Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
01. novembec 2007

Prvá kniha na svete písaná formou SMS

Vo fínskom vydavateľstve Tammi vyšiel román Posledné správy (Viimeiset Viestit) spisovateľa Hannu Luntiala, ktorého dej pozostáva výlučne z SMS správ. Kniha má 332 strán a je v nej okolo tisíc chronologicky zoradených krátkych správ, ktoré sú plné rôznych skratiek a gramatických chýb, aké sa bežne ...

Vo fínskom vydavateľstve Tammi vyšiel román Posledné správy (Viimeiset Viestit) spisovateľa Hannu Luntiala, ktorého dej pozostáva výlučne z SMS správ. Kniha má 332 strán a je v nej okolo tisíc chronologicky zoradených krátkych správ, ktoré sú plné rôznych skratiek a gramatických chýb, aké sa bežne vyskytujú v SMS-kách.

Príbeh rozpráva o riaditeľovi informačnej spoločnosti, ktorý opustil svoju prácu a rodinu bez udania dôvodu. Vydá sa na cesty po Európe a Indii, posiela správy svojej manželke, synovi, priateľom, a dostáva od nich odpovede. Postupne si čitateľ uvedomuje, že hrdina pred niečím uteká a niečo skrýva. Neodhaľuje svoje plány nikomu, ale v konečnom dôsledku hovorí o tom, čo práve robí. Je však príliš zbabelý, aby to dokázal povedať ľuďom priamo do očí. Správy mu preto uľahčujú komunikáciu.

"Myslím si, že v konečnom dôsledku môžu textové správy prezradiť o človeku oveľa viac než by ste si na začiatku mysleli," tvrdí autor Hannu Luntiala.

Kniha je beletriou, založená na fiktívnych skutočnostiach. Avšak predsa sa v nej objavuje obraz z autorovho života. "Pred 25 rokmi som cestoval na Srí Lanku. Sedel som v autobuse, ktorý stál pred železničnou stanicou a všimol som si mladého muža. Bol slepý, chodil popred stanicu a žobral. Mal v ruke plechovku a triasol s ňou. (...) Potom vošiel do stanice, vrátil sa von a v rukách mal noviny. Keď si sadol a noviny otvoril, videl som, že boli plné varenej ryže. A on ju lačne jedol. To zmenilo môj život. Uvedomil som si, že pre nás, ktorí prichádzame zo Západu, je veľmi ľahké prežívať každý deň. Ale ten mladý človek by zomrel, keby nedostal peniaze. Vtedy som sa rozhodol, že ten príbeh rozpoviem toľkým ľuďom, koľkým len budem môcť. A teraz som svoj sľub splnil, lebo som tento moment opísal v mojom románe."

"Rozprávanie príbehu som chcel začať niekoľkými SMS-kami, ktoré hlavný hrdina poslal priateľom a dostal niekoľko odpovedí. Potom som začal rozmýšľať, že napíšem celú knihu použitím krátkych správ," spomína autor v rozhovore pre internetový portál Write now is good. "Tento nápad som dostal zhruba pred piatimi rokmi. A strašne som sa bál, že niekto iný zamýšľa to isté. Keď som rukopis poslal vydavateľovi, oznámil mi, že sa k nemu vyjadria do dvoch mesiacov. Avšak už po dvoch týždňoch som sa dozvedel, že mi knihu vydajú. O tomto rozhodnutí ma informovali prostredníctvom SMS-ky. Majú zmysel pre humor..."

V zahraničných recenziách knihy a aj v samotných vyjadreniach Hannu Luntiala sa často spomína, že čitateľ musí čítať knihu aj medzi riadkami a sám si musí vypĺňať priestor medzi jednotlivými krátkymi správami. Správy v tejto knihe sú ako okná – môžete vidieť časť krajiny, ale rozhodne nie celú. Vidíte len po horizont a musíte si ešte aj domýšľať, čo sa skrýva za okennými rámami.

Luntiala si myslí, "že literatúra je v globále dosť konzervatívna. Knihy sa píšu rovnakým spôsobom všade na svete už celé desaťročia. A ak niekto urobí niečo nové, ľudia sa o to zaujímajú." Zrejme najmä kvôli novátorskému spôsobu písania je kniha komerčne veľmi úspešná. Plánuje sa jej vydanie v Estónsku, Nemecku a Rusku. O vydanie sa zaujímajú aj iné krajiny, ale ešte nie sú podpísané zmluvy. (Nedopátral som sa nikde, či sa pripravuje aj český alebo slovenský preklad.) Autor však dúfa, že sa jeho kniha dočká aj anglického, španielskeho a francúzskeho vydania.

Väčšina reakcií na knihu je pozitívna. Niektorí čitatelia autora síce kritizujú a doslova ho nenávidia, ale väčšia časť ho obľubuje a chváli. Niektorí dokonca očakávajú, že sa kniha stane predlohou na film. Donedávna neznámy autor už dokonca dostal aj nejaké ponuky od filmárov.

Inzercia

Avšak aj napriek tomu, že originálny spôsob písania autorovi priniesol úspech a slávu, v budúcnosti už neplánuje písať SMS-kové romány. "Myslím si, že toto bola prvá kniha na svete písaná formou krátkych správ. A pre mňa bude asi aj posledná. Existuje totiž ešte mnoho iných spôsobov ako písať."

Ak mal SMS-kový román niekde vzniknúť, tak skutočne je Fínsko jednou z najvhodnejších lokalít. "U málovravných Fínov, ktorí radostne vítajú všetky výdobytky mobilnej komunikácie, sa stretlo vynájdenie SMS správ s obrovským ohlasom. S obľubou ich využívajú ako nástroj komunikácie dokonca i v rozhovoroch o tých najsúkromnejších záležitostiach. Príkladom v tomto smere je nesporne sám premiér Matti Vanhanen, ktorý sa nedávno postaral o palcové titulky v bulvárnej tlači, keď sa rozišiel so svojou priateľkou prostredníctvom SMS-ky," píše sa na stránka sme.sk.

Hannu Luntiala už v mladom veku čítal veľa poézie a skúšal ju aj písať. Avšak vydavatelia o jeho básne nemali záujem. To ho sklamalo a odradilo od písania skoro na dvadsať rokov. V roku 1998 našiel svoje staré texty, opravil ich a v roku 1999 vyhral najväčšiu fínsku poetickú súťaž zriaďovanú fínskym kultúrnym fondom. Odvtedy mu jeho krátke príbehy a básne vychádzali v mnohých antológiách. Je víťazom najväčšej fínskej poviedkarskej súťaže z roku 2002. Tieto úspechy ho podporili, aby opäť poslal niektoré svoje rukopisy vydavateľom. Tentoraz uspel. Jeho prvou knihou bola zbierka poviedok Hommes (Tammi, 2006), román Posledné správy je v poradí jeho druhou publikáciou.

O náročnej ceste k úspechu teda Hannu Luntiala niečo vie. V rozhovore pre internetový portál Write now is good radí aj mladým, začínajúcim autorom: "Snažte sa nájsť svoj vlastný hlas, svoju vlastnú reč. Skúšajte získavať spätnú väzbu od svojich priateľov a od nejakých autorov. Zúčastňujete sa literárnych súťaží. Svoje práce pošlite do vydavateľstva až vtedy, keď s textom urobíte všetko, čo sa dá. A nikdy sa nevzdávajte! Mne trvalo tridsať rokov, kým som sa stal akceptovaným. Boli to nekonečné pokusy preraziť. Preto opakujem: Nikdy sa nevzdávajte!"

(článok bol písaný pre blog Zumag a Bútľavá vŕba)

Filip Struhárik

Zdroj:
Prvý SMS-kový román. In: Knižná revue, č. 4, 14. 2. 2007
Interview with Hannu Luntiala. In: Write now is good, 15. 5. 2007
Interview with Hannu Luntiala. In: National Public Radio, 21. 3. 2007
Finnish Novel Written Entirely in SMS. In: Gear Live, 24. 1. 2007
Vo Fínsku vyšiel SMS-kový román. In: knihy.sme.sk, 24. 1. 2007

Odporúčame

Ešteže máme potraty

Ešteže máme potraty

Ad: Andrej Okomín: Kvapka vitriolu, Slovo 38/2007 Na drsné vyjadrovanie a nekonvenčné názory Andreja Okomína som si už zvykol. Myslím si ale, že vo svojom článku Kvapka Vitriolu zo Slova č. 38 nepredniesol len svoje pochybné názory ako obyčajne, ale zašiel do neprípustných absurdít a predostr...

Zamyslenie nad filmom Edith Piaf

Zamyslenie nad filmom Edith Piaf

Pred časom ma zarazila poznámka mladého intelektuála na istej nemenovanej kresťanskej diskusii, ktorá sa týkala francúzskeho filmu Edith Piaf. Nemilosrdná poznámka mladého kresťana ohodnotila film ako karikatúru života v 20. storočí a odsúdila ho na smetisko spolu s inými filmami, hovoriacimi o sexe...

Andrej – prvá beletria o Hlinkovi

Andrej – prvá beletria o Hlinkovi

Na Slovensku sa momentálne diskutuje o Lex Hlinka - o zákone, ktorý má z Andreja Hlinku spraviť oficiálneho Otca národa. Vie národ, kým Andrej Hlinka bol? Anton Lauček sa svojou historickou novelou Andrej. Fragment zo života, v ktorej približuje detstvo a študentské roky Andreja Hlinku, pokúša dať o...