Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. október 2019, 19:13

KDH opäť napadlo výsledky eurovolieb na Ústavnom súde

KDH opäť napadlo výsledky eurovolieb na Ústavnom súde

Zvolená poslankyňa do Európskeho parlamentu Miriam Lexmann. FOTO TASR – Jaroslav Novák

Po tom, čo prezidentka vymenovala zvyšných chýbajúcich ústavných sudcov KDH opäť napadne výsledok eurovolieb, aby na brexitový mandát nečakala ich zvolená poslankyňa Miriam Lexmann, ale kandidát za stranu SaS.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Informáciu priniesol Denník N.

I keď vo voľbách do európskeho parlamentu získalo viac hlasov KDH než strana SaS, pre formuláciu vo volebnom zákone musí na mandát, ktorý sa uvoľní až po odchode Veľkej Británie z Európskej únie, čakať kandidát za KDH.

Hnutie sa preto obrátilo na Ústavný súd, ktorý v tom čase ešte nebol kompletný. Sedemčlenné plénum tak koncom júna vydalo kontumačné zamietnutie, pretože sa v jeho pléne nenašlo potrebných sedem hlasov na akúkoľvek odpoveď. K danému rozhodnutiu súdu dal však jeho predseda Ivan Fiačan odlišné stanovisko. 

Slovensku má po odchode Spojeného kráľovstva z EÚ pripadnúť jedno z britských kresiel. Podľa novely by sa mandátu neujal zvolený kandidát tej politickej strany alebo koalície, ktorá vykázala najmenší zostatok delenia.

Mandáty sa po eurovoľbách udeľovali podľa novely zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorú v januári schválil parlament. Tá hovorí, že jeden zo zvolených slovenských europoslancov sa neujme mandátu až do termínu brexitu.

"Čierny Peter" pripadol Miriam Lexmann, kandidátke KDH. Hnutie to považuje za nespravodlivé, keďže SaS (9,62 percenta) dosiahla horší výsledok a napriek tomu dostala dva mandáty. KDH získalo 9,69 percenta hlasov.

 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 55 minútami

Predseda Smeru Robert Fico žiadal doplniť do programu schôdze návrh na riešenie personálnych zmien vo výboroch. Tvrdí, že vystúpením 11 poslancov zo Smeru-SD títo stratili právo na predsednícke pozície v kontrolných výboroch. Predseda parlamentu Boris Kollár reagoval tým, že v zmysle rokovacieho poriadku musia byť procedurálne návrhy predložené pred začatím schôdze, a o návrhu Fica teda hlasovať nedal. (TASR)

pred hodinou

Boris Kollár otvoril zasadnutie parlamentu a podal návrh na hlasovanie o jeho zotrvaní vo funkcii predsedu. Poslanci majú rokovať aj o takzvanom podnikateľskom kilečku, zmene spôsobu voľby generálneho prokurátora či o štyroch návrhoch novelizácie interrupčného zákona. (TASR)

pred hodinou

Trhová hodnota amerického výrobcu elektrických áut Tesla sa zvýšila na 170 miliárd dolárov, upevnila si tak pozíciu najväčšej automobilky v USA. Ide o hodnotu, ktorá prevyšuje trhovú kapitalizáciu všetkých troch konkurenčných automobiliek General Motors, Ford a Fiat Chrysler dohromady. (TASR)