Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. október 2019, 13:01

Osemsto rodinných členov Islamského štátu ušlo z tábora pre vysídlených ľudí

Osemsto rodinných členov Islamského štátu ušlo z tábora pre vysídlených ľudí

Boje v meste Ras al-Ajn. FOTO TASR/AP

Takmer 800 príbuzných a podporovateľov militantnej organizácie Islamský štát ušlo z tábora pre vysídlených ľudí na severovýchode Sýrie po ostreľovaní neďalekej lokality, informovali v nedeľu predstavitelia sýrskych Kurdov.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Turecké jednotky postupujú smerom k mestu Ajn Ísá, asi 35 kilometrov južne od tureckej hranice, v rámci ofenzívy Ankary proti Sýrskym demokratickým silám (SDF) vedeným Kurdmi.

V meste je zriadený utečenecký tábor s približne 12-tisíc ľuďmi, vrátane takmer 1000 cudziniek napojených na IS a ich detí. Mesto je tiež administratívnym centrom tejto oblasti a nachádza sa v ňom základňa koaličných síl vedených Spojenými štátmi, pripomenula tlačová agentúra AP.

Organizácia Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR), ktorá monitoruje vojnu v Sýrii a sídli v Británii, uviedla, že turecké vojenské lietadlá pri nedeľných náletoch zasiahli dediny neďaleko utečeneckého tábora v Ajn Ísá.

SOHR dodalo, že veľký počet obyvateľov tábora ušlo, keď vypukli intenzívne zrážky medzi sýrskymi bojovníkmi podporovanými Tureckom a kurdskými silami.

Kurdské sily, ktoré spolu s USA dobyli obrovské oblasti na východe Sýrie od Islamského štátu, už skôr varovali, že zrejme nebudú schopné strážiť zadržiavacie zariadenia s tisíckami militantov IS - musia sa totiž sústrediť na boj proti postupujúcim tureckým silám.

Sýrski Kurdi znova dobyli mesto Ras al-Ajn, tureckí spojenci obsadili Sulúk

Sýrski Kurdi znova obsadili kľúčové pohraničné mesto Ras al-Ajn, ležiace na severovýchode krajiny na hranici s Tureckom. Správa prišla deň po tom, ako Turecko oznámilo dobytie tohto kľúčového mesta v rámci operácie zameranej na vytlačenie kurdských síl z pohraničného regiónu. Informovala o tom agentúra DPA.

Inzercia

Ras al-Ajn sa nachádza na dôležitej zásobovacej a dopravnej trase medzi ďalšími pohraničnými mestami, ktoré kontrolujú sily SDF - mestom Tal Abjad ležiacim západne a mestom Kámišlí na východ, približuje DPA.

Turecká oficiálna tlačová agentúra Anadolu v nedeľu zas informovala, že počas piateho dňa tureckej ofenzívy obsadili spojenecké sýrske jednotky mesto Sulúk, ležiace desať kilometrov južne od hranice na strategickej križovatke v okrese Tal Abjad.

Podľa Anadolu boli z centra tohto mesta vyhnaní bojovníci sýrskych kurdských Oddielov ľudovej obrany (YPG), ktoré sú hlavnou ozbrojenou zložkou SDF.

Spojené štáty zopakovali cez víkend svoje hrozby sankcií voči Turecku po tom, ako Ankara vyslala svoje jednotky do Sýrie, a varovali pred útekom zajatých bojovníkov teroristickej skupiny Islamský štát.

Americký prezident Donald Trump kurdským bojovníkom podľa agentúry odporúčal, aby sa stiahli z oblastí bojov pri hranici s Tureckom. Je veľmi ťažké poraziť vojenskú moc, ktorá - na rozdiel od ich vlastných jednotiek - disponuje vzdušnými silami, uviedol Trump.

V súvislosti s odsunom amerických jednotiek z tejto oblasti americký prezident povedal: "Nemyslím si, že naši vojaci by tam mali byť a strážiť hranicu medzi Tureckom s Sýriou ďalších 50 rokov, keď nedokážeme strážiť naše vlastné hranice doma." Narážal tým na početné nelegálne prekročenia južnej hranice USA s Mexikom.

Dnes treba vedieť

pred 48 minútami

Podmienky pre organizovanie hromadných podujatí sa majú od októbra opäť sprísniť. V exteriéri bude môcť sedieť najviac 200 ľudí, v interiéri 100. Hromadné podujatia, na ktorých majú ľudia stáť, sa majú zakázať. Účasť na svadbách sa má obmedziť na 30 ľudí, informoval premiér Igor Matovič. 

pred hodinou

Zatiaľ nemáme finálnu verziu opatrení, v pondelok bude zasadať krízový štáb. Pravdepodobne nastanú zmeny v nosení rúšok na školách, no pribudnú aj opatrenia v rámci hromadných podujatí,“ povedal hlavný hygienik Ján Mikas po zasadnutí Pandemickej komisie.  

 

pred 2 hodinami

Bývalý obchodný riaditeľ štátneho podniku Lesy SR Tomáš Klouček zostáva vo väzbe. Senát Najvyššieho súdu na neverejnom zasadnutí nevyhovel jeho sťažnosti proti rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu ponechať ho vo väzbe. Klouček je obvinený z prijímania úplatku a legalizácie príjmu.