Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. október 2019, 08:32

Rusko aj USA posilnia prítomnosť svojich jednotiek v Sýrii

Rusko aj USA posilnia prítomnosť svojich jednotiek v Sýrii

Ruské jednotky neďaleko mesta Qamishli. FOTO TASR/AP

Rusko vyslalo na sýrske územie pozdĺž hranice s Tureckom približne 300 ďalších príslušníkov vojenskej polície z Čečenska no svoju prítomnosť v severovýchodnej časti Sýrie plánujú posilniť aj Spojené štáty americké.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

"Približne 300 vojenských policajtov z ozbrojených síl Ruskej federácie, ktorí slúžili v Čečenskej republike, pricestovali do Sýrskej arabskej republiky, aby vykonávali špeciálne úlohy," uviedlo ruské ministerstvo obrany s tým, že ich presun sa uskutočnil letecky zo Severného Osetska.

Rusko a Turecko dosiahli v utorok dohodu o spoločnej kontrole nad severovýchodnou Sýriou po zastavení tureckej ofenzívy proti Kurdom, ktorú Ankara spustila 9. októbra.

Dohoda umožňuje Turecku zachovať si kontrolu nad oblasťou, ktorú obsadilo pri ofenzíve, pričom ruskí a sýrski vojaci budú kontrolovať zvyšok turecko-sýrskej hranice. Kurdom dáva 150 hodín, so začiatkom od stredajšieho poludnia, na stiahnutie svojich ozbrojených síl 30 kilometrov od spomínanej hranice.

Ministerstvo obrany Spojených štátov tiež plánuje posilniť prítomnosť americkej armády v severovýchodnej časti Sýrie, aby mohla ochrániť miestne ropné polia pred hrozbou opätovného obsadenia bojovníkmi teroristickej organizácie Islamský štát (IS) v prípade, že by došlo k jej oživeniu, keďže práve tieto ropné polia boli pre IS rozhodujúcim zdrojom príjmu.

"Spojené štáty sú odhodlané v koordinácii s partnerskými Sýrskymi demokratickými silami (SDF) posilniť svoje postavenie v severovýchodnej Sýrii dodatočnými vojenskými aktívami, aby zamedzili tomu, že tieto ropné polia opäť padnú do rúk IS alebo iných destabilizujúcich aktérov," dodal nemenovaný predstaviteľ tohto rezortu.

Americký prezident Donald Trump minulý týždeň oznámil, že Spojené štáty stiahnu všetkých svojich vojakov zo severovýchodnej Sýrie, kde slúžili ako "nárazník" medzi SDF pod vedením Kurdov, sýrskymi vládnymi silami a tureckou armádou. V stredu však vyhlásil, že malá časť amerických vojakov zostane v tejto oblasti, aby chránili ropné polia.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 30 minútami

Britský Najvyšší súd ukončil dvojdňové pojednávanie v prípade žiadosti o vydanie zakladateľa WikiLeaks Juliana Assangea na stíhanie do USA. Verdikt sa očakáva najskôr v marci. Assange sa na stredajšom zasadnutí súdu nezúčastnil. Podobne ako v utorok sa totiž necítil dobre. (tasr)

pred hodinou
pred 2 hodinami

„Tejto vláde nie je ľúto obetí trestných činov, ale len seba. Fico tvrdí, že sú politickí väzni, čo je hrubá neúcta k ľuďom ako Anton Srholec. Alebo k Alexejovi Navaľnému, ktorého navždy umlčal Putinov režim. Toto sú skutoční politickí väzni, nie Bödör, Gašpar, Výboh alebo Kováčik. Nedovoľme Smeru, aby spravil zo Slovenska poslušný prívesok diktátora z Moskvy.“ Prečítajte si príhovor Mareka Vagoviča, ktorý zaznel na zhromaždení Orava za slušné Slovensko v Námestove.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.