Lekárska prestrelka pod úroveň

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Lekárska prestrelka pod úroveň

Ilustračná foto – Profimedia.sk

​Prestrelka medzi lekármi Národného ústavu detských chorôb a neurochirurgami Šteňovcami z Univerzitnej nemocnice má koniec, ktorý nemá zmysel pre nikoho.

Reč je o dozvukoch sporu, ktorý verejne vyvrcholil v napätej situácii počas rozhodovania, kde a kto bude operovať Lukáša. Matka Lukáša žiadala o operáciu neurochirurga Juraja Šteňa, pôsobiaceho na „dospeláckej“ neurochirurgii na Kramároch, ktorý súhlasil. Potreboval však súčinnosť detskej nemocnice, keďže maloletý pacient potreboval predoperačnú a pooperačnú starostlivosť v pediatrickej nemocnici. 

No z detskej nemocnice (Národný ústav detských chorôb) žiadali, aby pacient podstúpil dokončenie operácie u nich, keďže NÚDCH má novozaložené neurocentrum. To zasa odmietol Šteňo.

Ministerka počas výmeny názorov odvolala neurochirurga Juraja Šteňa z funkcie z hlavného odborníka ministerstva pre neurochirurgiu a riaditeľka Univerzitnej nemocnice o pár dní nato zasa odvolala jeho syna Andreja z pozície prednostu neurochirurgie na Kramároch.

Zmeny nastali aj v Národnom ústave detských chorôb. Počas tlačovej konferencie oznámil svoj odchod z detského neurocentra chirurg Róbert Chrenko, o možnom odchode z funkcie hovoril aj šéf detskej nemocnice Ladislav Kužela.

Dlhodobý konflikt

Konflikt medzi zástupcami NÚDCH a hlavným odborníkom pre neurochirurgiu je dlhodobejší. Juraj Šteňo na adresu detského centra dlhšie tvrdí, že postupuje nekompetentne a nemá dostatočné prístrojové ani ľudské kapacity, aby bolo plnohodnotným neurochirurgickým pracoviskom pre detského pacienta. A že s nízkym počtom náročných neurochirurgických zákrokov, ktoré sa tam robia, nemôže byť špičkovým zariadením.

Riaditeľ detskej nemocnice Kužela zasa hovorí, že ide o súčasť kampane Šteňovcov proti iným neurochirurgiám, ktoré „konkurujú“ hlavnému neurochirurgickému pracovisku na Kramároch. 

Takáto prestrelka medzi zástupcami špičkových pracovísk je trápna. 

V spore sa používajú silné odborné argumenty, preto ich verejnosť nemôže posúdiť. Týmto je voličmi poverená ministerka zdravotníctva. Ministerka má jasne vystúpiť a preukázať, že detské neurocentrum spĺňa všetky parametre, aby sa vedelo postarať o najnáročnejších detských pacientov. A ak to tak nie je, má zdôvodniť, prečo toto detské neurocentrum vzniklo, a predstaviť nový plán jeho budúcnosti a pomenovať jeho úlohu v sieti.

Takáto prestrelka medzi zástupcami špičkových pracovísk je trápna.  Zdieľať

A jednoznačne určiť, čo je systémové riešenie pre terajších aj budúcich detských pacientov požadujúcich najťažšie neurochirurgické zákroky. 

Pretože toto nie je vec, o ktorej sa majú verejne hádať dvaja lekári, akokoľvek sú skvelí odborníci v medicíne. To je úloha a kompetencia štátu.

Nič také ale ministerka neurobila, odhodlala sa len k personálnym zásahom, ktoré navyše slabo zdôvodnila. (Ministerka odvolala staršieho Šteňa z pozície hlavného odborníka ministerstva zdravotníctva s argumentom, že bolo neetické zverejňovať snímky z magnetickej rezonancie pacienta. No on ich zverejnil so súhlasom matky, ktorá ich dokonca predtým zverejnila sama.)

„Stratifikácia“ v praxi

Ministerstvo má mať jasnú koncepciu, ako sa má zdravotníctvo postarať o týchto pacientov. Ministerstvo je zodpovedné, aby jednotlivé pracoviská dosahovali potrebné štandardy a mali dostatočné výkony na udržanie očakávanej kvality. Ak niektoré pracovisko tomu nezodpovedá, má ho posilniť, zrušiť, zlúčiť s iným. 

Situácia v bratislavských neurochirurgických pracoviskách sa ale vyvíja živelne. Neurochirurgických pracovísk pribudlo a ešte má pribúdať, pričom na seba narážajú záujmy súkromných poskytovateľov s užšie vymedzenými činnosťami a zariadení štátu, ktoré by mali poskytovať komplexnejšiu starostlivosť. A hrozí, že jednotlivé pracoviská nebudú mať nielen dosť ľudských kapacít, ale ani roboty na udržiavanie sa v špičkovej forme. 

Ako máme veriť ministerkinmu projektu stratifikácie, keď ona a jej úradníci nevedia „ustratifikovať“ jednu špecializáciu v Bratislave?  Zdieľať

Je zrejmé, že štát nevie, čo chce. Nevie ani to, ktoré zariadenie by malo dlhodobo fungovať a kto by mal čo robiť.

Ako potom máme veriť ministerkinmu projektu stratifikácie, keď ona a jej úradníci nevedia „ustratifikovať“ jednu špecializáciu v Bratislave? 

To, čo predviedli lekári počas sporu okolo Lukáša, nebolo hodné ich stavu. No je to dôsledkom nekoncepčnosti a chaosu, ktorý tu vyvolal štát, resp. ministerstvo zdravotníctva a jeho netransparentné záujmy.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo