Tajfún Hagibis si už v Japonsku vyžiadal 19 obetí

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tajfún Hagibis si už v Japonsku vyžiadal 19 obetí

Autá potopené v zaplavenej rezidenčnej oblasti na ulici v meste Ise v centrálnom Japonsku. FOTO TASR/AP

Úrady v tejto súvislosti nariadili evakuáciu celkovo viac než 4,4 milióna ľudí vrátane mesta Kawasaki s 910-tisíc obyvateľmi, uviedla verejnoprávna televízia NHK.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Najmenej 19 ľudí prišlo o život v Japonsku v dôsledku silného tajfúnu Hagibis, ktorý v sobotu zasiahol oblasť Tokia na hlavnom japonskom ostrove Honšu. Informovala o tom v nedeľu tlačová agentúra Kjódó. Zranených je doposiaľ viac než 120 ľudí a 16 je nezvestných.

Niektoré z obetí zomreli po zosuvoch pôdy a ďalšie osoby, ktoré sa nachádzali v autách, so sebou stiahla záplavová voda po tom, čo sa rieky po prívalových dažďoch vyliali zo svojich korýt.

Vládne záchranné zložky vyslali v nedeľu vrtuľníky a člny k ľuďom, ktorí uviazli v zaplavených domoch, a na iných miestach záchranári pátrajú po ľuďoch v domoch zasiahnutých zosuvmi pôdy. Tieto operácie prebiehajú naplno v rozľahlých častiach krajiny vrátane metropoly Tokio a okolitého regiónu.

Hoci sa v nedeľu ráno sila búrky výrazne oslabila, rozsiahle záplavy boli hlásené v strednom Japonsku v meste Nagano. Prasknutá hrádza tam spôsobila, že rieka zaplavila obytné štvrte a siahala až do výšky druhého poschodia budov.

Mimoriadne silný tajfún Hagibis zasiahol v sobotu oblasť Tokia na hlavnom japonskom ostrove Honšu a následne smeroval na sever, kým sa znova presunul nad more. Hoci sa v nedeľu ráno sila búrky výrazne oslabila, škody sú podľa hovorcu japonskej vlády značné. Hovorca obyvateľom prisľúbil, že pomoc je na ceste.

Podľa jeho slov do záchranných prác a odstraňovania škôd nasadili 27.000 vojakov a ďalších záchranárov. Bez elektriny bolo 376-tisíc domov a 14-tisíc domov sa ocitlo bez dodávok pitnej vody.

Tajfún Hagibis pred príchodom sprevádzal vietor s nárazmi do 216 kilometrov za hodinu.

Pred príchodom tajfúnu preventívne uzavreli obchody, závody i podzemné železnice. V krajine tiež zrušili v sobotu vyše 1660 letov a zastavili prevádzku na mnohých železničných tratiach. Na nedeľu informovali o zrušení zhruba 800 letov.

Meteorológovia už pred príchodom Hagibisu varovali, že to bude zrejme najhorší tajfún, aký zasiahol Japonsko za 60 rokov.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo