Chromík: Nebudem brániť našim ľuďom ísť do politiky

Stretli sme sa v oravskej obci Beňadovo, kam prišla uplynulú nedeľu Aliancia za rodinu navariť miestnym guláš za najvyššiu účasť v referende – 86,6 percenta. Anton Chromík v rozhovore pre Postoy.sk hovoril aj o tom, čo chce ďalej Aliancia robiť a či bude mať niečo s politikou.

Mnohí hovoria, že po referende nastalo trochu ticho. Čo sa stalo s Alianciou?

Každý potrebuje aj výdych. Je to prirodzené. Náš oddych bol však veľmi mierny, keď sme desať dní po referende spravili petíciu s 22-tisíc podpismi proti Stratégii ľudských práv. Potrebovali sme taktiež čas na rozmýšľanie a diagnostiku stavu, v akom sa nachádzame.

Čo teraz robí Aliancia?

Pripravujeme aktivity, ktoré sa týkajú jednej z referendových otázok, a to sexuálnej výchovy na školách a práva rodičov. Chystáme tiež materiály k Istanbulskému dohovoru, kde sa pod rúškom boja proti násiliu na ženách snaží prepašovať rodová ideológia.

Po referende zaznelo od Aliancie silné vyhlásenie, že rodina bude pred voľbami téma.

Je to jedna z našich priorít. Absolvovali sme sériu stretnutí s politickými stranami. Snažili sme sa dostať naše témy do ich pozornosti, aby sa rodina objavovala v ich programoch. Za dôležité veci považujeme, že mama a otec sú pre deti to najlepšie. Ďalej, že rodina založená manželstvom je najlepšia a pri adopciách treba zohľadňovať, aby mali deti otca a mamu. Plus téma slobody rodičov pri výchove detí.

Prečítajte si:
Rozhovor so starostom Beňadova a fotoreportáž z gulášu 

Zdieľať

Ako to s politickými stranami dopadlo?

V žiadnej zo strán sme sa nestretli s úplne zavretými dverami, pokiaľ nerátam strany namierené proti hodnotám ako SKOK! a SaS. Aj keď minimálne tretia referendová otázka je vecou liberálnej slobody.

Čo znamená, že ste našli otvorené dvere?

Nechcú presadzovať opak. Programy, ktoré ukážu po lete, by mali obsahovať opatrenia v prospech rodiny. Chceme dosiahnuť, aby sa stala rodina centrom politík. To sa, samozrejme, nedá urobiť len deklaráciou v Ústave, ale konkrétnymi opatreniami.

Mnohí od Aliancie očakávajú, že sa posunie od tém homosexuálov do civilnejších vecí.

Mediálny obraz o nás je pokrivený. Nie sme proti homosexuálom, ale za hodnoty rodiny. Máme aj mnohé ďalšie témy, než boli len v referende. Lenže v prvom rade chceme, aby rodinná politika stála na zdravých základoch. Nie je napríklad jedno, či sa ľudia rozhodnú alebo nerozhodnú pre trvalý záväzok, pre manželstvo. To sú základné veci.

"Máme aj ďalšie témy, než boli v referende. Lenže najprv musí rodinná politika stáť na zdravých základoch."

Zdieľať

Samozrejme, vieme, čo ničí rodiny. Je to hazard, alkoholizmus, nedostatok práce, nedostatočné ocenenie rodičovstva a materstva. Treba preto zvýhodňovať ženy, ktoré sa vracajú po materskej do práce. Musíme dosiahnuť, aby spoločnosť ocenila rodiny, ktoré sa rohodnú mať viac detí. Očakávame, že toto budú strany riešiť.

Vyznieva to ako program politickej strany. Ako chce prakticky Aliancia pôsobiť na politiku?

Musíme vytvárať tlak na politikov, aby boli tieto témy v centre ich pozornosti. Budeme im hovoriť, že si to ľudia želajú, teda minimálne 900-tisíc ľudí, ktorí prišli na referedum len pre túto jedinú tému.

Je pritom jedno, kto si tento program osvojí. V tomto sa nemôže líšiť pravica od ľavice, mali by si ho osvojiť všetci. Veď majú spoločný záujem, aby spoločnosť prežila a bola dôchodkovo sebestačná aj o 20 rokov.


Napriek referendu hlasoval parlament nedávno proti opozičnému návrhu zákona, ktorý sa týkal sexuálnej výchovy na školách.

Sme z toho sklamaní. Politici majú jeden hendikep: neradi podporujú veci druhých politikov. Keďže spomínanú novelu odignorovali, musíme im zase pripomenúť, že nám na tom záleží. Pretože je to téma. V sobotu bola v Ríme obrovská demonštrácia, ktorú zorganizovali za 18 dní na základe toho, že sa niekto snažil v školách nanucovať sexuálnu výchovu, ktorá bola nevhodná. Zobudilo to Talianov. Svet sa budí. A keď si to naši politici neuvedomia, tak sa zobudí bez nich.

Hovorí sa, že viacero ľudí z Aliancie dostalo ponuku ísť na kandidátky strán.

Ľudí v Aliancii je veľmi veľa. Slobodne môžu mať politické ambície. Je to vyslovene na nich, ako sa rozhodnú. Nebudem do ich rozhodnutia zasahovať.

Stále si myslíte, že by ste neovplyvnili témy rodiny lepšie z politickej pozície?

Nemám politické ambície. Čo však prinesie budúcnosť, či to bude raz nevyhnutné, teraz neviem.

"Ak vstúpim do politiky, určite dám o tom novinárom včas vedieť. No teraz necítim toto povolanie."

Zdieľať

Do týchto volieb to vylučujete?

Ak vstúpim do politiky, určite dám o tom novinárom včas vedieť. No teraz necítim toto povolanie.

Reálna politika sa však robí v parlamente.

Už sme urobili politikom značný škrt cez rozpočet. Témy, ktoré sme otvorili, nikdy nezazneli tak ako teraz. Nespravila to žiadna strana.

Budú však zaznievať viac?

Urobíme všetko preto, aby sa rodina stala centrom všetkých politík.


Tu v Beňadove to vyzerá trochu ako predvolebný míting.

Na pódiu nie sú politici. Mali sme so starostom päťminútové príhovory, inak v programe vystupujú ľudia z Beňadova. V tom je rozdiel oproti politickým mítingom.

To je pravda, nemáte Desmod.

Presne tak. Beňadovo je vlastne darček pre nás. Preto sme chceli začať tradíciu osláv Dňa otcov práve tu. Každý chápe, že matka je dôležitá. Treba však ľuďom pripomínať, že otec má nenahraditeľnú funkciu. Je to čisto nová téma.

Títo otcovia z Beňadova však cestujú ďaleko za prácou.

Hoci robia na týždňovky, majú pevné rodiny. Na deťoch vidíte, že majú otcov. Napriek ťažkému životu sú štastní. Obec má 800 obyvateľov, má školu pre prvý stupeň a možno bude mať aj po deviaty ročník. Vekový priemer je 26,5 roka. Všetko majú vynovené, upravené a čisté. Keď sú veci usporiadané, tak rastú.

Presťahovali by ste sa sem?

Už som sa pýtal starostu, či nie je nejaký dom na predaj. (Smiech) Treba byť však tam, kde má človek poslanie.

Čo sa vám tu najviac páči?

Pevné a veľké rodiny. Rád by som ich videl aj inde. Nerád vidím dediny, ktoré vymierajú, a mestá bez detí. To je smutné.

Nie je to paradox, že v regiónoch, kde je práca a bohatstvo, majú ľudia menej detí?

Tam, kde nie sú deti, môže byť hocičo, ale nebude tam budúcnosť.

Pavol Rábara
Foto: autor

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo