Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. október 2019, 12:00

Prokurátor Šanta doručil súdu kompletnú komunikáciu Kočnera z Threemy

Prokurátor Šanta doručil súdu kompletnú komunikáciu Kočnera z Threemy

Ján Šanta. TASR – Jakub Kotian

Pojednávanie pokračuje 28. októbra naplánovaným vypočúvaním Sylvie-Klaus Volzovej.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta doručil súdu údajnú komunikáciu Mariana Kočnera cez aplikáciu Threema. Spravil tak na štvrtkovom pojednávaní v Ústave na výkon väzby Bratislava.

Podľa Šantu má tak senát Špecializovaného trestného súdu, ktorý rozhoduje v kauze televíznych zmeniek, už kompletnú komunikáciu.

Na pojednávaní vypovedali ako svedkovia exmanželka obžalovaného Pavla Ruska Viera Rusková, obvinený v kauze Technopol Jozef Dučák a niekdajší majiteľ produkčného domu Forza a súčasný prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik.

Pojednávanie pokračuje 28. októbra naplánovaným vypočúvaním Sylvie-Klaus Volzovej. Tá je bývalá spoločníčka Pavla Ruska v TV Markíza, ktorá bola súčasťou kauzy Gamatex. Z objednávky jej vraždy je Pavol Rusko obžalovaný v inom konaní.

Kováčik o zmenkách nevedel, Rusko mu však hovoril o Valkovi

Niekdajší majiteľ produkčného domu Forza a jeden z akcionárov Markízy Ján Kováčik nevedel o sporných zmenkách, keď vstupoval do televízie.

Uviedol to počas svojej svedeckej výpovede pred Špecializovaným trestným súdom vo veci falšovania zmeniek TV Markíza a marenia spravodlivosti.

Pri rokovaniach s Pavlom Ruskom o vstupe do Markízy sa mal Kováčik spýtať na možné záväzky. Mal mu vtedy odpovedať, že podpisoval „niečo“ s nebohým advokátom Ernestom Valkom. Ten je podľa výpovedí obžalovaných Kočnera a Ruska iniciátorom nápadu vyriešiť spor s Gamatexom a Štefanom Aghom zmenkami na 500 miliónov slovenských korún.

Ján Kováčik mal v čase od vzniku kauzy Gamatex a obsadenia budovy TV Markíza poverenie od Pavla Ruska a americkej CME rokovať s Kočnerom a Ághom, ktorí Gamatex vlastnili. V rámci týchto rokovaní vznikla zmluva na 80 miliónov korún, ktorá mala podľa Kováčika a zástupcov poškodenej Markízy spor urovnať.

Obžalovaný Rusko však tvrdí, že táto suma bol malá, a preto sa dodatočne podpisovali sporné zmenky. „Keby som vedel o zmenkách na 500 miliónov korún, tak by som nikdy zmluvu nemohol podpísať,“ skonštatoval  Kováčik.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Ján Šanta sa pýtal, do akej najvyššej sumy sa v rokovaniach s Gamatexom Kováčik dostal. Najviac to malo podľa neho byť 150 miliónov korún, nakoniec sa dostali na spomínaných 80 miliónov.


Ján Kováčik. Foto – TASR/Jakub Kotian

Dučák popiera falšovanie zmeniek, Tótha sa pýtal na Kuciakovu vraždu

Jozef Dučák odmieta, že by pomáhal pri falšovaní sporných televíznych zmeniek. Označil to za nezmysel. Počas svedeckej výpovede pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) vo štvrtok poprel, že by pre Mariana Kočnera, ktorý je v prípade obžalovaný, zháňal starú tlačiareň, atrament, papier a pero na výrobu falšovaných zmeniek.

Vo výpovedi sa vyjadril aj k svojmu stretnutiu s bývalým exsiskárom a novinárom Petrom Tóthom okolo vraždy novinára Jána Kuciaka. „Chcel som vedieť, čo je pravdy na tom, že je Maroš (jedna z prezývok Kočnera – pozn. red.) zapletený v súvislosti s vraždou Kuciaka,“ povedal Jozef D. na margo dôvodu, prečo sa stretol s Tóthom v septembri 2018. Na túto otázku mu mal dať Tóth, ktorý v súčasnosti proti Marianovi Kočnerovi svedčí, zmätočné odpovede.

Dučák tiež uviedol, že na základe Tóthovho pokynu odovzdal ešte v lete 2018 Alene Zsuzsovej škatuľu s papiermi od Mariana Kočnera. Čo v nej bolo, nevie. Alenu Zsuzsovú zadržali v septembri 2018 pre objednávku Kuciakovej vraždy.

Vzťah ku Kočnerovi označil Dučák za priateľský odvtedy, ako mu mal pomôcť v kauze pezinskej skládky. Dučák vysvetľoval, že mu chceli úradníci doručiť akúsi zásielku, načo mu Kočner navrhol riešenie. „Prepíš to na mňa, mňa určite nezavrú,“ priblížil.

Po jeho svedeckej výpovedi obžalovaný Rusko vyhlásil, že by boli s Kočnerom hlúpi, keby sa spoliehali na falšovanie Dučáka. Vedúca právneho oddelenia Markízy Lucia Tandlich výpoveď svedka spochybnila vzhľadom na to, že figuruje s Kočnerom vo viacerých kauzách. V kauze Technopol Servis, kde je Dučák obvinený, ho zastupuje Michal Mandzák, jeden z advokátov Kočnera.

Pojednávanie v Ústave na výkon väzby (ÚVV) Bratislava pokračuje s výsluchom niekdajšieho majiteľa produkčného domu Forza a súčasného prezidenta Slovenského futbalového zväzu Jána Kováčika, na ktorého sa počas svojej svedeckej výpovede odvolávala aj exmanželka Pavla Ruska Viera Rusková.

Inzercia


Jozef Dučák. Foto – TASR/Jakub Kotian

Rusková vedela o existencii zmeniek, nikdy ich však nevidela

Exmanželka Pavla Ruska obžalovaného v kauze televíznych zmeniek Viera Rusková tvrdí, že vedela o existencii zmeniek.

Zmenky mali byť podpísané začiatkom leta v roku 2000, vypovedala pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) s tým, že ich nikdy nevidela.

Jej exmanžel ju mal informovať, že ide podpísať zmenky na 500 miliónov slovenských korún v prospech druhého obžalovaného Mariana Kočnera. Označila ich za výpalné. O bianko zmenkách nikdy nepočula. Rusková tiež potvrdila, že sa v zmenkách angažoval nebohý advokát Ernest Valko.

„Paľo povedal, že to bude podpisovať niekde v priestoroch Markízy na 500 miliónov,“ povedala Rusková s tým, že ich nikdy nevidela. Na otázku prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Jána Šantu, či sa v rámci rodiny nerozprávali o tom, že majú dlh pol miliardy korún, uviedla, že nie.

„Zmenky som ja vypustila zo svojej mysle, keď som sa dozvedela, že pán Kováčik dostal takú sumu, akú dostal,“ uviedla Rusková. Vysvetlila, že vzhľadom na predaj Markízy mal zinkasovať podnikateľ Ján Kováčik, ktorý mal v televízii podiel, dve miliardy korún.

Rusková si myslela, že dlh za zmenky vyplatí Kočnerovi Kováčik z týchto peňazí. „Nikto mi neklopal v tom čase na dvere, že nesplácate,“ doplnila Rusková s tým, že v tom čase v rodine riešili iné veci ako dlh na 500 miliónov korún. Na otázku, či sa opýtala obžalovaného Pavla Ruska, či bol dlh vyrovnaný v roku 2011, keď sa rozvádzali, odpovedala záporne.


Viera Rusková. Foto – TASR/Jakub Kotian

Rusková počas svojej výpovede tiež uviedla, že o zmenkách mal vedieť aj vtedajší zástupca CME Martin Radvan. Ten je mŕtvy rovnako ako Valko.

Šanta sa Ruskovej pýtal aj na to, z čej iniciatívy išla vypovedať. Reagovala, že z vlastnej. „Napísala som status na facebooku, že existujú ľudia, ktorí vedeli o tom, že dlh existuje,“ skonštatovala Rusková. Následne ju oslovili novinári a obhajca Pavla Ruska Marek Para. Na otázku, prečo sa ozvala až v januári tohto roka, keď sú zmenky v civilnom konaní už roky, uviedla, že ju Pavol Rusko nechcel do toho „vťahovať“.

„Očakávate nejaký bonus z toho, aby zmenky v civilnom konaní skončili pre niektorú strán úspešne?“ pýtal sa Šanta. „Neočakávam, pán prokurátor, nepoznáte ma,“ odpovedala Rusková.

Rusková v rámci svojej svedeckej výpovede spomínala aj násilné obsadenie budovy Markízy v roku 1998 Marianom Kočnerom a Petrom Čongrádym. „Ja som vtedy zažila v Markíze partiu chlapcov s bejzbalovými pálkami, ktorí sa vyhrážali každému, kto prišiel do televízie Markíza,“ spomínala Rusková.

„Mňa chlapci od pána Čongrádyho vytláčali autom z cesty,“ doplnila a dodala, že zažila situáciu, keď na ňu aj vytiahli zbraň. Podpis zmeniek mal túto situáciu podľa nej urovnať.

V bratislavskom ústave na výkon väzby (ÚVV) pokračuje vo štvrtok pojednávanie vo veci údajného falšovania zmeniek TV Markíza a marenia spravodlivosti. Pred senátom Špecializovaného trestného súdu vypovedá exmanželka obžalovaného Pavla Ruska Viera Rusková. Marian Kočner, ktorý je zo skutku obžalovaný spolu s Pavlom Ruskom, na pojednávanie neprišiel.

Na štvrtkové pojednávanie je predvolaný ako svedok aj Jozef Dučák, ktorý je obvinený v kauze Technopol Servis. Rovnako niekdajší majiteľ produkčného domu Forza a súčasný prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik.

Obžalovaní Marian Kočner a Pavol Rusko podľa obžaloby prokurátora po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom Ághom, ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky.

Mali ich predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov. Marian Kočner je obvinený aj z objednávky vraždy Jána Kuciaka a obžalovaný v kauze spoločnosti Gatex z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Pavol Rusko je obžalovaný z objednávky vraždy Sylvie Klaus-Volzovej.

Dnes treba vedieť

pred 32 minútami

Cirkev Ježiša Krista Svätých posledných dní, známa pod označením mormóni, oznámila, ktoré výnimky sú prípustné v dress code mladých misionárov. Štandardným oblečením naďalej ostáva biela košeľa s kravatou. (cz.cirkevjezisekrista.org)

pred hodinou

Európska komisia vyjadrila poľutovanie nad tým, že jej predsedníčka Ursula von der Leyenová porušila kódex správania sa členov EK, keď v spote vysielanom pred parlamentnými voľbami v Chorvátsku podporila vládne konzervatívne Chorvátske demokratické spoločenstvo (HDZ), ktoré vo voľbách opätovne zvíťazilo. (TASR)

pred hodinou

Na Slovensku v pondelok pribudli dva nové prípady nákazy koronavírusom, otestovali 873 vzoriek. Vyliečilo sa sedem ľudí, deväť pacientov je hospitalizovaných s potvrdením ochorenia Covid-19, z toho traja sú na JIS a traja na pľúcnej ventilácii. (korona.gov.sk) 

pred hodinou

Podniky zasiahnuté krízou potrebujú od vlády výraznejšiu pomoc, než dostávali doteraz. Len tak totiž dokážu udržať zamestnanosť. Tvrdí to Klub 500, podľa ktorého pokrýva súčasná výška príspevkov len zlomok osobných nákladov zamestnanca. Zamestnávatelia preto oceňujú návrh rezortu práce na úpravu formy štátnej pomoci, ktorá by pomohla ochrániť pracovné miesta, a vyzývajú vládu, aby ho podporila. (TASR)

pred 3 hodinami

Vedenie NHL a hráčska asociácia NHLPA sa dohodli na predĺžení kolektívnej zmluvy o ďalšie štyri roky. Zároveň stanovili reštart súťaže na 1. augusta. Ročník bude pokračovať za účasti 24 tímov iba v dvoch mestách, ktorými by mali byť Edmonton a Toronto, čo však predstavitelia NHL zatiaľ oficiálne nepotvrdili. (TASR)

pred 5 hodinami

Prehľad udalostí v utorok 7. júla:

  • prezidentka prijme ministra životného prostredia J. Budaja (10.00 h.)
  • začne sa 9. schôdza parlamentu (13.00 h.)
  • zasadnutie etickej komisie prokuratúry v disciplinárnom konaní proti D. Trnkovi (13.00 h.)
  • Veľká Británia si pripomína 15. výročie teroristických útokov v Londýne