Bostonský atentátnik sa ospravedlnil svojim obetiam

Atentátnik Džochar Carnajev sa za svoje činy pred súdom ospravedlnil. Trestu smrti sa však nevyhne.

Sudca George O'Toole formálne rozhodol o Carnajevovej poprave smrtiacou injekciou. "Kedykoľvek sa vaše meno spomenie, bude spájané so zlom, ktoré ste vykonali," uviedol O'Toole, ktorého v noci nadnes citovala agentúra DPA.

Carnajev sa predtým ospravedlnil obetiam útoku, ktorý v roku 2013 spáchal spolu so svojím bratom Tamerlanom, pričom išlo o vôbec prvý prípad počas procesu, keď tento atentátnik prehovoril pred súdom. "Modlím sa k Alahovi, aby bol milosrdný ku všetkým, ktorých postihol tento bombový útok, ako aj k ich rodinám. Modlím sa za vaše uzdravenie. Prosím Alaha, aby sa zmiloval aj nadomnou, mojím bratom a príbuznými," vyriekol Carnajev.

Mladík čečenského pôvodu, ktorý sa priznal k spáchaniu tohto teroristického činu, zároveň uviedol, že bezprostredne po útoku si zistil mená a podobizne svojich obetí a počas procesu pokračoval v pátraní po ďalších detailoch. Džochara Carnajeva odsúdili v máji na trest smrti za odpálenie podomácky zostrojenej nálože na bostonskom maratóne 15. apríla 2013. Incident si vyžiadal troch mŕtvych a vyše 260 zranených.

Jeho brata Tamerlana zastrelili o niekoľko dní nato počas policajného pátrania po páchateľoch. Džochar Carnajev bol usvedčený aj z účasti na zabití policajta počas predmetnej akcie.

TASR

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo