Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
20. október 2019

Gorila sa do volieb môže stať politicky neškodnou opičkou

Prehlušujú ju totiž aktuálnejšie svedectvá o kríze právneho štátu.
Gorila sa do volieb môže stať politicky neškodnou opičkou

Gorila nížinná skúma letné osvieženie – ovocie a zeleninu v ľade počas horúceho dňa v pražskej ZOO 27. júna 2019. Ilustračné FOTO TASR/AP

Nech goriliu nahrávku minulý týždeň vypustil na verejnosť ktokoľvek, muselo mu byť jasné, že čo v októbri 2019 zapôsobí ako bomba, potom vo februári 2020, keď sa občania odoberú k voľbám, môže zostať už len dym. Zvlášť ak o pozornosť verejnosti súťažia v rovnakom čase nové prepisy z Kočnerovej Threemy či šťavnatý rozhovor s bývalým generálnym prokurátorom Trnkom.

A to nám víkend ohlásil možné ďalšie nahrávky. Advokát Roman Kvasnica totiž vyslovil pre Denník N podozrenie, že Dobroslav Trnka si na pokyn Mariána Kočnera mohol nahrávať návštevníkov svojej kancelárie, keď bol generálnym prokurátorom. Hoci Trnka to pre Markízu poprel. Daniel Lipšic zase vyzval na zverejnenie nahrávky z rokovania vlády o odvolávaní Anny Bubeníkovej z roku 2012...

Politicky mala Gorila, aj keď vtedy ešte neozvučená, najväčší dosah v decembri 2011, keď sa dostala na verejnosť. Vtedajšie protesty predstavovali zlom v ponovembrových dejinách Slovenska. Spoločnosť dovtedy reagovala na priebežne zverejňované politické kauzy s kolektívnou apatiou. Od Gorily však ľudia chodia do ulíc častejšie a v hojnejších počtoch. Napríklad v lete 2016 tiahol k bytovému komplexu Bonaparte niekoľkokrát centrom Bratislavy mnohotisícový dav, aby žiadal odchod ministra vnútra Roberta Kaliňáka.

Mohlo by sa zdať, že politicky bola Gorila úplne vyžmýkaná vo voľbách 2012. Dovtedy vládnu SDKÚ voliči zdecimovali na 6-percentnú stranu. O štyri roky sa už nedostala do parlamentu.

Minulotýždňové oživenie Gorily využili politici akoby len na oprášenie starých stanovísk a sloganov. Opozícia pripomenula Ficovu návštevu v byte na Vazovovej a čo sa v nahrávke hovorí o financovaní Smeru. Vládna strana poukázala na to, že ide o „kauzu druhej Dzurindovej vlády“, ktorá po istý čas mala pretrvávať len vďaka kupovaniu poslancov.

Novinkou je snaha Smeru vnútiť Miroslavovi Beblavému nálepku „gorilieho mláďaťa“, keďže ako jeden z mála bývalých predstaviteľov SDKÚ je ešte stále v politike. Naproti tomu, predseda strany Spolu avizoval „Lex Haščák“, teda zákon, ktorý by obmedzil vplyv finančnej skupiny Penta v zdravotníctve a médiách.

Avšak verejnosť akoby bola Gorilou už unavená. Hoci piatkové protesty za spravodlivé Slovensko, ktoré reflektovali všetky zverejnené materiály, opäť pritiahli do ulíc tisíce ľudí, štvrtkový protest PS/Spolu a KDH pred domom Jaroslava Haščáka prilákal len pár desiatok protestujúcich.

Inzercia

Bude teda Gorila mať nejaký dosah na voľby v roku 2020? Ak áno, tak len vtedy, keby z jej vyšetrovania boli do februára vyvodené voči niekomu trestnoprávne dôsledky.

Najväčší potenciál ďalej otriasať slovenskou politikou majú priebežne na verejnosť presakujúce informácie, vyplývajúce z vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Dvojnásobná vražda z minulého roka je viac než podozrenia o politickej korupcii spred viac ako desaťročia.

Pre veľkú časť verejnosti je akiste lákavé nahliadnuť do politického zákulisia. No počas štyroch mesiacov, čo zostávajú do volieb, je možné niečo ako „zmyslové preťaženie“ občana korupčno-klientelistickým bahnom. Zvlášť ak každý deň nové odhalenia prekonávajú tie včerajšie.

Je to len môj dojem, no už teraz si okolo seba všímam tri reakcie ľudí: Prvá skupina sleduje stále nové odhalenia s napätím čitateľa detektívky a hladom po ďalších – nové informácie proaktívne vyhľadáva. Druhá skupina prijíma napríklad správy z Kočnerovej Threemy pasívne – vypočuje si o nich v televíznych novinách, no pomaly sa v súvislostiach stráca. A tretia skupina ich začala úplne vedome vytesňovať – nie nutne preto, že im kazia predstavu o jej politických miláčikoch, ale proste z dôvodu psychohygieny.

Najväčším rizikom je, že sa do tejto tretej skupiny presunie aj väčšina ľudí z druhej a prvej skupiny. A v januári či februári nad nesúrodou a tematicky vyčerpanou opozíciu s vystrieľaným zásobníkom znovu získa náskok Smer. Aj so svojou témou „záchrany sociálneho štátu“, keď už teda o stave právneho štátu nikto nemá ilúzie. 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame