Kočner v nahrávke vyčítal Trnkovi, že vydieral Haščáka z Penty

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kočner v nahrávke vyčítal Trnkovi, že vydieral Haščáka z Penty

Marian K. počas hlavného pojednávania v kauze falšovania zmeniek TV Markíza. FOTO TASR – Michal Svítok

Trnka mal ako generálny prokurátor obchodovať s nahrávkou Gorily aj užívať peniaze, ktoré pre neho vyberal Kočner. Polícia prípad vyšetruje, Sulík žiada uvaliť na Trnku väzbu.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Denník N dnes zverejnil zvukový záznam, v ktorom sa Marián Kočner zhovára s bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom, podľa denníka pochádza záznam z leta 2014.

Kočner na nahrávke Trnkovi vyčíta, že vydieral šéfa Penty Jaroslava Haščáka nahrávkou z kauzy Gorila. Kočner mal Haščákovi doniesť originál nahrávky a sľúbiť, že žiadna iná kópia už neexistuje. Od Haščáka za to údajne získal milión eur. Jednu kópiu však Kočner nechal v trezore u Trnku. Keď však Trnka skončil vo funkcii, spolu s Oskárom Bereczkom, starostom obce Dolný Bar, a právnikom Lórantom Kósom sa mali dohodnúť a za peniaze ponúknuť túto nahrávku Haščákovi poza Kočnerov chrbát. Od Haščáka mali za to chcieť päť alebo desať miliónov eur.

Haščák si následne zavolal Kočnera a vytkol mu, že ho o zničení nahrávok oklamal. Kočner na nahrávke tvrdí, že o milión eur prišiel a hrozila mu strata celého majetku.

V nahrávke Kočner Trnkovi vulgárne nadáva a žiada od neho vysvetlenie, prečo šiel za Haščákom, ktorý je jeho „kamarát“. Trnka najprv hovorí, že s tým nápadom prišiel Bereczk, neskôr hovorí o Kósovi.

„Ešte raz, prestaň klamať. Zabijú ťa,“ hovoril Kočner Trnkovi. „Ja viem, že ma zabijú. Ja som mŕtvy,“ odpovedal Trnka. „Zabijú ťa, ale odserie si to aj tvoj syn, ty k…t. Hovorím ti, prestaň klamať a nehádž to na nich,“ pokračuje Kočner.

„Keby si bol za mnou prišiel a povedal, čo sa stalo, tak to z tých dvoch chu.ov, do p..i, vymlátim alebo ich, prisahám Bohu, nechám podrezať. Prečo si mi to nepovedal, ty k…t, že je problém. Sme ho mohli vyriešiť. Mohol byť dneska Kósa s guľou v hlave a Oskár takisto, ale Oskár bude. (...) Ich nechám padnúť, ich je…m, nech ich zabijú, ale tebe zachránim riť, tebe a tvojmu synovi,“ hovorí v nahrávke Kočner.

V nahrávke Trnka takisto priznáva, že Haščákovi vyčítal, že za to potrestal Kočnera, Haščákovi mal povedať, že o tomto nápade Kočner nevedel.

Kočner v nahrávke na viacerých miestach vyčíta Trnkovi, že koná poza jeho chrbát napriek tomu, že on mu peniaze za viaceré ich obchody pre neho ukladá. „Peniaze máš u mňa uložené... Nikdy si sa nepýtal, koľko to je. Nikdy si nechcel vyúčtovanie. Povedal si, teba to nezaujíma, že mi veríš.“

V nahrávke Kočner hovorí aj to, že Haščák mal kupovať hlasy poslancov NR SR, aby bol Trnka v roku 2010 druhýkrát zvolený za generálneho prokurátora. Jeho zvolenie vtedy tesne neprešlo o jeden hlas. Premiérka Iveta Radičová sa pred hlasovaním vyjadrila, že v prípade Trnkovho zvolenia podá demisiu. Podľa Kočnerových slov z nahrávky dal Haščák na úplatky pre poslancov milión eur, ďalší milión mal dať Kočner.  

Zvukový záznam z rozhovoru medzi Kočnerom a Trnkom má podľa informácií Denníka N od novembra 2018 aj polícia, ktorá disponuje aj znaleckým posudkom potvrdzujúcim pravosť hlasov Trnku a Kočnera a to, že zvukový záznam nebol upravovaný. Podľa Denníka N polícia vec vyšetruje a zaistila aj ďalšie nahrávky súvisiace s touto vecou, ale zatiaľ nebolo voči nikomu vznesené obvinenie.

Haščák v minulosti poprel, že by mu niekto ponúkal nahrávku z kauzy Gorila alebo ho ňou vydieral.

Dobroslav Trnka stále pôsobí ako prokurátor.

Bývalý generálny prokurátor SR Dobroslav Trnka počas rozhovoru  v  Bratislave 17. júna 2011. FOTO TASR - Martin Baumann

Haščák sa dištancuje od aktivít spomínaných v rozhovore

Spolumajiteľ finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák sa dištancuje od všetkých „domnelých aktivít“, s ktorými má byť podľa komunikácie zverejnenej Denníkom N spájaný, a odmieta ich. Vyplýva to z jeho stanoviska. Haščák zároveň písomne kontaktoval vyšetrovateľa a dozorujúceho prokurátora a ponúkol v prípade potreby aj osobnú svedeckú výpoveď.

Hovorca Penta Investments Gabriel Tóth poznamenal, že Haščáka nikdy nikto žiadnymi nahrávkami nevydieral ani na neho nebol nikdy v tejto súvislosti vyvíjaný žiadny protiprávny nátlak. „Rovnako sa pán Haščák a ani žiadna jemu blízka osoba či spolupracovník nikdy nepodieľali na ,kupovaní‘ utajovaných skutočností – nahrávok z takzvanej kauzy Gorila,“ uvádza v stanovisku.

Haščák zásadne odmieta, že by sa niekedy podieľal aj na iných aktivitách, ktoré sú mu pripisované v uvedenom rozhovore medzi Trnkom a Marianom K. V stanovisku sa ďalej uvádza, že nikto nemôže niesť zodpovednosť za to, ako sa iní ľudia rozprávajú o ňom v komunikácii, na ktorej sa nijako osobne nezúčastňoval a ani o nej nemal vedomosť.

„Ak je táto komunikácia pravdivá, je taktiež svedectvom o tom, že Marian K. podobne ako aj iné osoby (napríklad bývalý príslušník SIS Forisch alebo poslanec za stranu Smer-SD Blaha), rozširoval konšpiračné teórie a v tomto prípade ich mal používať ako formu nátlaku,“ píše sa ďalej v stanovisku.

Tóth v ňom ďalej hovorí, že vierohodnosť tvrdení Mariana K. v uvedenej nahrávke by mala byť skúmaná obdobne, ako keď mal napríklad podľa inej komunikácie korumpovať prokurátora Šantu a mal mu kupovať biely mercedes.

„To, že Denník N si dovoľuje bez akýchkoľvek dôkazov interpretovať tvrdenia Mariana K. v nahrávke ako fakty a skutky a zároveň ich prepájať s trestným činom vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, považujeme taktiež za šírenie konšpiračných teórií a za absolútne neprimeranú interpretáciu skutočností, ktoré z tejto nahrávky vyplývajú,“ uvádza sa v stanovisku.

Partner investičnej skupiny Penta Jaroslav Haščák počas tlačovej konferencie 30. apríla 2013 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann

Prezidentka verí, že informácie z nahrávky nezostanú bez reakcie orgánov

Prezidentka SR Zuzana Čaputová verí, že informácie z nahrávky medzi Marianom K. a bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom nezostanú bez rýchlej a jednoznačnej reakcie kompetentných orgánov. Podľa nej všetci potrebujú veriť tomu, že takto to už na Slovensku fungovať nebude.

„Generálny prokurátor má byť najvyšší ochranca zákonnosti. Zverejnená nahrávka ukazuje, ako bola táto kontrola zákonnosti podriadená ľudom podozrivým zo spáchania zločinov,“ uviedla prezidentka. Doplnila, že sa zároveň ukazuje, ako bývalý najvyšší predstaviteľ Generálnej prokuratúry nebol v službe spravodlivosti, „ale spravodlivosť bola slúžkou záujmov skupiny ľudí“.

„Žiaľ, potvrdzujú sa najhoršie predstavy a indície o fungovaní právneho štátu v nedávnej minulosti,“ poznamenala prezidentka.

Polícia: Nahrávku skúmajú, dôležitý svedok bol zbavený mlčanlivosti

Nahrávka medzi bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom a Marianom K. bola odoslaná na expertízne skúmanie. TASR to potvrdil zdroj z prostredia polície. Na sociálnej sieti polícia zároveň informuje, prípad však nemenuje, že bol zbavený mlčanlivosti dôležitý svedok, ktorý bude v blízkom čase vypočutý.

Polícia spresnila, že v trestnej veci zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a zločinu prijímania úplatku sú naďalej vykonávané procesné úkony. „Vyšetrovateľ NAKA nemohol doteraz vypočuť dôležitého svedka, pretože nebol zbavený mlčanlivosti. Minulý týždeň však už prijal súhlas z Generálnej prokuratúry SR na zbavenie mlčanlivosti, v blízkej dobe bude zainteresovaná osoba vypočutá,“ uviedla polícia. Bližšie informácie podľa nej zatiaľ nie je možné poskytnúť.

Rúca sa ďalší pilier štátu, prokuratúru ovládla „rakovina“, tvrdí Za ľudí

Na Slovensku sa momentálne rúca ďalší z pilierov štátu, prokuratúru ovládla „rakovina“ a prokurátor namiesto toho, aby zločincov posielal do väzenia, snaží sa informácie predávať a speňažiť. V pondelok to vyhlásili zástupcovia mimoparlamentnej strany Za ľudí Veronika Remišová a Juraj Šeliga. Reagovali tak na zverejnenú nahrávku rozhovoru medzi bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom a Marianom K. Šeliga zároveň vyzval Trnku, aby sa vzdal funkcie prokurátora.

Remišová tvrdí, že parlament, súdnictvo, prokuratúra a polícia patria medzi základné piliere štátu. „V pondelok na verejnosť prenikli informácie, že prokurátor Generálnej prokuratúry SR, ktorá má za úlohu chrániť občana a gaunerov posielať do väzenia, mal obchodovať s informáciami, vydierať a dokonca ovplyvňovať výkon spravodlivosti v prospech mafie,“ povedala nezaradená poslankyňa Národnej rady SR s tým, že teraz sa rúca ďalší z pilierov štátu.

Najprv to bola podľa jej slov polícia, kde sa verejnosť dozvedela, že polícia mala „na pokyn mafie“ lustrovať svojich vlastných občanov – novinárov. Ako podotkla, nasledovalo súdnictvo, kde sa občania dozvedeli, že na Slovensku sa dajú kúpiť rozsudky, sudcovia i celý proces spravodlivosti. „Teraz je to prokuratúra, kde prokurátor namiesto toho, aby zločincov posielal do väzenia, snaží sa informácie predávať a speňažiť. Takto to ďalej ísť nemôže,“ skonštatovala Remišová. Tvrdí, že ich strana má v programe riešenia, ako očistiť prokuratúru i súdnictvo.

Šeliga si myslí, že prokuratúru ovládla „rakovina“. Vníma potrebu zmeniť spôsob voľby generálneho i špeciálneho prokurátora, ktorá podľa jeho slov musí byť verejnejšia a inak k nej musí pristúpiť aj parlament. „Musíme posilniť prokurátorskú radu, otvoriť ju aj mimo radov prokurátorov po vzore súdnej rady, aby bol posilnený prvok kontroly,“ podotkol. Volá aj po náhodnom prideľovaní spisov prokurátorom, negatívne totiž vníma, aby si niektorí pod seba vzťahovali tie najvýraznejšie a najcitlivejšie kauzy. „Ak Trnka má zvyšok cti, tak by sa mal vzdať funkcie prokurátora a odísť,“ vyhlásil Šeliga.

Občianska konzervatívna strana (OKS) vyzvala generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, aby postavil Trnku mimo službu.

Truban vyzval Čižnára, aby začal voči Trnkovi disciplinárne konanie

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár by mal okamžite začať disciplinárne konanie voči prokurátorovi Dobroslavovi Trnkovi. Povedal to líder koalície Progresívne Slovensko (PS)-Spolu Michal Truban v pondelok na tlačovej konferencii. Reagoval tak na zverejnenú nahrávku medzi bývalým generálnym prokurátorom Trnkom a Marianom K. Taktiež by sa mal začať riešiť aj spolumajiteľ finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák, ktorý si mal údajne kupovať hlasy poslancov.

„Spravodlivosť a poslanci sa dali na Slovensku kupovať oligarchami a finančnými skupinami,“ skonštatoval Truban. Predseda Spolu-OD Miroslav Beblavý tvrdí, že jadrom tohto problému nie je Marian K., pretože „on bol v skutočnosti len lokajom Haščáka“. „Keď bol Haščák nahnevaný, tak aj Marian K. bol vystrašený. Haščák bol jediný, ktorý mu dokázal nahnať strach a donútiť ho k tomu, aby aj on nahnal strach Trnkovi,“ povedal. Pokiaľ budú mať podľa neho finančné skupiny ako Penta takú moc, akú majú, nikdy sa na Slovensku nič nezmení.

Sulík vyzval špeciálneho prokurátora Kováčika, aby nariadil väzbu pre Trnku

Predseda SaS Richard Sulík vyzýva špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, aby ihneď nariadil väzbu pre bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku.

Vyhlásil to v súvislosti s nahrávkou rozhovoru medzi Trnkom a Marianom K. Týkať sa má údajného Trnkovho pokusu o vydieranie spolumajiteľa Penty Jaroslava Haščáka nahrávkou jeho rozhovoru v konšpiračnom byte z kauzy Gorila.

„Špeciálny prokurátor pán Kováčik má zo zákona možnosť nariadiť väzbu pre Dobroslava Trnku, vyzývam ho tak urobiť. Toto nemôže ostať bez povšimnutia,“ povedal Sulík na pondelkovej tlačovej konferencii.

Podľa šéfa SaS sa Trnka v priamom prenose priznal, že konal v rozpore zo zákonom, „že si nechal ukladať peniaze za to, že robil rozhodnutia, ktoré nikdy robiť nemal“.

„Vo fungujúcej krajine by najneskôr v týchto chvíľach zasahovalo zásahové komando a odviedli by Dobroslava Trnku v putách do cely predbežného zadržania,“ povedal Sulík s tým, že nerozumie, prečo sa tak nedeje a prečo sa tak nestalo za posledný mesiac.

Most-Híd: Trnka by mal odstúpiť z funkcie prokurátora

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka by mal podľa vládnej strany Most-Híd odstúpiť z funkcie prokurátora. Pre TASR to uviedla hovorkyňa strany Klára Debnár.

„Je nepredstaviteľné, aby po zverejnení nahrávky jeho údajnej komunikácie s Marianom K. s takým závažným obsahom sedel počas vyšetrovania v kresle prokurátora,“ reagoval Most-Híd na osobu Trnku prostredníctvom hovorkyne.

Podnikateľ Marian K. podľa Mosta-Híd svoje „nehoráznosti“ a nezákonné aktivity dokázal uplatňovať pre osobné zlyhania ľudí na rôznych úrovniach. „Súdy a orgány činné v trestnom konaní musia byť čím skôr očistené od týchto ľudí. A čo je z pohľadu budúcnosti najdôležitejšie, v prípade dokázania ich viny čím skôr aj potrestaní,“ skonštatovala Debnár.

Trnka mohol byť zbavený mlčanlivosti oveľa skôr, hovorí prokuratúra

Dobroslav Trnka mohol byť zbavený mlčanlivosti oveľa skôr, hovorí stanovisko Generálnej prokuratúry (GP) SR v reakcii na tvrdenia polície, ktorá sa vyjadrila, že nemohla doteraz vypočuť dôležitého svedka kvôli mlčanlivosti. TASR o tom informovala hovorkyňa GP Andrea Predajňová.

Podľa stanoviska prokuratúry bola žiadosť vyšetrovateľa o zbavenie mlčanlivosti doručená na GP 1. augusta tohto roku. Tá však podľa prokuratúry neobsahovala potrebné náležitosti, a tak bol vyšetrovateľ dvakrát požiadaný o doplnenie žiadosti. Tú doplnil 20. augusta a doručil na prokuratúru.

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár tejto žiadosti vyhovel 30. septembra a rozhodnutie doručil vyšetrovateľovi 1. októbra.

Prokuratúra však v stanovisku uviedla, že v rovnakom období rozhodovala o ďalších troch žiadostiach na zbavenie mlčanlivosti Dobroslava Trnku, čomu Jaromír Čižnár doposiaľ zakaždým vyhovel.

„V prípade, že by už prvá žiadosť obsahovala všetky potrebné náležitosti, mohol byť prokurátor D. T. zbavený mlčanlivosti oveľa skôr,“ uvádza stanovisko prokuratúry a dopĺňa, že situáciu komplikuje fakt, že sú vo veci políciou vedené štyri samostatné konania, aj keď podľa prokuratúry je možné viesť iba jedno.

„Generálny prokurátor tak v priemere každý týždeň rozhodoval o jednej žiadosti na zbavenie mlčanlivosti D. T., preto nemožno hovoriť o prieťahoch zo strany GP SR,“ dopĺňa prokuratúra.

Prokuratúra na záver stanoviska doplnila, že v inkriminovanom čase rozhodovala aj o žiadostiach policajtov na zbavenie mlčanlivosti iných prokurátorov.

Polícia v pondelok uviedla, že v trestnej veci zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a zločinu prijímania úplatku sú naďalej vykonávané procesné úkony. „Vyšetrovateľ NAKA nemohol doteraz vypočuť dôležitého svedka, pretože nebol zbavený mlčanlivosti. Minulý týždeň však už prijal súhlas z GP SR na zbavenie mlčanlivosti, v blízkej dobe bude zainteresovaná osoba vypočutá," uviedla polícia. Podotkla zároveň, že nahrávka medzi Trnkom a Marianom K. bola odoslaná na expertízne skúmanie.

Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár počas tlačovej konferencie 29. marca 2019 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar

Pozastaviť výkon funkcie Dobroslavovi Trnkovi podľa prokuratúry nie je možné

„Toto štádium prípravného konania neumožňuje generálnemu prokurátorovi pozastaviť výkon funkcie ktorémukoľvek prokurátorovi. Generálny prokurátor podotýka, že všetkým žiadostiam vyšetrovateľa o zbavení mlčanlivosti D. T. bolo doposiaľ vyhovené, čo svedčí o absolútnej súčinnosti generálneho prokurátora s vyšetrovateľmi polície,“ uviedla hovorkyňa GP SR.

Ako dodala, pokiaľ ide o disciplinárny postih, tento je absolútne vylúčený, pretože objektívna premlčacia lehota uplynula pred niekoľkými rokmi (objektívna premlčacia lehota je dva roky). „Zároveň podotýkame, že v čase, kedy malo ku skutku dôjsť, bola premlčacia lehota jeden rok. Za takýchto okolností a zákonných možností je aktuálne zotrvanie D. T. vo funkcii prokurátora GP SR len na jeho osobnom rozhodnutí,“ upozornila Predajňová v reakcii na pondelkovú výzvu Nadácie Zastavme korupciu, aby Trnka okamžite odstúpil z funkcie a zároveň, aby sa Čižnár prestal skrývať.

Podľa Predajňovej nie je pravdou, že GP SR vo veci prokurátora Okresnej prokuratúry Bratislava I Bystríka Paloviča nekoná. „Na pokyn prvej námestníčky generálneho prokurátora bol vyžiadaný spisový materiál týkajúci sa predmetnej komunikácie, ktorá bude vyhodnotená a bude bezodkladne rozhodnuté o ďalšom postupe,“ uviedla k výzve nadácie, podľa ktorej by mal Čižnár nariadiť previerku spisov prokurátora Paloviča.

„Po zverejnení nahrávky medzi obžalovaným podnikateľom Marianom K. a Trnkom je nemysliteľné, aby tento človek sedel na GP SR,“ uviedla v pondelok riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková. Zároveň nadácia vyzvala Čižnára, aby začal konať aj voči ostatným, ktorí čelia podozreniam, že spolupracovali s Marianom K. „Prokuratúra je jeden z hlavných pilierov právneho štátu. Ak zlyháva ona, zlyháva štát,“ konštatovala Petková. S Trnkom sa TASR spojiť nepodarilo, keďže má od ranných hodín vypnutý telefón.  

Pellegrini: Osoby so spochybnenou dôveryhodnosťou by mali vyvodiť zodpovednosť

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) apeloval na morálku osôb, ktoré figurujú v nahrávkach súvisiacich s kauzou Gorila. Mali by podľa neho zvážiť svoje ďalšie fungovanie vo verejných funkciách. Povedal to na pondelkovom brífingu pred rokovaním vlády v súvislosti so zverejnenou nahrávkou rozhovoru podnikateľa Mariana K. a bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku. Vláda je podľa neho pripravená pomôcť, ak súdnictvu a prokuratúre chýbajú nástroje na efektívne očistenie sa. Garantoval, že policajtom nikto nebude brániť v zodpovednom výkone práce.

Pellegrini pripomenul, že v kauze Gorila šlo o kupovanie poslancov a privatizáciu majetku v období bývalej vlády. Je podľa neho zrejmé, že v nekalých praktikách aktéri kauzy pokračovali vydieraním medzi sebou. „Ako predseda vlády chcem apelovať na morálku a osobnú zodpovednosť ľudí, ktorí v týchto nahrávkach figurujú, aby zvážili svoje ďalšie fungovanie vo verejných funkciách,“ povedal Pellegrini.

Ak prokuratúre a súdnictvu chýbajú zákonné nástroje na efektívne očistenie sa, vláda je podľa neho pripravená pomôcť. „Som pripravený kedykoľvek sa stretnúť na pracovnom rokovaní s predsedníčkou súdnej rady (Lenkou Praženkovou, pozn. TASR), ako aj s generálnym prokurátorom (Jaromírom Čižnárom, pozn. TASR), ak o to požiadajú,“ skonštatoval. Ak bude potrebné zmeniť zákony, aby aj generálny prokurátor mohol konať, Pellegrini je podľa svojich slov pripravený ich legislatívne návrhy pretaviť do vládnych a v skrátenom konaní ich predložiť na schôdzu Národnej rady SR.

Zdôraznil potrebu nastolenia očistného procesu v súdnictve a prokuratúre. Zároveň vyzval opozíciu, aby nezovšeobecňovala konania jednotlivcov a neurážali tak poctivých prokurátorov, policajtov a sudcov. Pranierovať by sa podľa neho mali jednotlivci.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo