Premiér chce diskutovať o situácii v justícii, opozícia požaduje okrúhly stôl

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Premiér chce diskutovať o situácii v justícii, opozícia požaduje okrúhly stôl

Foto - TASR/Martin Baumann

Na situáciu v justícii, prokuratúre aj polícii reaguje aj prezidentka.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) zvolal na pondelok 21. októbra pracovné stretnutie, ktorého cieľom je navrhnúť možné legislatívne zmeny zamerané na reformu súdov a prokuratúry.

Na stretnutí sa zúčastnia ministerka vnútra SR Denisa Saková (Smer-SD), minister spravodlivosti SR Gábor Gál (Most-Híd), prezident Policajného zboru SR Milan Lučanský a zástupcovia Súdnej rady SR a Generálnej prokuratúry SR. TASR o tom informoval tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

Premiér vyhlásil, že pozval aj zástupcov Ústavného súdu SR. "Ak budeme diskutovať o nejakých legislatívnych zmenách, ktoré majú zasiahnuť do súdnictva alebo prokuratúry, bolo by fajn mať z prvej ruky názor aj Ústavného súdu, aby to bolo všetko kóšer," povedal Pellegrini.

Od pondelkového stretnutia očakáva, že tam budú padať odborné návrhy, ako by bolo možné zlepšiť slovenskú legislatívu v tomto smere. "Stretnutie má slúžiť na to, aby sme vyladili legislatívu tak, aby ak niekomu dnes bráni vyvodzovať zodpovednosť voči jednotlivým sudcom alebo prokurátorom, aby sme im to umožnili, avšak veľmi citlivo," podotkol predseda vlády.

Využitá by podľa neho mohla byť aj parlamentná schôdza, na ktorej by sa mohli "veľmi rýchlo" novelizácie či nové návrhy aj hneď implementovať.

Pellegrini tvrdí, že súdny systém na Slovensku je vyladený vcelku dobre, potrebuje však len doladiť nuansy ako reagovať na zlyhania jednotlivcov. "Ak si chcú slovenské súdy prinavrátiť naspäť dôveryhodnosť, ktorú strácajú či majú veľmi nízku, tak musia vedieť zo svojich radov vyčleniť tie čierne ovce, ktoré im tam naďalej v talároch pobehujú a naďalej súdia," vyhlásil premiér.

Poznamenal, že morálna zodpovednosť nemôže poznať premlčacie lehoty. "V pondelok budeme hľadať možnosti, ako im zákonne rozviazať ruky tak, aby takýchto nechcených, nezodpovedných sudcov, ktorí porušujú zákony alebo sa nesprávajú tak, ako sa majú, vedeli zo svojich radov vytlačiť preč," povedal Pellegrini.

Opozícia požaduje okrúhly stôl

Uplynulý týždeň Pellegrini uviedol, že súhlasí s potrebou očistenia justície, o ktorej hovorila po menovaní nových ústavných sudcov prezidentka Zuzana Čaputová. Ako poznamenal, je na sudcovskom stave, aby našiel silu a odvahu vyzliecť z talára tých, ktorí znižujú dôveru v slovenské súdnictvo.

"Sudcovský stav musí nájsť v sebe mechanizmy, aby sa dokázal samoočisťovať, keďže je nezávislý a oddelený od moci výkonnej a parlamentnej. A je na nich, aby našli v sebe silu a odvahu vyzliecť z talára tých, ktorí poškodzujú dobré meno justície, a ktorí znižujú dôveru v slovenské súdnictvo," vyhlásil Pellegrini.

Myslí si, že pokiaľ sudcovia, ktorí krivia systém, ostanú v talároch, situácia sa nezmení. Súdna rada by podľa jeho slov mala konať razantnejšie. Ak nemá na to mechanizmy a požiada o ne, dostane ich. "Ak nás o to požiada, my jej takéto mechanizmy v legislatíve veľmi radi dodáme," povedal premiér.


Prezidentka Zuzana Čaputová počas vyhlásenia po stretnutí s ministerkou vnútra Denisou Sakovou (SMER-SD), prezidentom Policajného zboru SR Milanom Lučanským a 1. námestníčkou generálneho prokurátora SR Vierou Kováčikovou. Foto - TASR/Pavol Zachar

Na stretnutie vyzvali premiéra aj opoziční lídri z OĽaNO, SaS a Sme rodina. Chcú, aby zvolal okrúhly stôl a spolu s nimi hľadal spôsob, ako riešiť skorumpovaných sudcov, prokurátorov či policajtov. Ak Pellegrini na výzvu nebude reagovať tento či budúci týždeň, opozícia chce začať zbierať podpisy pod návrh na zvolanie mimoriadnej parlamentnej schôdze, kde sa ho pokúsi odvolať.

Igor Matovič (OĽaNO) uviedol, že informácie z posledných dní sú natoľko vážne, že si musia za jednej stôl sadnúť politici naprieč politickým spektrom.

Polícia aj prokuratúra majú moju dôveru, no nie je nekonečná, vyhlásila prezidentka

Polícia aj prokuratúra si uvedomujú vážnosť situácie v súvislosti s vyšetrovaním aktuálnych káuz. Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD), policajný prezident Milan Lučanský a prvá námestníčka generálneho prokurátora Viera Kováčiková majú nateraz dôveru prezidentky SR Zuzany Čaputovej.

Hlava štátu to povedala na piatkovom brífingu po stretnutí s nimi. Občanom odkázala, že polícia a prokuratúra si ešte dôveru zaslúžia.

Čaputová zároveň požiadala verejnosť, aby neodsudzovala všetkých sudcov, prokurátorov a policajtov podľa tých, ktorí "zišli z cesty". Zároveň však upozornila, že jej dôvera ani čas na preukázanie výsledkov nie sú nekonečné. "Vo chvíli, keď zistím, že som sa mýlila, rovnako otvorene to poviem," deklarovala.

Policajného prezidenta aj námestníčku generálneho prokurátora požiadala o vyššiu mieru informovania. "Aby sme my všetci nemuseli žiť s pocitom, že na každý krok prokuratúry je potrebný mediálny tlak," dodala. S jej návrhom mali súhlasiť aj predstavitelia daných orgánov.

Hlava štátu vyjadrila tiež nespokojnosť s vystupovaním dozorujúceho prokurátora kauzy Gorila. "Som presvedčená, že v takej vážnej kauze, ktorú sa nepodarilo vyšetriť ani počas piatich vlád a v ktorej oprávnene očakávame významný posun, by dozorujúci prokurátor nemal vyvolávať pochybnosti o jeho úmysloch, osobnej integrite a mal by mať výsledky, ktoré nás oprávňujú dôverovať mu," uviedla.

Ako poznamenala, nemožno nevidieť súvislosť medzi medializovanými kauzami a vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

"Práve takýmto kauzám sa Ján Kuciak venoval. A venoval sa im, vidiac, že niektoré špičky justície kolaborovali so zločinom, kryli ho, a zrejme zarábali na nespravodlivosti. Za smrť dvoch mladých ľudí nie je zodpovedný len objednávateľ a vykonávatelia vraždy. Morálne zodpovední sú všetci, ktorí túto situáciu umožnili a tolerovali, ktorí svoje poslanie v justícii otočili proti jeho zmyslu," zhrnula Čaputová.

Verejný tlak na justičné orgány však podľa nej prináša svoje výsledky. Za významný krok a príklad pre ostatných označila vyhlásenia rady prokurátorov aj etickej rady prokuratúry.

"Skorumpovaní alebo z korupcie dôvodne podozriví sudcovia, policajti a prokurátori nemôžu zotrvávať vo svojich pozíciách," apelovala. Takéto jasné hodnotové vymedzenie jej v radoch sudcov chýba.

Generálny prokurátor oceňuje prístup prezidentky

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár oceňuje dôveru a objektívny prístup prezidentky SR Zuzany Čaputovej. Uviedol to v reakcii na jej piatkové vyhlásenie. Informovala o tom hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová.

"Generálny prokurátor si uvedomuje vážnosť situácie a reflektuje na ňu," uviedla Predajňová. Poznamenala, že hneď ako to bude možné, bude verejnosť informovaná aj zo strany Generálnej prokuratúry.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo