Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
23. 10. 2019, 11:07

Dovolenka u Glváča

Nechceli sme Kočnerove Donovaly a skončili sme v Glváčovom hoteli v Kaprune.
Dovolenka u Glváča

FOTO – Booking.com

Vlani v septembri sme zatúžili po dovolenke v horách. Mali sme radi Donovaly, ale keď sa stali Kočnerovým lénom, už sa nám tam príliš nepáči.

Rozhodli sme sa pre Rakúsko. Išli sme čisto na náhodu, nemali sme žiadne odporučenie, žiadny nápad, žiadny zámer. Pozerali sme ponuky ubytovania na Booking.com. Hľadali sme miesto, kde si trochu oddýchneme aj od slovenskej reality. S miestnym hotelierom preberieme nanajvýš tak letnú sezónu, jesenné počasie a okolité kopce.

Našli sme hotel v Kaprune, spolková krajina Salzbursko. Štvorhviezdičkový hotel s bujnými muškátmi na balkónoch vyzeral na fotkách veľmi dobre: romantická poloha pod hradom, mimo hlavnej cesty, pekný výhľad, tiché miesto. Dokonalé. Začali sme sa tešiť a ja som oprašovala svoju nemčinu.

Celkom zbytočne. Už recepčná sa prihovorila po slovensky. Všetci čašníci hovorili po slovensky. Šéf hotela hovoril po slovensky. Akoby sme boli na Slovensku. Milé, nie?

Vládla tu uvoľnená atmosféra, akoby ani o biznis nešlo. Zdieľať

Bolo to začiatkom septembra, vyšlo nádherné počasie, turistov bolo ešte v Kaprune dosť. No my sme boli prvé štyri dni v celom hoteli úplne sami. Je to pritom dosť veľký hotel, má 31 izieb. Človek nadobudol pocit, akoby mal celý personál, celý hotel len pre seba.

A vlastne to tak aj bolo. Čašníci sa nás ráno opýtali, čo majú uvariť na večeru. Vo veľkej reštaurácii sme potom večer sedeli celkom sami. A čašníci sa zvŕtali len okolo nás. Zvláštny druh luxusu, o ktorý sme zase až tak nestáli. Ale na dobré si človek rýchlo zvyká, a keď na víkend dorazil jeden pár z Česka a jedna Viedenčanka so psom, už to pôsobilo na nás preplnene.

Mysleli sme si, že veľké luxusné wellness centrum a bazén len kvôli nám nebudú spúšťať. Ale zjavne nebol problém. Zapli ho, hoci sme ani nemali chuť na tento druh služieb. Vládla tu príjemná uvoľnená atmosféra, akoby ani o biznis nešlo.

Šéf hotela popíjal celý deň kávu na terase a uvoľnene sa s nami rozprával. Žiadne nervy, že hotel je prázdny, že personál sa nudí, že hotel práve vyrába čistú stratu. Vraj cez zimu a sviatky je to tu plné. Majiteľ má sociálne cítenie, takže hotel drží, aj keď je prázdny. Kto je majiteľ? Samozrejme, Slovák.

 

Viac informácií sme od ľudí z hotela nezískali. Ale stačilo si na hotelovej izbe s WIFI sieťou pozrieť internet. Hotel Zur Burg cez rakúsku firmu ovláda slovenská spoločnosť Z.B., a. s. Bratislava. Iniciálky akciovky sa nápadne podobajú na prvé písmená z názvu hotela, kde predsedom predstavenstva je Ján Glváč, otec vplyvného smeráckeho poslanca. Spoločnosť Z.B. , a. s., od augusta minulého roka kompletne kontroluje rodina Glváčovcov.

V orgánoch firmy nevidieť meno najslávnejšieho člena z rodiny, teda podpredsedu parlamentu Martina Glváča. No ešte do leta 2018 boli v predstavenstve a dozornej rade Z.B., a. s., aj mená, ktoré sa často vyskytovali v biznis spojeniach okolo Martina Glváča. Napríklad právnik Milan Valašík či advokátka Lívia Krnčoková. Advokátka má blízko aj k Smeru, keďže pracovala pre stranícku Agentúru Smer či Flašíkovu akciovku Prvá Lobbing. Tá bezprostredne susedí s centrálou Smeru na Súmračnej a v spoločnej budove majú poslanecké kancelárie niekoľkí poslanci Smeru. V Prvej Lobbing do polovice roka 2006 oficiálne pôsobil aj Martin Glváč.

Ale aj táto investigatívna práca bola napokon úplne zbytočná. Stačilo do Google zadať jednoducho Glváč a hotel Kaprun. Martin Glváč sa totiž k hotelu hrdo prihlásil v médiách už v roku 2010. Akurát vtedy vystupoval len v úlohe nádejného dediča hotela a skutočným majiteľom mal byť jeho otec. Článok o novozrekonštruovanom hoteli pána Glváča vyšiel 22. júla 2010 v denníku Plus jeden deň.

Ten článok z Plus jeden deň vyzerá ako obyčajná reklama. Zdieľať

Zaujímavé je, že článok nie je podpísaný, ale je k nemu deväť fotografií, ktoré pripomínajú skôr reklamné fotky. Na jednej z nich Martin Glváč predvádza drahé vína, na ďalšej wellness a bazén. Ten článok z Plus jeden deň vyzerá ako obyčajná reklama. Ale má vtipný úvod: „Luxus ako z rozprávky si užíva poslanec za Smer Martin Glváč, ktorého sme aj s rodinou zastihli na dovolenke v Alpách.“

Škoda, že sa autor, ktorý zastihol politika Smeru v Alpách a ktorému Glváčovci tak ochotne ukázali všetky zákutia hotela, nepodpísal. My sme pána Glváča osobne nezastihli, až také šťastie sme zase nemali. Ale aspoň sme zistili, že zanechal toxické Donovaly a už pred desiatimi rokmi si našiel pôvabnejšie zákutie na oddych a podnikanie.

Aj my sme odmietli dovolenkovať v Kočnerových Donovaloch, ale náhoda chcela, že sme skončili v Glváčovom hoteli v Kaprune. Niekedy si človek nevyberie. Veď nebolo zle, len sa treba zmieriť s myšlienkou, že vlastne podporujeme biznis pána Glváča.

Pri čítaní Glváčových správ z Kočnerovej Threemy si občas na dovolenku v Kaprune musím spomenúť. Čudujem sa, že pán Glváč nezanechá rýchlo svoju politickú kariéru a neutiahne sa do toho pôvabného hotelíka na tichom romantickom mieste v Rakúsku. Môže sa tam predsa cítiť ako doma.

 

Odporúčame