O audit Katolíckej univerzity sa zaujíma aj minister školstva

O audit Katolíckej univerzity v Ružomberku je veľký záujem. Po bývalom rektorovi Tadeuszovi Zasepovi chce výsledky previerky vidieť aj minister školstva Juraj Draxler.

Minister počas návštevy univerzity v stredu povedal, že Konferenciu biskupov Slovenska požiada o nahliadnutie do vykonaného auditu. KBS už dostala od ministra Draxlera list. "Samozrejme s ním vstúpi do rokovania a bude sa snažiť vyjsť mu v ústrety," povedal pre Postoy.sk hovorca KBS Martin Kramara. 

Rektor Jozef Jarab (vpravo), prednostka mesta Ružomberok Anna Paráková (druhá sprava) a minister Juraj Draxler (tretí zľava)

„Zaujíma ma to, samozrejme, preto, že chcem vedieť reálne, aký je stav na tejto univerzite. Podobne to zaujíma aj členov výboru Národnej rady SR pre vzdelávanie, ktorí chcú odo mňa správu o celej situácii. Vedeniu KU som zdôraznil, že je naším záujmom ju podporiť, ale naozaj musíme vedieť, že sa tu veci reálne riešia a KU je pripravená uzavrieť to, čo tu bolo otvorené,“ skonštatoval minister školstva.

Previerku nariadila KBS ako zriaďovateľ školy. Spoločnosť KPMG preverovala obdobie rokov 2010 až 2013. Podľa biskupov audit odhalil manažérske zlyhania a neefektívne hospodárenie na dvoch fakultách a vo vedení univerzity.

Minister Draxler pripomenul, že často čelí otázkam o prideľovaní diplomov a hospodárení KU. „Musíme mať istotu, že sa tu dobre hospodári a získavanie diplomov je podložené tak, ako to má byť,“ vysvetlil Draxler.

Rektor univerzity Jozef Jarab prijíma oprávnenú kritiku. „Aj my sme kritickí na veci, ktoré sa stali, nemali sa stať a chceme ich riešiť. Zároveň cítim z jeho strany podporu,“ vyjadril sa Jarab.

K téme:
Audit biskup na Katolíckej univerzite našiel zlyhania

Zdieľať

„Keď dieťa raz zakopne, dáme mu šancu, aby vstalo a pokračovalo ďalej, lebo chôdza je jeho životom,“ povedal Jarab s tým, že prvým konkrétnym opatrením má byť poriadok v odmeňovaní.

Audit chce vidieť aj predchádzajúci rektor Zasepa. Mala by mu ho tiež poskytnúť KBS, až potom sa vyjadrí k zisteniam. Na mnohé pochybenia na univerzite prišli pritom už vnútorné kontroly, ktoré nariadil Zasepa v rokoch 2012 a 2013. Aj on dal spraviť externý audit, ktorý preveroval činnosť na Pedagogickej fakulte. Tento audit výsledky kontrol potvrdil. Ďalšie kontroly Zasepu poukázali na vysoké odmeny na Filozofickej fakulte.

Pavol Rábara, TASR
Foto: TASR/Andrej Galica

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo