Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. október 2019, 14:02

Sudcovia z Prešova vyzývajú sudcov z Threemy, aby si prerušili výkon funkcie

Sudcovia z Prešova vyzývajú sudcov z Threemy, aby si prerušili výkon funkcie

Okresný súd Bratislava. FOTO TASR – Pavol Zachar

Vedenie Okresného súdu Bratislava I dáva dotknutým sudcom na zváženie, aby prijali osobné rozhodnutie.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Sudcovia Okresného súdu Prešov vyzývajú sudcov, ktorí sú podozriví z komunikácie s Marianom Kočnerom, aby požiadali o prerušenie výkonu funkcie sudcu.

Uvádzajú to v spoločnom vyhlásení, ktoré do redakcie zaslal sudca Okresného súdu Prešov Michal Drimák. 

Prešovskí okresní sudcovia sú „hlboko znepokojení a šokovaní medializovanými informáciami, kde predstavitelia súdnej moci vykazujú správanie nezlučiteľné nielen so sudcovskou etikou, ale i s elementárnymi zásadami slušnosti“.

Podľa vlastného vyhlásenia sa dištancujú od akéhokoľvek konania nesúceho znaky korupcie či zasahovania do nezávislosti a nestrannosti sudcov.

„Zverejňované informácie vrhajú nielen zlé svetlo na ostatných sudcov, ale predovšetkým podkopávajú dôveru verejnosti v právny štát. Rešpektujúc princíp prezumpcie neviny, vyzývame dotknutých sudcov, aby do vyšetrenia týchto mimoriadne závažných podozrení požiadali o prerušenie výkonu funkcie sudcu,“ uviedli. „Situácia dospela do stavu, keď minimom, čo môžeme ako predstavitelia súdnej moci v Slovenskej republike urobiť, je nezostať ticho,“ dodali prešovskí sudcovia. 

Témou sa dnes zaoberala aj Sudcovská rada Okresného súdu Bratislava I. Sudcom, ktorí čelia podozreniam v súvislosti s komunikáciou s Kočnerom, dávajú na zváženie, aby prijali osobné rozhodnutie. 

„Dávame na zváženie kolegom, aby prijali osobné rozhodnutie a zvážili svoje ďalšie kroky a postoje tak, aby nebol priestor na vytváranie pochybností o etických hodnotách sudcov Okresného súdu Bratislava I,“ vyhlásila po zasadnutí sudcovskej rady jej predsedníčka Zuzana Moťovská Dobošová.

Zároveň uviedla, že v tejto chvíli neexistuje žiadny zákonný efektívny krok, ktorým by sudcovská rada mohla reagovať na médiami prezentované skutočnosti, ktoré vytárajú závažné pochybnosti o niektorých sudcoch tohto súdu. „Zdôrazňujeme, že nie je v kompetencii sudcovskej rady riešiť trestnoprávnu zodpovednosť sudcov,“ uviedla Moťovská Dobošová s tým, že kolegovia dostali priestor na vyjadrenie sa.

Sudcovská rada spolu s vedením súdu zároveň apeluje na orgány činné v trestnom konaní, aby konali s cieľom objasniť zverejnené závažné podozrenia voči niektorým sudcom. Žiadajú tiež, aby informovali vedenie súdu a sudcovské orgány.

Inzercia

Doteraz medializované informácie považuje predseda Okresného súdu Bratislava I Ján Golian za obzvlášť závažné. „Nemôžu zostať bez povšimnutia, musia sa nimi príslušné orgány zaoberať. Vyzývam orgány činné v trestnom konaní, aby poskytli súdom možnosť vyvodzovať zodpovednosť voči jednotlivcom, ktorí, ak sa to preukáže, porušili povinnosti vyplývajúce z funkcie sudcu,“ doplnil.

Koncom augusta polícia zaistila okrem iných mobilné telefóny sudcovi OS Bratislava I Vladimírovi Sklenkovi a jeho kolegyni Miriam Repákovej. Ďalšia sudkyňa Denisa Cviková je predmetom komunikácie obžalovaného Kočnera s bývalou štátnou tajomníčkou Monikou Jankovskou. Táto sudkyňa mala byť nápomocná v miliónovej kauze televíznych zmeniek.

