Ekvádorská vláda vydala zákaz vychádzania pre pokračujúce násilné protesty

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ekvádorská vláda vydala zákaz vychádzania pre pokračujúce násilné protesty

Masové nepokoje, ktoré vyvolalo zrušenie dotácií na pohonné hmoty, sužujú Ekvádor. FOTO TASR/AP

V Ekvádore sa už jedenásty deň konajú násilné masové protesty proti stúpajúcim cenám pohonných hmôt, ktoré vedie hnutie organizácií združujúcich domorodé obyvateľstvo v tejto juhoamerickej krajine.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Ekvádorský prezident Lenín Moreno v sobotu nariadil v hlavnom meste Quito a v okolitých oblastiach zákaz vychádzania. Na poriadok v metropole Ekvádoru bude dohliadať aj armáda.

Nariadenie začalo platiť v sobotu od 15.00 h miestneho času a "verejným zložkám tak má uľahčiť prácu proti netolerovateľným výbuchom násilia," oznámil prezident na Twitteri.

Ekvádorská vláda zaviedla spomínané opatrenia po tom, ako skupina demonštrantov na vládnu budovu zaútočila molotovovými koktejlami, založila v nej požiar a vtrhla dovnútra.

Ministerka vnútra María Paula Romová na Twitteri uviedla, že v okolí budovy nariadila evakuáciu, aby mohli príslušné zložky oheň uhasiť. Ako dodala, polícia pred budovou, na ktorú demonštranti zaútočili, zadržala 30 ľudí. Polícia voči ďalšej skupine protestujúcich, ktorí postavili barikády pred budovou Národného zhromaždenia, zakročila slzotvorným plynom.

Skupina niekoľkých desiatok maskovaných mužov ešte predtým zaútočila i na budovu súkromnej televízie Teleamazonas, ako napísala agentúra AP. V budove, do ktorej sa demonštranti snažili vniknúť, bolo uväznených približne 20 zamestnancov.

Televízna stanica musela prerušiť vysielanie a divákom namiesto toho ukázala rozbité okná, zhorené vozidlo a množstvo policajtov, ktorí na mieste zasahovali.

Doteraz si protesty v hlavnom meste Quito vyžiadali životy najmenej piatich ľudí a takmer 2000 utrpelo zranenia alebo boli zadržaní.

Vedenie Konfederácie domorodých národov (CONAIE) prijalo v sobotu ponuku prezidenta Lenína Morena na priame rokovania. Moreno chce s vodcami demonštrantov rokovať o rozhodnutí vlády, ktorá chce po 40 rokoch zrušiť dotácie na pohonné hmoty.

Ekvádorský prezident Lenín Moreno v noci na nedeľu avizoval možné ústupky týkajúce sa balíka úsporných opatrení, opätovne však nezavedie dotácie na pohonné hmoty, ktorých plánované zrušenie sa stalo hlavným dôvodom násilných masových protestov v celej krajine. Vláda prehodnotí plánované kroky, ktoré mali viesť k znižovaniu platov a skracovaniu počtu dovolenkových dní pre štátnych zamestnancov, a ľuďom z vidieckych oblastí, ktorí pre protesty prišli o zárobok, ponúkne finančnú kompenzáciu.

Zrušenie dotácií na pohonné hmoty, ktorých ceny by sa tak viac ako zdvojnásobili, je súčasťou balíka úsporných opatrení, na ktorých implementácii sa Ekvádor dohodol s Medzinárodným menovým fondom.

     

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo