Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. október 2019, 21:44

Poľské parlamentné voľby vyhrala vládnuca strana PiS

Poľské parlamentné voľby vyhrala vládnuca strana PiS

Líder strany Právo a spravodlivosť Jaroslaw Kaczynski. FOTO TASR/AP

Víťazom nedeľňajších parlamentných volieb v Poľsku sa podľa exit pollov stala vládnuca strana Právo a spravodlivosť s 43,6 percenta hlasov. Mohla by tak opäť vládnuť sama.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Do parlamentu sa dostala aj nacionalisticko-libertariánska Konfederácia so ziskom 6,4 percenta hlasov.

Opozičnú centristickú a proeurópsku Občiansku koalíciu (KO) podľa citovaného prieskumu spoločnosti IPSOS podporilo 27,4 percenta ľudí. Občiansku koalíciu združuje centristickú Občiansku platformu (PO), propodnikateľskú liberálnu stranu Moderná (Nowoczesna), proeurópsku liberálnu Iniciatívu Poľska a Zelených.

Ďalej nasleduje so ziskom 11,9 percenta hlasov Ľavica, Poľská koalícia (9,6 %) a do poľského Sejmu sa dostala aj Konfederácia (6,4 %). Účasť podľa exit pollov prekročila 61 %. Oficiálne výsledky by mali byť známe do utorka.

Viac ako 30 miliónov registrovaných voličov si vyberalo 460 poslancov dolnej snemovne a 100 senátorov. Volebné miestnosti boli otvorené od 7.00 do 21.00.

Vláda PiS v Poľsku po svojom nástupe v roku 2015 spustila rozsiahle reformy, ktoré sú podľa nej potrebné na boj proti korupcii, a tiež reorganizáciu súdnictva stále nezbaveného vplyvov z éry komunizmu, ako vláda tvrdí.

Brusel však opakovane obvinil Varšavu, že v dôsledku jej krokov hrozí narušenie zásad právneho štátu, ku ktorým sa Poľsko prihlásilo vstupom do Európskej únie.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 50 minútami

Boris Kollár otvoril zasadnutie parlamentu a podal návrh na hlasovanie o jeho zotrvaní vo funkcii predsedu. Poslanci majú rokovať aj o takzvanom podnikateľskom kilečku, zmene spôsobu voľby generálneho prokurátora či o štyroch návrhoch novelizácie interrupčného zákona. (TASR)

pred 55 minútami

Trhová hodnota amerického výrobcu elektrických áut Tesla sa zvýšila na 170 miliárd dolárov, upevnila si tak pozíciu najväčšej automobilky v USA. Ide o hodnotu, ktorá prevyšuje trhovú kapitalizáciu všetkých troch konkurenčných automobiliek General Motors, Ford a Fiat Chrysler dohromady. (TASR)

pred 3 hodinami

Cirkev Ježiša Krista Svätých posledných dní, známa pod označením mormóni, oznámila, ktoré výnimky sú prípustné v dress code mladých misionárov. Štandardným oblečením naďalej ostáva biela košeľa s kravatou. (cz.cirkevjezisekrista.org)

pred 4 hodinami

Európska komisia vyjadrila poľutovanie nad tým, že jej predsedníčka Ursula von der Leyenová porušila kódex správania sa členov EK, keď v spote vysielanom pred parlamentnými voľbami v Chorvátsku podporila vládne konzervatívne Chorvátske demokratické spoločenstvo (HDZ), ktoré vo voľbách opätovne zvíťazilo. (TASR)