Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. október 2019, 06:56

V Kočnerovej Threeme je aj trojica sudcov Okresného súdu Bratislava I

V Kočnerovej Threeme je aj trojica sudcov Okresného súdu Bratislava I

Vladimír Sklenka počas vymenovania za sudcu bez časového obmedzenia v roku 2014. Foto - TASR/Štefan Puškáš

Sudcovská rada Okresného súdu Bratislava I zvolala zasadnutie kvôli medializovaným podozreniam.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Predseda Okresného súdu (OS) Bratislava I Ján Golian si je plne vedomý závažnosti situácie a naštrbenia dôvery širokej verejnosti v justíciu v súvislosti s medializovanými informáciami z aplikácie Threema obvineného Mariana Kočnera. Tie sa dotýkajú dvoch sudkýň a jedného sudcu tohto nižšieho bratislavského súdu.

„Je mi veľmi ľúto, že podozrenie vyplývajúce z tejto komunikácie sa týka aj súdu, ktorého som predsedom. To však nič nemôže zmeniť na veci, že jediný spôsob, ktorým môže byť dôvera verejnosti v justíciu navrátená, je dôsledné vyšetrenie všetkých podozrení, ktoré z doteraz publikovaných informácií vyplynuli, a potrestanie prípadných páchateľov, ktorí v prípade preukázania viny zo spáchania trestného činu upraveného Trestným zákonom v postavení ústavného činiteľa porušili príslušné právne normy SR,“ vyhlásil v pondelok Golian.

Ako uviedol, je pripravený poskytnúť orgánom činným v trestnom konaní plnú súčinnosť pri objasnení nielen medializovaných podozrení a v takom rozsahu, o ktorý bude požiadaný.

K téme
Sudca Lindtner sa pre komunikáciu s Kočnerom vzdal funkcie predsedu súdu Zdieľať

„Považujem však za potrebné uviesť, že ako predseda súdu nesiem zodpovednosť za jeho riadny chod. Preto uvádzam, že budem postupovať v zmysle zákona o sudcoch a prísediacich, ako aj zákona o súdoch a vykonám všetky úkony smerujúce k vyvodeniu zodpovednosti voči jednotlivcom, hneď ako dôkazná situácia v konkrétnom trestnom konaní voči jednotlivcovi/jednotlivcom bude mať rozmer, ktorý predsedovi súdu umožní voči takejto osobe/týmto osobám konať,“ zdôraznil Golian.

Sudcovská rada je znepokojená

Z porady Sudcovskej rady Okresného súdu Bratislava I s vedením OS Bratislava I v utorok vyplynulo, že sudcovia tohto súdu sú znepokojení zo stupňujúcich sa medializovaných podozrení týkajúcich sa niektorých sudcov OS Bratislava I.

TASR o tom informovala predsedníčka Sudcovskej rady OS Bratislava I Zuzana Moťovská Dobošová.

Inzercia

"Z tohto dôvodu bolo zvolané zasadnutie Sudcovskej rady Okresného súdu Bratislava I na 23. októbra, na ktoré budú pozvaní aj dotknutí sudcovia s možnosťou vyjadriť sa k zverejneným informáciám. Následne Sudcovská rada OS Bratislava I k uvedenému zaujme stanovisko," dodala Moťovská Dobošová.

S Kočnerom si vymenil tisíce správ

Koncom augusta polícia zaistila okrem iných mobilné telefóny sudcovi OS Bratislava I Vladimírovi Sklenkovi a jeho kolegyni Miriam Repákovej.

Denník N v pondelok informoval, že Kočner si cez Threemu vymenil so Sklenkom tisíce správ. Získaval cez neho informácie aj z Najvyššieho súdu, a to priamo od podpredsedníčky Jarmily Urbancovej. Nešlo mu len o ovplyvňovanie jeho vlastných káuz, na súdoch získaval citlivé informácie aj o iných prípadoch.

V reakcii na to desiatka sudcov Najvyššieho súdu v utorok vyzvala Urbancovú k odchodu z funkcie.

Ďalšia sudkyňa Denisa Cviková je predmetom komunikácie obžalovaného Mariana Kočnera s bývalou štátnou tajomníčkou Monikou Jankovskou. Táto sudkyňa mala byť nápomocná v miliónovej kauze televíznych zmeniek.

Dnes treba vedieť

pred 49 minútami

Opatrenia proti koronavírusu sa výrazne podpísali pod zahraničný obchod Slovenska. V porovnaní s rovnakým obdobím spred roka sa znížil celkový vývoz tovaru o 45,3 percent a dovoz o 39,3 percent. Saldo zahraničného obchodu za štyri mesiace roka 2020 bolo pasívne na úrovni 765 miliónov eur. (TASR)

pred hodinou

Za rastúcim počtom prípadov koronavírusu v posledných dňoch je najmä vyhľadávanie a cielené testovanie ľudí, ktorí boli v kontakte s nakazenými. Tvrdí to Úrad verejného zdravotníctva s tým, že počet prípadov bude pravdepodobne ešte narastať. (TASR)

pred 3 hodinami

Podľa ministerstva zdravotníctva je situácia so šírením koronavírusu pod kontrolou. Regionálne úrady verejného zdravotníctva majú podľa rezortu podchytené ohniská a nastavené sú protiepidemické opatrenia. (TASR)

pred 4 hodinami

Európska komisia po ôsmich mesiacoch a mnohých intervenciách obnoví mandát špeciálneho vyslanca pre náboženskú slobodu a vieru mimo EÚ. Na Slovensku bola aj petícia, aby nová eurokomisia našla nástupcu po Jánovi Figeľovi.