Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. október 2019, 08:42

Ekvádorská vláda vydala zákaz vychádzania pre pokračujúce násilné protesty

Ekvádorská vláda vydala zákaz vychádzania pre pokračujúce násilné protesty

Masové nepokoje, ktoré vyvolalo zrušenie dotácií na pohonné hmoty, sužujú Ekvádor. FOTO TASR/AP

V Ekvádore sa už jedenásty deň konajú násilné masové protesty proti stúpajúcim cenám pohonných hmôt, ktoré vedie hnutie organizácií združujúcich domorodé obyvateľstvo v tejto juhoamerickej krajine.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Ekvádorský prezident Lenín Moreno v sobotu nariadil v hlavnom meste Quito a v okolitých oblastiach zákaz vychádzania. Na poriadok v metropole Ekvádoru bude dohliadať aj armáda.

Nariadenie začalo platiť v sobotu od 15.00 h miestneho času a "verejným zložkám tak má uľahčiť prácu proti netolerovateľným výbuchom násilia," oznámil prezident na Twitteri.

Ekvádorská vláda zaviedla spomínané opatrenia po tom, ako skupina demonštrantov na vládnu budovu zaútočila molotovovými koktejlami, založila v nej požiar a vtrhla dovnútra.

Ministerka vnútra María Paula Romová na Twitteri uviedla, že v okolí budovy nariadila evakuáciu, aby mohli príslušné zložky oheň uhasiť. Ako dodala, polícia pred budovou, na ktorú demonštranti zaútočili, zadržala 30 ľudí. Polícia voči ďalšej skupine protestujúcich, ktorí postavili barikády pred budovou Národného zhromaždenia, zakročila slzotvorným plynom.

Skupina niekoľkých desiatok maskovaných mužov ešte predtým zaútočila i na budovu súkromnej televízie Teleamazonas, ako napísala agentúra AP. V budove, do ktorej sa demonštranti snažili vniknúť, bolo uväznených približne 20 zamestnancov.

Televízna stanica musela prerušiť vysielanie a divákom namiesto toho ukázala rozbité okná, zhorené vozidlo a množstvo policajtov, ktorí na mieste zasahovali.

Inzercia

Doteraz si protesty v hlavnom meste Quito vyžiadali životy najmenej piatich ľudí a takmer 2000 utrpelo zranenia alebo boli zadržaní.

Vedenie Konfederácie domorodých národov (CONAIE) prijalo v sobotu ponuku prezidenta Lenína Morena na priame rokovania. Moreno chce s vodcami demonštrantov rokovať o rozhodnutí vlády, ktorá chce po 40 rokoch zrušiť dotácie na pohonné hmoty.

Ekvádorský prezident Lenín Moreno v noci na nedeľu avizoval možné ústupky týkajúce sa balíka úsporných opatrení, opätovne však nezavedie dotácie na pohonné hmoty, ktorých plánované zrušenie sa stalo hlavným dôvodom násilných masových protestov v celej krajine. Vláda prehodnotí plánované kroky, ktoré mali viesť k znižovaniu platov a skracovaniu počtu dovolenkových dní pre štátnych zamestnancov, a ľuďom z vidieckych oblastí, ktorí pre protesty prišli o zárobok, ponúkne finančnú kompenzáciu.

Zrušenie dotácií na pohonné hmoty, ktorých ceny by sa tak viac ako zdvojnásobili, je súčasťou balíka úsporných opatrení, na ktorých implementácii sa Ekvádor dohodol s Medzinárodným menovým fondom.

     

Dnes treba vedieť

pred 16 minútami

Hokejisti Tampy Bay Lightning zvíťazili v treťom zápase finále play off NHL nad Dallasom 5:2 a v sérii vedú 2:1. Slovenský obranca Erik Černák odohral v drese "bleskov" 17:50 minúty a pripísal si dve trestné minúty. Jeho krajan v tíme súpera Andrej Sekera strávil na ľade sedemnásť minút.     

pred 32 minútami

Prehľad udalostí na štvrtok 24.septembra:

  • Nívšteva ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského
  • Reakcia SaS na nový pakt Európskej komisie o migrácii a azyle
  • Predstavenie novej smernice ministerstva kultúry pre výberové konania
  • Poľský prezident Andrzej Duda je na návšteve Vatikánu a Talianska
  • Rokovanie šéfov diplomacií EÚ, Jordánska a Egypta o mierovom procese
  • Vyjde správa o jadrových zbraniach World Nuclear Report 2020
pred 10 hodinami
pred 10 hodinami

Francúzsky prezident Emmanuel Macron oznámil predĺženie otcovskej dovolenky zo 14 na 28 dní, pričom čerpanie siedmich dní bude povinné. Tri dni otcovskej dovolenky bude vždy preplácať zamestnávateľ, 25 dní bude kompenzovaných sociálnou poisťovňou.

pred 11 hodinami

Koncesionárske poplatky sa zvyšovať nebudú, tvrdí na sociálnej sieti Igor Matovič. O návrhu zvýšiť poplatok na 8,5 eura informoval riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník. Na odporúčanom zvýšení sa podľa neho zhodla dočasná pracovná skupina zriadená ministerstvom kultúry. Matovič reagoval, že koncesionárske poplatky roky kritizovali ako neférovú rovnostársku daň. „Takže určite ich teraz nebudeme dvíhať len preto, lebo si to niekto praje.“