Ako dnes upozornil Postoj, z Kočnerovej komunikácie vyplýva, že na Okresnom súde Bratislava I mohli byť ovplyvňované aj ďalšie sudkyne, hoci inými skupinami.

Novou Threemou sa bude zaoberať aj Súdna rada 

Predsedníčka Súdnej rady SR Lenka Praženková otvorí na najbližšom zasadnutí Súdnej rady, ktoré bude v pondelok, tému nových medializovaných informácií v súvislosti s údajnou komunikáciou Kočnera s rôznymi bratislavskými sudcami.

TASR o tom informovala hovorkyňa Kancelárie Súdnej rady SR Veronika Müller. V programe rokovania je aj vysvetlenie Praženkovej, prečo nominovala Moniku Jankovskú za kandidátku na sudkyňu Ústavného súdu SR.

„Súdna rada by ako celok mala zaujať k tejto škandalóznej a dôveryhodnosti justície mimoriadne škodiacej situácii stanovisko na svojom najbližšom zasadnutí,“ uvádza sa v stanovisku.

Podľa Súdnej rady vychádzajú každý deň na povrch nové závažné informácie o možnom ovplyvňovaní rozhodovacej činnosti sudcov a korupcii na súdoch. „Ak by sa preukázala ich pravdivosť, bola by dôkazom závažného, neospravedlniteľného a s nosením talára, nezlučiteľného zlyhania jednotlivcov,“ dopĺňa stanovisko.

V ostatných dňoch sa vzdali svojho členstva v špeciálne zriadenej komisii Súdnej rady práve Lenka Praženková a trestná sudkyňa Marcela Kosová. Urobili tak po medializácii ich účasti na zabíjačke, kde bol hosťom aj Kočner, v súčasnosti obžalovaný z vraždy Jána Kuciaka. Kontakty s ním odmietajú.

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami
pred 6 hodinami

Prepad HDP v 19-člennej eurozóne bude v tomto roku horší, ako sa očakávalo – na úrovni 8,7 %. Vyplýva to z letných ekonomických prognóz, ktoré v utorok predstavila Európska komisia. Exekutíva EÚ ešte v máji, v rámci svojich jarných prognóz, predpovedala pre eurozónu pokles o 7,7 %. (TASR)

pred 6 hodinami

Pred pár dňami sa na YouTube objavil nový hodinový videorozhovor s Thomasom Sowellom, pozoruhodným konzervatívnym mysliteľom, o ktorom sme písali len nedávno. Čerstvý deväťdesiatnik v ňom predstavuje svoju novú knihu o fenoméne takzvaných „charter schools“, flexibilných škôl, v ktorých americký ekonóm vidí potenciál na prekonanie vzdelávacej priepasti medzi bielymi, čiernymi a hispánskymi žiakmi v USA. 

pred 6 hodinami

Za odvolanie predsedu parlamentu Borisa Kollára hlasovali aj koaliční poslanci Miroslav Kollár a Ján Benčík (obaja Za ľudí). Poslanecký klub Za ľudí pritom avizoval, že sa na hlasovaní nezúčastní. Za odvolanie Kollára hlasovalo päť poslancov. (TASR)

pred 7 hodinami

Počet úmrtí na koronavírus presiahol v Európe 200-tisíc. Vyše dve tretiny zaznamenaných mŕtvych pripadajú na štyri štáty – Britániu, Taliansko, Francúzsko a Španielsko. Celkovo sa koronavírusom nakazilo 2 751 606 ľudí po celej Európe. (TASR)

pred 7 hodinami

Prezidentka Zuzana Čaputová prijala ministra životného prostredia Jána Budaja. Pri starých environmentálnych záťažiach, ktorých je na Slovensku až dvetisíc, je problémom vymožiteľnosť práva a utajovanie geologických správ a posudkov, konštatovali po stretnutí. (TASR)