Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
16. október 2019

Je to kresťanský terorista?

Martin Leidenfrost zisťoval v Nórsku, kto sú læstadiáni, ku ktorým sa hlásil atentátnik Philipp Manshaus.
Je to kresťanský terorista?

Philip Manshaus. Foto – TASR/AP

Mesto Bærum, ktoré je v Nórsku známe ako útočisko zámožných namyslencov, bolo 10. augusta cieľom útoku. 21-ročný Bærumčan Philipp Manshaus po tom, čo zavraždil svoju čínsku adoptívnu sestru, prepadol tamojšiu mešitu, spacifikoval ho však penzionovaný dôstojník pakistanského letectva.

65-ročný Mohammad Rafiq, ktorý žije v Nórsku len dva a pol roka, vyšiel z tohto príbehu ako hrdina. Keď zdolával o 44 rokov mladšieho útočníka, ľahko sa poranil, no vďaka jeho zásahu nemusíme oplakávať ďalších poranených alebo dokonca mŕtvych. (Nepátral som po detaile, ktorý by možno stál za osobitnú reportážnu cestu: Je to azda medzi pakistanskými dôstojníkmi novým trendom, že svoju penziu trávia v Nórsku?)

V Manshausovej hlave

Čo sa týka Manshausovho činu, dá sa to rýchlo uzavrieť: po prvé, strach vzbudzujúci stav jeho zraku počas zatýkania naznačuje, že bol pod vplyvom drog alebo nebezpečných látok. Po druhé, Manshaus ukazoval Hitlerov pozdrav, chválil nielen nórskeho Hitlerovho guvernéra Quislinga, ale aj atentátnikov z Christchurch a El Paso a na internete ohlasoval „rasovú vojnu“. Aj z jeho formulácie „Walhalla čaká“ možno urobiť záver, že Manshaus je pravicový extrémista, ktorý chcel zabiť a odstrašiť moslimov.  

Protestantská nórska štátna cirkev je veľmi liberálna, v cirkevných voľbách v septembri dosiahla znovu absolútnu väčšinu práve tá jej vetva, ktorá presadila cirkevné homosexuálne manželstvo. Zdieľať

Tento prípad by bol celkom jednoduchý, keby tu nebol jeden pre kresťanov trápny detail: v roku, keď sa zradikalizoval, tento južný Nór navštevoval „ľudovú univerzitu“ na severe Nórska, kde sa venoval outdoorovým aktivitám ako drevorubačstvo a v tom istom roku v prírode severného Nórska začal navštevovať bohoslužby læstadiánov, konzervatívneho luteránskeho prebudeneckého hnutia. Ešte počas tohoročnej Veľkej noci ho videli na læstadiánskej veľkonočnej modlitbe pri Osle. 

Protestantská nórska štátna cirkev je veľmi liberálna, v cirkevných voľbách v septembri dosiahla znovu absolútnu väčšinu práve tá jej vetva, ktorá presadila cirkevné homosexuálne manželstvo. A teraz toto. Je to predstaviteľné, že na okraji tej istej cirkvi existuje živná pôda pre kresťansky motivovaný terorizmus? 

Dopredu poviem, že v reportáži na to nedám definitívnu odpoveď. Môžem podať len svoje dojmy, nech si čitatelia sami utvoria názor. Nevidím do hlavy tohto mladého muža – a, úprimne povedané, ani nechcem.

Kto sú læstadiáni

Na to, aby som získal cit pre læstadianizmus, potreboval som nájsť živého læstadiána. To sa zdalo nemožné, v južnom Nórsku sú sotva nejakí a tých málo, ktorí tam žijú, nemá nijaký záujem hovoriť s médiami, po Manshausovom atentáte ešte menej než predtým.

Základňa læstadiánov sa nachádza okolo polárneho kruhu, kde pastor Lars Levi Læstadius (1800 – 1861), sám syn Laponca, obrátil masy Laponcov a nečakane ich uzdravil z alkoholizmu. Bol za jednoduché oblečenie, læstadiáni nenosia kravaty, podľa toho ich v tej dobe bolo možné rozpoznať.

Dvadsiate storočie strávili tým, že sa rozštiepili na 15 až 19 prúdov, zvlášť „prvorodení“ a „konzervatívni“ vyčítajú tým ostatným, že ich viera je „mŕtva“, a navzájom si upierajú nebeské kráľovstvo.

V centre læstadiánskej spirituality stojí hriech a odpustenie, niektoré skupiny pestujú spoveď pred zhromaždenou komunitou. Ich obraz rodiny je tradičný, kvôli odmietaniu antikoncepcie majú niektorí læstadiáni veľké rodiny. Tí najprísnejší z prísnych odmietajú: televízor, hudbu, tanec, náušnice, make-up, ozdoby. Tí najradikálnejší si nechávajú vymontovať aj autorádio.

Na príbehu islamofóbneho teroristu, ktorý dva roky chodil k læstadiánom, je paradoxné to, že životný štýl pobožných læstadiánov sa podobá životnému štýlu pobožných moslimov.

Jeden týždeň som si dopisoval s jedným læstadiánom, aktívnym dôstojníkom nórskej armády s fínskym priezviskom. Tento dôstojník mi chce pomôcť, rozhovor však odmieta, a to aj za podmienky uchovania anonymity.

Inzercia

Tam, kde vyrastal

Keď si už zúfam, predsa sa len jeden so mnou porozpráva, na neutrálnom mieste. Profesor na dôchodku nástojí na anonymite: „V Nórsku to môže byť na ujmu, keď vás uvidia pri læstadiánoch. Napríklad advokát môže stratiť zákazky.“ Tento muž je oblečený formálne, v zdržanlivých sivých tónoch, a vyjadruje sa veľmi vyberane, dokonca nenútene. Je veľmi vážny, o to lepšie sa chytajú suché pointy, ktoré z času na čas vypustí. Je prvým Nórom v mojom živote, ktorý ma pozve na kávu. Zaplatiť za druhých je v Nórsku neznámym zvykom.   

Ihneď sa vymedzí: „Som konzervatívny, ale nie prvorodený!“ Podobne ako väčšina læstadiánov vyrastal v severnom Nórsku. „Alkohol bol zakázaný ako hriech, takto som to zažil ako dieťa.“ Po 50 rokoch na juhu už nie je taký prísny: „Vychutnávam si dobrú kvapku“, „užívam si hudbu“, „neodmietam tanec“. Keď sa vyspovedá, môže ho nejaký spolubrat alebo spolusestra rozhrešiť, v jeho prípade však nie jeho manželka, lebo ona nie je praktizujúcou kresťankou. Môj læstadián zdôrazňuje, že læstadiánov a katolíkov spája dôraz na spoveď.

Na príbehu islamofóbneho teroristu, ktorý dva roky chodil k læstadiánom, je paradoxné to, že životný štýl pobožných læstadiánov sa podobá životnému štýlu pobožných moslimov. Zdieľať

Tento starý učenec, ktorý číta Luthera v origináli, chce so mnou hovoriť o organizácii: læstadianizmus je najsilnejší vo Fínsku, tam pastori štátnej cirkvi vedú komunity a už aj inštalovali dvoch biskupov mesta Oulu. Jeho nórsky prúd, „luteránsko-læstadiánsku komunitu“, vedú laici; aby bol nejaký biskup læstadiánom, je v Nórsku nepredstaviteľné. Aj tento jeho prúd je rozštiepený. „V roku 1952 došlo k hlúpemu rozkolu kvôli druhému sobášu.“ Prvorodení majú svoje predsedníctvo v severošvédskom Gällivare, ale ich „chápanie krstu je iné“ a vôbec, „tertius usus legis in renatis“. 

Svoj vzťah k nórskej štátnej cirkvi opisuje ako „vnútorný exil“, „nie je trvalo udržateľné, aby sme zostali v nórskej cirkvi“, „je vlastne ohavnosťou, že sa zrieďuje vzťah medzi hriechom a milosťou“. Hovorí o pastoroch, ktorí boli dotlačení k tomu, aby vystúpili z nórskej cirkvi. „Neexistuje v nej žiadna tolerancia. Jedného vyslali študovať dejiny liturgie, iný prešiel do evanjelikálnej cirkvi, jeden konvertoval na katolicizmus.“

Keďže læstadiáni na juhu Nórska takmer nemajú vlastné zhromaždenia, navštevuje bohoslužbu jednej evanjelikálnej cirkvi. Rozpráva o jednej læstadiánskej komunite pri polárnom kruhu, ktorej bola proti jej vôli vnútená pastorka – odvtedy tam už mnohí nechodia na læstadiánsku bohoslužbu.

Nemôžem ušetriť svojho læstadiána od otázky, ktorá sa týka teroristu Philippa Manshausa. Tvrdí, že pre neho je „novinkou, že chodil k læstadiánom“. No zdalo sa mi, že v jeho očiach badám klamstvo.

Večer sa vydám do nórskeho Beverly Hills, do Bærumu. Bærum, to sú desiatky víl nad osloským fjordom, Philipp Manshaus je odtiaľ. Viera tu nezohráva vôbec žiadnu rolu. Jeden známy rodiny Manshausovej mi rozpráva: „Tí boli veľmi sekulárni!“ Zavezie ma do tej časti, v ktorej z väčšinu času vyrastal Manshaus, do Eiksmarky.

Manshaus chodil všade peši, na metro, do školy. Ľudia v jeho veku exaltovane kričia na nástupišti dookola, jedna blondína v jeho veku s maniermi rozkladá rukami pri „Domino´s Piz­za“. Dom, v ktorom nejaký čas vyrastal tento terorista, leží v slepej uličke väčších víl. Je to jednoduchý bungalov. Celá fasáda a aj prístrešok pre autá sú obložené palivovým drevom.    
 

Odkaz od redakcie POSTOJA: Potrebujeme vás!

Články na Postoji nie sú spoplatnené, aby ich mohlo čítať čo najviac ľudí. Vznikajú najmä vďaka pravidelnej mesačnej podpore od čitateľov, ľudí, ako ste vy. Budeme si veľmi vážiť, ak nás budete podporovať. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe článkov, ako je tento. 

Ďakujeme!

Odporúčame