Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. október 2019, 11:57

V Spojených štátoch sa začalo preverovanie Muellerovej správy

 V Spojených štátoch sa začalo preverovanie Muellerovej správy

Špeciálny prokurátor Robert Mueller. FOTO TASR/AP

Americké ministerstvo spravodlivosti začalo skúmať zdroje, ktoré použil špeciálny prokurátor Robert Mueller pri vyšetrovaní údajnej predvolebnej kolaborácie prezidenta USA Donalda Trumpa s Ruskom.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme. 

Administratívne preskúmanie jeho vyšetrovania sa začalo už v máji, ale spustenie kriminálneho vyšetrovania znamená, že vyšetrovatelia teraz môžu vydať dokumenty či predvolania na svedecké výpovede.

Trump dlhodobo označuje Muellerovo vyšetrovanie za "hon na čarodejnice". Vyšetrovanie Trumpovej predvolebnej činnosti z roku 2016 však neodhalilo nijaké trestné spolčenie sa jeho kampane s Moskvou, ale prezidenta ani neočistilo z bránenia výkonu spravodlivosti.

Na administratívne preskúmanie dohliada minister spravodlivosti William Barr a vedie ho federálny prokurátor John Durham. Jeho úlohou je určiť, či bolo získanie tajných informácií o Trumpovej kampani z roku 2016 zákonné.

Barr v apríli kongresmanom povedal, že je presvedčený o tom, že v súvislosti s Trumpovou kampaňou "došlo k špionáži". "Otázkou je, či bola vykonaná adekvátne," uviedol. Kritici obviňujú Barra zo spustenia administratívneho preskúmania viac v záujme samotného prezidenta než v záujme spravodlivosti, píše BBC.

Trump v danom čase povedal, že Barrovi nenariadil spustenie administratívneho preskúmania.

Muellerova 448-stranová správa nevyvodzuje záver, že došlo k trestnému prepojeniu medzi Moskvou a Trumpovou predvolebnou kampaňou so zámerom ovplyvniť americké prezidentské voľby v roku 2016. Správa však obsahuje podrobnosti o desiatich prípadoch, keď sa Trump mohol dopustiť pokusu o marenie vyšetrovania.

V Muellerovej správe sa uvádza, že zasahovanie Ruska do volieb malo podobu rozsiahlej kampane na sociálnych médiách a hackerských útokov na servery Demokratickej strany, pričom tieto útoky údajne vykonala ruská vojenská spravodajská služba.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 36 minútami

Protest farmárov v Bratislave bude prebiehať vo štvrtok od 9.00 do 15.00 h a vyžiada si dopravné obmedzenia. Trasa protestnej jazdy by mala viesť zo Seneckej cesty cez Rožňavskú, Trnavskú, Šancovú a Štefánikovu ulicu a Palisády a späť. Ďalší účastníci zhromaždenia sa pripoja z Trnavského mýta a presúvať sa budú od Lieskovskej cesty Ulicou Svornosti, Slovnaftskou a Bajkalskou ulicou, Trnavskou cestou, Šancovou a Štefánikovou ulicou na Palisády a späť. Avizované sú rozsiahle kolóny po celej trase. (tasr)

pred hodinou

Britský Najvyšší súd ukončil dvojdňové pojednávanie v prípade žiadosti o vydanie zakladateľa WikiLeaks Juliana Assangea na stíhanie do USA. Verdikt sa očakáva najskôr v marci. Assange sa na stredajšom zasadnutí súdu nezúčastnil. Podobne ako v utorok sa totiž necítil dobre. (tasr)

pred 2 hodinami
pred 3 hodinami

„Tejto vláde nie je ľúto obetí trestných činov, ale len seba. Fico tvrdí, že sú politickí väzni, čo je hrubá neúcta k ľuďom ako Anton Srholec. Alebo k Alexejovi Navaľnému, ktorého navždy umlčal Putinov režim. Toto sú skutoční politickí väzni, nie Bödör, Gašpar, Výboh alebo Kováčik. Nedovoľme Smeru, aby spravil zo Slovenska poslušný prívesok diktátora z Moskvy.“ Prečítajte si príhovor Mareka Vagoviča, ktorý zaznel na zhromaždení Orava za slušné Slovensko v Námestove.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.