Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
22. október 2019

Dohoda OĽaNO a KÚ má logiku, ale umelecký dojem nie je vysoký

Matovičovo hnutie sa dohodlo s Annou Záborskou a Richardom Vašečkom na spoločnom postupe do volieb.
Dohoda OĽaNO a KÚ má logiku, ale umelecký dojem nie je vysoký

Zdroj: facebook OĽaNO

OĽaNO a Kresťanská únia (KÚ) sa dohodli na spoločnom postupe do volieb. Politici KÚ budú kandidovať na kandidátke Matovičovho hnutia, malo by im tam pripadnúť pätnásť miest. Predsedníčka KÚ Anna Záborská obsadí štvrté miesto a kandidovať bude aj Richard Vašečka.

Ďalší zo zakladateľov KÚ, bývalý europoslanec Branislav Škripek, sa na dnešnej spoločnej tlačovej konferencii oboch strán nezúčastnil. Škripek sa ešte začiatkom tohto roku pomerne konfliktne rozišiel s Igorom Matovičom a jeho ďalšia politická budúcnosť je v tejto chvíli nejasná.

Spoločný postup oboch strán do volieb nie je prekvapivým krokom. Takýto scenár sa už nejaký čas rysoval a čakalo sa len na jeho oficiálne oznámenie.

KÚ rokovala aj s KDH, ale už v septembri bolo jasné, že sa nedohodnú. Hlinova strana ponúkala KÚ dve miesta v prvej dvadsiatke s tým, že na to, aby takýto model v Republikovej rade KDH prešiel, mali nominovať „menej exponovaných predstaviteľov strany“. To znamená, že spomínané dve miesta nemali obsadiť Anna Záborská ani Richard Vašečka, ktorí z KDH odišli, ale záujem bol skôr o iných politikov KÚ. Spomínali sa mená Branislava Škripeka a Lukáša Roneca. Záborská s Vašečkom, ktorí v KDH boli, ale z neho odišli, boli pre štruktúry KDH jednoducho nepriechodní, aspoň tak znel Hlinov odkaz.

Čiže áno, krok Záborskej a Vašečku je logický. Hoci, keby sa hodnotil umelecký dojem tejto operácie, známky by asi neboli vysoké. Zdieľať

Ak chcela KÚ hrať o parlament, musela sa teda dohodnúť s OĽaNO. Chvíľu sa síce v kuloároch špekulovalo aj o možnej koalícii KÚ so Sme rodina, to však od začiatku nevyzeralo ako životaschopný nápad. Veď si len predstavme, ako dôveryhodne by na kresťanské prostredie pôsobila spoločná tlačová konferencia Anny Záborskej a Borisa Kollára.

Inzercia

Nakoniec aj ich spoločný postup s OĽaNO vyvoláva isté rozpaky. Vašečka už v minulosti za OĽaNO kandidoval, dokonca bol šéfom poslaneckého klubu hnutia. Potom odišiel, vstúpil do KDH a kandidoval na post predsedu. Keď v súboji s Hlinom neuspel, z KDH odišiel, založil KÚ a teraz sa spolu s ňou vracia späť k Matovičovi.

Matoviča v minulosti nešetrila ani Záborská. Ešte v máji tohto roku, keď Matovič oznámil odstúpenie z kandidátky do eurovolieb, ho tvrdo kritizovala za to, že nemá úctu k demokratickým inštitúciám. „Politik, ktorý podriadi všetko tomu, aby sa o ňom písalo na prvých stránkach novín, je nezodpovedný hazardér. To, čo Igor Matovič predvádza v súvislosti s eurovoľbami, nie je politika, ale cirkus,“ vyhlásila vtedy Záborská.

Na druhej strane, v slovenskej politike sme už videli aj väčšie piruety a vôľa politicky prežiť patrí v tejto brandži k základným inštinktom. A v konečnom dôsledku môže viesť k užitočnému výsledku.

Z tohto pohľadu je rozhodnutie KÚ ísť s OĽaNO racionálne. Po krachu dohody s KDH lepšiu možnosť nemali. Ak by išli do volieb samostatne, ich hlasy by s veľkou pravdepodobnosťou prepadli. Čo by pre kresťanských voličov a protificovskú opozíciu bola škoda. Aj keď aj teraz existuje riziko, že ich účasť na kandidátke využije Igor Matovič na tunelovanie voličov KDH, čo v konečnom dôsledku môže viesť k ešte väčším stratám.

Čiže áno, krok Záborskej a Vašečku je logický. Hoci, keby sa hodnotil umelecký dojem tejto operácie, známky by asi neboli vysoké.

Odporúčame