V Kočnerovej Threeme je aj trojica sudcov Okresného súdu Bratislava I

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V Kočnerovej Threeme je aj trojica sudcov Okresného súdu Bratislava I

Vladimír Sklenka počas vymenovania za sudcu bez časového obmedzenia v roku 2014. Foto - TASR/Štefan Puškáš

Sudcovská rada Okresného súdu Bratislava I zvolala zasadnutie kvôli medializovaným podozreniam.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Predseda Okresného súdu (OS) Bratislava I Ján Golian si je plne vedomý závažnosti situácie a naštrbenia dôvery širokej verejnosti v justíciu v súvislosti s medializovanými informáciami z aplikácie Threema obvineného Mariana Kočnera. Tie sa dotýkajú dvoch sudkýň a jedného sudcu tohto nižšieho bratislavského súdu.

„Je mi veľmi ľúto, že podozrenie vyplývajúce z tejto komunikácie sa týka aj súdu, ktorého som predsedom. To však nič nemôže zmeniť na veci, že jediný spôsob, ktorým môže byť dôvera verejnosti v justíciu navrátená, je dôsledné vyšetrenie všetkých podozrení, ktoré z doteraz publikovaných informácií vyplynuli, a potrestanie prípadných páchateľov, ktorí v prípade preukázania viny zo spáchania trestného činu upraveného Trestným zákonom v postavení ústavného činiteľa porušili príslušné právne normy SR,“ vyhlásil v pondelok Golian.

Ako uviedol, je pripravený poskytnúť orgánom činným v trestnom konaní plnú súčinnosť pri objasnení nielen medializovaných podozrení a v takom rozsahu, o ktorý bude požiadaný.

K téme
Sudca Lindtner sa pre komunikáciu s Kočnerom vzdal funkcie predsedu súdu Zdieľať

„Považujem však za potrebné uviesť, že ako predseda súdu nesiem zodpovednosť za jeho riadny chod. Preto uvádzam, že budem postupovať v zmysle zákona o sudcoch a prísediacich, ako aj zákona o súdoch a vykonám všetky úkony smerujúce k vyvodeniu zodpovednosti voči jednotlivcom, hneď ako dôkazná situácia v konkrétnom trestnom konaní voči jednotlivcovi/jednotlivcom bude mať rozmer, ktorý predsedovi súdu umožní voči takejto osobe/týmto osobám konať,“ zdôraznil Golian.

Sudcovská rada je znepokojená

Z porady Sudcovskej rady Okresného súdu Bratislava I s vedením OS Bratislava I v utorok vyplynulo, že sudcovia tohto súdu sú znepokojení zo stupňujúcich sa medializovaných podozrení týkajúcich sa niektorých sudcov OS Bratislava I.

TASR o tom informovala predsedníčka Sudcovskej rady OS Bratislava I Zuzana Moťovská Dobošová.

"Z tohto dôvodu bolo zvolané zasadnutie Sudcovskej rady Okresného súdu Bratislava I na 23. októbra, na ktoré budú pozvaní aj dotknutí sudcovia s možnosťou vyjadriť sa k zverejneným informáciám. Následne Sudcovská rada OS Bratislava I k uvedenému zaujme stanovisko," dodala Moťovská Dobošová.

S Kočnerom si vymenil tisíce správ

Koncom augusta polícia zaistila okrem iných mobilné telefóny sudcovi OS Bratislava I Vladimírovi Sklenkovi a jeho kolegyni Miriam Repákovej.

Denník N v pondelok informoval, že Kočner si cez Threemu vymenil so Sklenkom tisíce správ. Získaval cez neho informácie aj z Najvyššieho súdu, a to priamo od podpredsedníčky Jarmily Urbancovej. Nešlo mu len o ovplyvňovanie jeho vlastných káuz, na súdoch získaval citlivé informácie aj o iných prípadoch.

V reakcii na to desiatka sudcov Najvyššieho súdu v utorok vyzvala Urbancovú k odchodu z funkcie.

Ďalšia sudkyňa Denisa Cviková je predmetom komunikácie obžalovaného Mariana Kočnera s bývalou štátnou tajomníčkou Monikou Jankovskou. Táto sudkyňa mala byť nápomocná v miliónovej kauze televíznych zmeniek.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo