Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
17. október 2019

Lekárska prestrelka pod úroveň

​Prestrelka medzi lekármi Národného ústavu detských chorôb a neurochirurgami Šteňovcami z Univerzitnej nemocnice má koniec, ktorý nemá zmysel pre nikoho.
Lekárska prestrelka pod úroveň

Ilustračná foto – Profimedia.sk

Reč je o dozvukoch sporu, ktorý verejne vyvrcholil v napätej situácii počas rozhodovania, kde a kto bude operovať Lukáša. Matka Lukáša žiadala o operáciu neurochirurga Juraja Šteňa, pôsobiaceho na „dospeláckej“ neurochirurgii na Kramároch, ktorý súhlasil. Potreboval však súčinnosť detskej nemocnice, keďže maloletý pacient potreboval predoperačnú a pooperačnú starostlivosť v pediatrickej nemocnici. 

No z detskej nemocnice (Národný ústav detských chorôb) žiadali, aby pacient podstúpil dokončenie operácie u nich, keďže NÚDCH má novozaložené neurocentrum. To zasa odmietol Šteňo.

Ministerka počas výmeny názorov odvolala neurochirurga Juraja Šteňa z funkcie z hlavného odborníka ministerstva pre neurochirurgiu a riaditeľka Univerzitnej nemocnice o pár dní nato zasa odvolala jeho syna Andreja z pozície prednostu neurochirurgie na Kramároch.

Zmeny nastali aj v Národnom ústave detských chorôb. Počas tlačovej konferencie oznámil svoj odchod z detského neurocentra chirurg Róbert Chrenko, o možnom odchode z funkcie hovoril aj šéf detskej nemocnice Ladislav Kužela.

Dlhodobý konflikt

Konflikt medzi zástupcami NÚDCH a hlavným odborníkom pre neurochirurgiu je dlhodobejší. Juraj Šteňo na adresu detského centra dlhšie tvrdí, že postupuje nekompetentne a nemá dostatočné prístrojové ani ľudské kapacity, aby bolo plnohodnotným neurochirurgickým pracoviskom pre detského pacienta. A že s nízkym počtom náročných neurochirurgických zákrokov, ktoré sa tam robia, nemôže byť špičkovým zariadením.

Riaditeľ detskej nemocnice Kužela zasa hovorí, že ide o súčasť kampane Šteňovcov proti iným neurochirurgiám, ktoré „konkurujú“ hlavnému neurochirurgickému pracovisku na Kramároch. 

Takáto prestrelka medzi zástupcami špičkových pracovísk je trápna. 

V spore sa používajú silné odborné argumenty, preto ich verejnosť nemôže posúdiť. Týmto je voličmi poverená ministerka zdravotníctva. Ministerka má jasne vystúpiť a preukázať, že detské neurocentrum spĺňa všetky parametre, aby sa vedelo postarať o najnáročnejších detských pacientov. A ak to tak nie je, má zdôvodniť, prečo toto detské neurocentrum vzniklo, a predstaviť nový plán jeho budúcnosti a pomenovať jeho úlohu v sieti.

Takáto prestrelka medzi zástupcami špičkových pracovísk je trápna.  Zdieľať

A jednoznačne určiť, čo je systémové riešenie pre terajších aj budúcich detských pacientov požadujúcich najťažšie neurochirurgické zákroky. 

Inzercia

Pretože toto nie je vec, o ktorej sa majú verejne hádať dvaja lekári, akokoľvek sú skvelí odborníci v medicíne. To je úloha a kompetencia štátu.

Nič také ale ministerka neurobila, odhodlala sa len k personálnym zásahom, ktoré navyše slabo zdôvodnila. (Ministerka odvolala staršieho Šteňa z pozície hlavného odborníka ministerstva zdravotníctva s argumentom, že bolo neetické zverejňovať snímky z magnetickej rezonancie pacienta. No on ich zverejnil so súhlasom matky, ktorá ich dokonca predtým zverejnila sama.)

„Stratifikácia“ v praxi

Ministerstvo má mať jasnú koncepciu, ako sa má zdravotníctvo postarať o týchto pacientov. Ministerstvo je zodpovedné, aby jednotlivé pracoviská dosahovali potrebné štandardy a mali dostatočné výkony na udržanie očakávanej kvality. Ak niektoré pracovisko tomu nezodpovedá, má ho posilniť, zrušiť, zlúčiť s iným. 

Situácia v bratislavských neurochirurgických pracoviskách sa ale vyvíja živelne. Neurochirurgických pracovísk pribudlo a ešte má pribúdať, pričom na seba narážajú záujmy súkromných poskytovateľov s užšie vymedzenými činnosťami a zariadení štátu, ktoré by mali poskytovať komplexnejšiu starostlivosť. A hrozí, že jednotlivé pracoviská nebudú mať nielen dosť ľudských kapacít, ale ani roboty na udržiavanie sa v špičkovej forme. 

Ako máme veriť ministerkinmu projektu stratifikácie, keď ona a jej úradníci nevedia „ustratifikovať“ jednu špecializáciu v Bratislave?  Zdieľať

Je zrejmé, že štát nevie, čo chce. Nevie ani to, ktoré zariadenie by malo dlhodobo fungovať a kto by mal čo robiť.

Ako potom máme veriť ministerkinmu projektu stratifikácie, keď ona a jej úradníci nevedia „ustratifikovať“ jednu špecializáciu v Bratislave? 

To, čo predviedli lekári počas sporu okolo Lukáša, nebolo hodné ich stavu. No je to dôsledkom nekoncepčnosti a chaosu, ktorý tu vyvolal štát, resp. ministerstvo zdravotníctva a jeho netransparentné záujmy.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame