Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. október 2019, 07:15

Novým tuniským prezidentom bude konzervatívny moslim Kajs Saíd

Novým tuniským prezidentom bude konzervatívny moslim Kajs Saíd

Nový tuniský prezident Kajs Saíd. Foto: TASR/AP

Saída podporuje umiernená islamistická Strana obrody (an-Nahda), ktorá bude najväčším subjektom v novom parlamente.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Za "lekciu pre celý svet" označil v nedeľu večer konzervatívny akademik Kajs Saíd druhé kolo prezidentských volieb v Tunisku, v ktorom podľa prognóz zvíťazil so ziskom 72,53 percenta hlasov. Jeho súper, mediálny magnát Nabíl Karawí, utrpel zdrvujúcu porážku, keď dostal len 27,5 percenta hlasov, informovala agentúra AFP s odvolaním sa na prieskum spoločnosti Emrhod Consulting.

"Je to nový koncept revolúcie v ústavnom rámci," vyhlásil 61-ročný Saíd na tlačovej konferencii a zdôraznil, že štát bude naďalej plniť svoje záväzky a dodržiavať všetky pravidlá.

"Dnes tvoríme svoje vlastné príležitosti: nové Tunisko. V roku 2010 ľudia volali: Chceme! A dnes ste dosiahli, čo ste chceli," povedal ďalej Saíd.

Prieskum inštitútu Sigma ukázal, že Saída volilo okolo 90 percent ľudí vo vekovej kategórii od 18 do 25 rokov. Vo vekovej kategórii nad 60 rokov mu dalo hlasy len 49 percent voličov.

Približne 7,2 milióna registrovaných voličov mohlo svoje hlasy odovzdať vo viac ako 4500 volebných miestnostiach, ktoré boli otvorené desať hodín.

Inzercia

V prvom kole prezidentských volieb z 15. septembra zvíťazil odborník na ústavné právo Saíd so ziskom 18,4 percenta hlasov pred Karawím, ktorý dostal 15,6 percenta hlasov.

Karawího nová strana Srdce Tuniska skončila pred týždňom druhá v parlamentných voľbách. Saída podporuje umiernená islamistická Strana obrody (an-Nahda), ktorá bude najväčším subjektom v novom parlamente.

Akademik Saíd presadzuje radikálnu decentralizáciu moci s uplatňovaním lokálnej demokracie a možnosti odvolať volených predstaviteľov počas výkonu ich mandátov.

Karawí (56) zdôvodnil svoj neúspech skutočnosťou, že iba štyri dni pred druhým kolom prezidentských volieb ho prepustili z vyšetrovacej väzby, kde sa ocitol pre podozrenia z daňových únikov a prania špinavých peňazí.

Druhé slobodné prezidentské voľby v Tunisku od revolúcie z roku 2011, pri ktorej zosadili dlhoročného diktátora Zína Ábidína bin Alího, sa konali predčasne po júlovej smrti prvého demokraticky zvoleného prezidenta Bádžího Káida Sabsího.

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami
pred 7 hodinami

Futbalisti Slovana Bratislava sa stali víťazmi Slovenského pohára. Vo finále si zverenci trénera Jána Kozáka ml. poradili s MFK Ružomberok 1:0 a získali prestížne double. O víťazstve „belasých“ rozhodla úspešná penalta slovinského útočníka Alena Ožbolta v 48. minúte. Slovan vyhral Slovenský pohár rekordný 16-krát a tento výsledok tiež rozhodol o tom, že sa budúci týždeň bude hrať ligová baráž o Európsku ligu UEFA. (TASR)

pred 8 hodinami

Vyše tri milióny Američanov mali doposiaľ pozitívny výsledok testu na koronavírus, oznámil americký viceprezident Mike Pence. "Doposiaľ sme otestovali viac ako 39 miliónov Američanov," povedal Pence novinárom a dodal, že z ochorenia sa v krajine vyliečilo už 1,3 milióna ľudí. Spojené štáty sú najviac zasiahnutou krajinou na svete, kde ochoreniu podľahlo už vyše 130-tisíc ľudí. (TASR)

pred 10 hodinami

Slovenské hádzanárky sa v prvej fáze európskej kvalifikácie MS 2021 stretnú v 1. skupine s Ukrajinou, Izraelom a Luxemburskom. Rozhodol o tom stredajší žreb v sídle Európskej hádzanárskej federácie vo Viedni. (TASR)