Podpredsedníčka Najvyššieho súdu nevidí dôvod odstúpiť z funkcie

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Podpredsedníčka Najvyššieho súdu nevidí dôvod odstúpiť z funkcie

Podpredsedníčka Najvyššieho súdu Slovenskej republiky Jarmila Urbancová. Foto - TASR/Marko Erd

Jarmila Urbancová zareagovala na výzvu desiatich sudcov Najvyššieho súdu, ktorí ju vyzvali k odchodu z funkcie podpredsedníčky. Nevidí na to dôvod.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Desiatka sudcov Najvyššieho súdu SR vyzvala podpredsedníčku Jarmilu Urbancovú, aby odstúpila z funkcie. TASR o tom informovala predsedníčka senátu Elena Berthotyová.

Vo výzve sa uvádza, že Denník N zverejnil ďalšiu časť komunikácie z trestného spisu obžalovaného Mariana Kočnera, z ktorej vyplynuli závažné podozrenia zo zneužívania funkcie podpredsedníčky Najvyššieho súdu a sudkyne v rozhodovacej činnosti.

Pod výzvou sú podpísaní sudcovia Juraj Kliment, Elena Berthotyová, Dušan Čimo, Peter Szabo, Miroslav Gavalec, Igor Belko, Rudolf Čirč, Pavol Farkaš, Peter Paluda a Marián Trenčan.

K téme
V Kočnerovej Threeme je aj trojica sudcov Okresného súdu Bratislava I Zdieľať

Sudcovia považujú za neakceptovateľné, aby pri takýchto podozreniach na čele Najvyššieho súdu stála osoba, ktorej spôsobilosť na výkon funkcie podpredsedníčky bola zverejnením týchto podozrení vážne spochybnená.  

Kočner: Jarinke pomôžem

Z komunikácie cez aplikáciu Threema vyplýva, že Marián Kočner mal cez bratislavského okresného sudcu Vladimíra Sklenku získavať od podpredsedníčky Jarmily Urbancovej informácie z Najvyššieho súdu.

Pred vlaňajšou voľbou podpredsedu sľubovaj Urbancovej pomoc aj Kočner. "Jarinke pomôžem, čo budem vedieť," napísal sudcovi Sklenkovi.

Urbancová v reakcii vyhlásila, že sa cíti podvedená. Priznala, že bola v kontakte so Sklenkom, o ktorom dnes hovorí už "ako o bývalom známom".

Nevidí dôvod, prečo by mala odstúpiť

Urbancová na výzvu desiatich sudcov zareagovala v stanovisku, v ktorom uviedla, že nevidí dôvod, aby zo svojej funkcie odstúpila.

Tvrdí, že nikdy nemala žiaden kontakt - elektronický ani osobný - s kriminálne "závadovými" osobami ani s osobami z takzvaných mafiánskych zoznamov.

"V prípade bývalého asistenta Najvyššieho súdu Vladimíra Sklenku som vychádzala z informácií, že ide o dlhoročného vzorného policajta s previerkou Národného bezpečnostného úradu, ktorý napriek krátkej praxi sudcu dostal dôveru od bývalej ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej viesť jeden z najdôležitejších súdov na Slovensku. Nemala som vedomosť a nemohla som ani predpokladať, že ide o osobu, ktorá udržiava kontakty a známosti so 'závadovými' osobami," tvrdí Urbancová s tým, že sa cíti ľudsky zneužitá, podvedená a oklamaná.

"Absolútne vylučujem, že by som kedykoľvek zneužila funkciu podpredsedníčky Najvyššieho súdu a sudkyne v rozhodovacej činnosti. Na odstúpenie z funkcie podpredsedníčky nemám žiaden dôvod," vyplýva z jej stanoviska.

Ako doplnila, to, že je spomínaná v komunikácii tretích osôb za dôvod na odstúpenie nepovažuje.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo