Boris Johnson blízko cieľa

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Boris Johnson blízko cieľa

Boris Johnson hovorí v Dolnej snemovni britského parlamentu v Londýne 19. októbra 2019. Foto: TASR/AP

Dvaja ministri hovoria, že vláda má väčšinu, Financial Times odhadujú 320 proti 315 v prospech Johnsona.

Desať dní, dvanásť hodín, dvadsať minúť, tridsaťdva sekúnd. A teraz, keď to čítate, je to odpočítavanie zas kratšie – tak vyzerá Brexit Countdown v ľavom hornom rohu televízie Sky News. Prepínam od rána britské televízie, čítam komentáre a rozmýšľam, či dnes (alebo zajtra) nebude už deň D, ktorý túto tému uzavrie (a ďalšie zase otvorí).

V tom odpočítavaní je niečo absurdné, ale zároveň to pomáha pochopiť atmosféru a zlom, ku ktorému – zdá sa – napriek všetkému došlo v britskej politike a otázke brexitu.

K atmosfére patrí aj toto: veľké európske médiá ukazujú státisícovú pro-EÚ demonštráciu v centre Londýna, ktorá v zásade žiada odklad plus opakované referendum, britské médiá okrem tejto demonštrácie ukazujú aj zábery, ako musia byť ministri Johnsonovej vlády sprevádzaní desiatkou policajtov kvôli bezpečnosti, ako čelia nenávistným pokrikom a podobne. Pri pozeraní diskusií v improvizovaných štúdiách pred budovou parlamentu v pozadí pokrikujú kritici, hostilita rastie.

Napriek tomu: aby Británia odišla o desať dní z EÚ, ako odpočítavajú v Sky News aj inde, chýba jedno rozhodujúce hlasovanie v parlamente. Ani v sobotu, keď sa malo hlasovať o novej dohode medzi Johnsonovou vládou a EÚ, sa napokon nehlasovalo, pretože prešla ďalšia finta, ako to hlasovanie oddialiť. Lenže aj tzv. Letwinov dodatok, ktorý to spôsobil, môže napokon Johnsonovi pomôcť.

Jednak preto, že Oliver Letwin, kedysi považovaný za nádej britského konzervativizmu, teraz „najbystrejší blbec vo Westminsteri“, ako sa mu niektorí posmievajú, túto novelu nenapísal, jej autorom je lord Pannick, člen Snemovne lordov, špičkový advokát a autor politického poníženia Borisa Johnsona súdmi, ktoré zablokovali jeho politické rozhodnutia. Za Letwinovým návrhom sa spojila (ako zvyčajne) široká a vnútorne nejednotná opozícia, každý s iným cieľom. Intrigy kedysi zradili brexiterov, teraz hrajú proti remainerom. To, čo v minulosti rozkladalo náladu vo vládnom tábore, teraz začína pôsobiť opačne – a to je najväčší úspech premiéra Johnsona.

Johnson získal naposledy 306 hlasov, to je najviac, ako kedy konzervatívny premiér od referenda mal, o dvadsať viac, ako mala Mayová v najúspešnejšom hlasovaní, tá napokon stojí na jeho strane, a najnovšie sa pridal aj spomínaný Oliver Letwin a Nick Boles, ktorí chcú hlasovať za novú dohodu a plán implementácie jednotlivých častí legislatívy, čo je malá daň pre Johnsona a jeho vládu (zákony aj tak musia byť rýchlo schválené).

Jim Shannon, poslanec severoírskej strany DUP (a odhodlaný pro-lifer, ktorý dnes bojuje v Severnom Írsku za zvrátenie legalizácie potratov, o tom, čo sa stalo, viac tu), naznačil, kade by mohla viesť cesta k dohode s DUP – aj oni chcú odísť k 31. októbru. DUP má 10 hlasov a nechce, aby Severné Írsko zostalo ani jednou nohou tam, odkiaľ zvyšok Británie vystupuje. Obávajú sa, že toto čiastočné riešenie povedie k tlaku na zjednotenie Írska, ktoré bude jedným z dôsledkov brexitu. Ale čelia aj výčitke, či kvôli tomu chcú poškodiť celú Veľkú Britániu.

James Forsyth píše, že premiér potrebuje ešte dvanásť hlasov. Dvaja ministri Johnsonovej vlády za uplynulých 24 hodín povedali, že vláda má na svojej strane väčšinu (minister zahraničných vecí Dominic Raab pre BBC a Rishi Sunak pre Sky News). O tom, že v parlamente zrejme existuje tesná väčšina 320 hlasov, ochotná podporiť Johnsona, už píše aj eurofilný list Financial Times. FT pri scenári 320 hlasov dokonca nepočítajú ani s hlasmi DUP, keďže celý tento vývoj vytvára nátlak súčasne na tvrdých brexiterov (FT očakáva, že všetci podporia premiéra) aj „nezávislých konzervatívcov“ – 20 z nich by vraj mohlo hlasovať s vládou, 3 s opozíciou.

Vietor sa teda otočil, cítiť to aj z textu Timothy Garton-Asha, ktorý sa už obracia nielen na parlamentnú opozíciu a ulicu (presadiť druhé referendum), ale aj francúzskeho prezidenta Macrona, ktorý je zrejme hlavný reprezentant prúdu, že to už treba uzavrieť. V texte pre Guardian napísal, že brexit je pre EÚ zlý, aj keď Británia po odchode neuspeje (zhorší to vzťahy na oboch stranách Kanálu a povedie k novej ságe o nezávislom Škótsku), aj keď uspeje (posilní to Salviniho a Orbána v Únii).

Žeby sme sa teda konečne blížili do finále a nekonečný seriál ku koncu?

O brexitovej debate od prvého momentu platí, že je plná prekvapení, oplatí sa preto počkať, ale k cieľu naplniť výsledky referenda ešte nikdy nebolo bližšie.

Vláda sa chce dnes pokúsiť o prelomové hlasovanie, je možné, že ho svojím postupom prekazí predseda Snemovne John Bercow (tlačovku má o 16.30 nášho času), v tom prípade sa plán posúva o jeden deň, úrad premiéra ale pred obedom vydal vyhlásenie, že hlasovanie chce dnes.

Ak sa to podarí, brexit sa uzavrie. A kľúčovým momentom úspechu bude rozhodnosť, až istá zaťatosť, s akou k téme a najmä dátumu pristúpil Boris Johnson.

A ak sa to nepodarí? Aj na to sa oplatí počkať.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo