Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
25. 06. 2015, 11:37

O audit Katolíckej univerzity sa zaujíma aj minister školstva

O audit Katolíckej univerzity v Ružomberku je veľký záujem. Po bývalom rektorovi Tadeuszovi Zasepovi chce výsledky previerky vidieť aj minister školstva Juraj Draxler. Minister počas návštevy univerzity v stredu povedal, že Konferenciu biskupov Slovenska požiada o nahliadnutie do vykonaného auditu....

O audit Katolíckej univerzity sa zaujíma aj minister školstva

O audit Katolíckej univerzity v Ružomberku je veľký záujem. Po bývalom rektorovi Tadeuszovi Zasepovi chce výsledky previerky vidieť aj minister školstva Juraj Draxler.

Minister počas návštevy univerzity v stredu povedal, že Konferenciu biskupov Slovenska požiada o nahliadnutie do vykonaného auditu. KBS už dostala od ministra Draxlera list. "Samozrejme s ním vstúpi do rokovania a bude sa snažiť vyjsť mu v ústrety," povedal pre Postoy.sk hovorca KBS Martin Kramara. 

Rektor Jozef Jarab (vpravo), prednostka mesta Ružomberok Anna Paráková (druhá sprava) a minister Juraj Draxler (tretí zľava)

„Zaujíma ma to, samozrejme, preto, že chcem vedieť reálne, aký je stav na tejto univerzite. Podobne to zaujíma aj členov výboru Národnej rady SR pre vzdelávanie, ktorí chcú odo mňa správu o celej situácii. Vedeniu KU som zdôraznil, že je naším záujmom ju podporiť, ale naozaj musíme vedieť, že sa tu veci reálne riešia a KU je pripravená uzavrieť to, čo tu bolo otvorené,“ skonštatoval minister školstva.

Previerku nariadila KBS ako zriaďovateľ školy. Spoločnosť KPMG preverovala obdobie rokov 2010 až 2013. Podľa biskupov audit odhalil manažérske zlyhania a neefektívne hospodárenie na dvoch fakultách a vo vedení univerzity.

Minister Draxler pripomenul, že často čelí otázkam o prideľovaní diplomov a hospodárení KU. „Musíme mať istotu, že sa tu dobre hospodári a získavanie diplomov je podložené tak, ako to má byť,“ vysvetlil Draxler.

Rektor univerzity Jozef Jarab prijíma oprávnenú kritiku. „Aj my sme kritickí na veci, ktoré sa stali, nemali sa stať a chceme ich riešiť. Zároveň cítim z jeho strany podporu,“ vyjadril sa Jarab.

K téme:
Audit biskup na Katolíckej univerzite našiel zlyhania

Zdieľať

„Keď dieťa raz zakopne, dáme mu šancu, aby vstalo a pokračovalo ďalej, lebo chôdza je jeho životom,“ povedal Jarab s tým, že prvým konkrétnym opatrením má byť poriadok v odmeňovaní.

Audit chce vidieť aj predchádzajúci rektor Zasepa. Mala by mu ho tiež poskytnúť KBS, až potom sa vyjadrí k zisteniam. Na mnohé pochybenia na univerzite prišli pritom už vnútorné kontroly, ktoré nariadil Zasepa v rokoch 2012 a 2013. Aj on dal spraviť externý audit, ktorý preveroval činnosť na Pedagogickej fakulte. Tento audit výsledky kontrol potvrdil. Ďalšie kontroly Zasepu poukázali na vysoké odmeny na Filozofickej fakulte.

Pavol Rábara, TASR
Foto: TASR/Andrej Galica

Odporúčame

Chromík: Nebudem brániť našim ľuďom ísť do politiky

Chromík: Nebudem brániť našim ľuďom ísť do politiky

Stretli sme sa v oravskej obci Beňadovo, kam prišla uplynulú nedeľu Aliancia za rodinu navariť miestnym guláš za najvyššiu účasť v referende – 86,6 percenta. Anton Chromík v rozhovore pre Postoy.sk hovoril aj o tom, čo chce ďalej Aliancia robiť a či bude mať niečo s politikou. chromik-ben...

Škripek: Europarlament pomohol LGBTI vytvárať tlak

Škripek: Europarlament pomohol LGBTI vytvárať tlak

Európsky parlament povzbudil hnutie LGBTI, aby mohlo vytvárať tlak na slovenskú vládu aj parlament. Takto hodnotí europoslanec Branislav Škripek prijatie správy Noichl, ktorú nedávno schválil europarlament. skr.jpg „Prijatie správy dáva silný argument pre LGBTI skupi...

Tento rok má prísť viac ako milión azylantov, tretina detí

Tento rok má prísť viac ako milión azylantov, tretina detí

Maďari chcú stavať plot, Taliani poslať imigrantov do iných krajín. Tento rok by malo prísť do Európskej únie výrazne viac ako vlaňajších milión azylantov. Tretina budú deti do 17 rokov. Krajiny, postihnuté masovým prílevom imigrantov, začínajú siahať po radikálnych riešeniach bez ohľadu na názor o...