aktivisti a nie bratislavský primátor a starostovia, ako to bolo v minulosti. Hlavné mesto i mestské časti však chcú občiansku petíciu podporiť.

Absolútny zákaz herní v Bratislave platil od mája 2017 do 28. decembra 2018. Herne sa po vypršaní licencií už nemali nachádzať v hoteloch, penziónoch, bytových domoch, pohostinstvách, v budovách na obchod, kultúru či verejnú zábavu. Návrh celoplošného zákazu herní vychádzal z petície, ktorú spustili v máji 2015 vtedajší primátor Ivo Nesrovnal a starostovia bratislavských mestských častí.

Petíciu podporilo celkovo 136 139 obyvateľov, platných bolo 98 118 podpisov. Podľa Krajskej prokuratúry v Bratislave však následne prijaté VZN nebolo v súlade so zákonom. S jej argumentmi sa v júni 2018 stotožnil aj Krajský súd v Bratislave.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo