KDH opäť napadlo výsledky eurovolieb na Ústavnom súde

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
KDH opäť napadlo výsledky eurovolieb na Ústavnom súde

Zvolená poslankyňa do Európskeho parlamentu Miriam Lexmann. FOTO TASR – Jaroslav Novák

Po tom, čo prezidentka vymenovala zvyšných chýbajúcich ústavných sudcov KDH opäť napadne výsledok eurovolieb, aby na brexitový mandát nečakala ich zvolená poslankyňa Miriam Lexmann, ale kandidát za stranu SaS.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Informáciu priniesol Denník N.

I keď vo voľbách do európskeho parlamentu získalo viac hlasov KDH než strana SaS, pre formuláciu vo volebnom zákone musí na mandát, ktorý sa uvoľní až po odchode Veľkej Británie z Európskej únie, čakať kandidát za KDH.

Hnutie sa preto obrátilo na Ústavný súd, ktorý v tom čase ešte nebol kompletný. Sedemčlenné plénum tak koncom júna vydalo kontumačné zamietnutie, pretože sa v jeho pléne nenašlo potrebných sedem hlasov na akúkoľvek odpoveď. K danému rozhodnutiu súdu dal však jeho predseda Ivan Fiačan odlišné stanovisko. 

Slovensku má po odchode Spojeného kráľovstva z EÚ pripadnúť jedno z britských kresiel. Podľa novely by sa mandátu neujal zvolený kandidát tej politickej strany alebo koalície, ktorá vykázala najmenší zostatok delenia.

Mandáty sa po eurovoľbách udeľovali podľa novely zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorú v januári schválil parlament. Tá hovorí, že jeden zo zvolených slovenských europoslancov sa neujme mandátu až do termínu brexitu.

"Čierny Peter" pripadol Miriam Lexmann, kandidátke KDH. Hnutie to považuje za nespravodlivé, keďže SaS (9,62 percenta) dosiahla horší výsledok a napriek tomu dostala dva mandáty. KDH získalo 9,69 percenta hlasov.

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo