Pravicová trojka by vo voľbách získala 15 percent, mala by premiéra

Zjednotená pravica má podporu voličov, hľadá sa líder a budúci premiér.

Volebná strana zložená z kandidátov OĽaNO, SaS a Nova by vo voľbách získala takmer 15 percent hlasov a pravdepodobne by mohla menovať nového premiéra. Tvrdí to portál hnonline.sk, keď sa odvoláva na výsledky neverejného prieskumu agentúry Focus, ktorý si dala vypracovať Sulíkova SaS.

Tretí prieskum na túto tému ukázal, že podpora takéhoto možného útvaru stúpa, v minulosti dostala o percento nižšiu podporu. O spoločnej kandidátke sa zatiaľ otvorene nehovorí, všetky subjekty však pripustili, že sa o nej vážne rokuje. Téma je o to nástojčivejšia, že Nova ani SaS by sa bez nej pravdepodobne ani nedostali do parlamentu.

Hrozil by teda podobný scenár ako viackrát v minulosti, keď sa pravicové hlasy roztrieštili do viacerých ministraničiek, ktoré sa nedostali do parlamentu a umožnili vládu Vladimíra Mečiara alebo Roberta Fica.

K téme:
Matovič začína hru o premiéra

Zdieľať

Najsilnejšie opozičné strany Sieť a KDH sa v prieskume podľa hnonline.sk pohybujú okolo hranice 10 percent, spolu s nimi by teda nová volebná trojstrana získala takmer polovicu kresiel v parlamente. Podpora vedúceho Smeru sľubuje zhruba 60 miest v parlamente, zvyšok by obsadili Most-Híd, SNS a SMK.

Podmienkou vzniku spojenectva je však podľa predsedu SaS Richarda Sulíka nájdenie silného lídra, ktorý by sa po voľbách mohol stať premiérom. Takúto ponuku už odmietol primátor Trenčína Richard Rybníček. Ak sa taká osobnosť nenájde, chce ísť Sulík do volieb sám.

Peter Kremský

Ilustračné foto - TASR

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo