Pri pobreží Líbye zachránili takmer tisíc utečencov

Lode z Nórska a Dánska poskytli za uplynulých 24 hodín potrebnú pomoc pri pobreží Líbye takmer tisícke utečencov.

Kapitán nórskej lode Siem Pilot, Svein Kvalavaag, v pondelok povedal, že z dvoch malých lodí severne od líbyjského Tripolisu vzali na palubu 671 utečencov. A následne v noci k nim pribudlo ešte 99 migrantov, ktorých prevzali z ruského tankera. Všetkých dopravili na taliansku  Sicíliu.

Dánska lodiarska spoločnosť Torm dnes oznámila, že jedno z jej plavidiel zachránilo z dvoch malých lodí pri pobreží Líbye približne 222 utečencov. Napísala to agentúra AP. Jesper Jensen, hovorca spoločnosti, povedal, že ropný tanker plávajúci pod singapurskou vlajkou Torm Arawa v pondelok reagoval na výzvu talianskej pobrežnej stráže, ktorá ohlásila dve plavidlá pri pobreží Líbye v núdzi.

Jensen vyhlásil, že tanker vzal na palubu migrantov, ktorí sa na lodiach nachádzali. Posádka im poskytla jedlo, vodu a deky. Odviezli ich do prístavu v juhotalianskom regióne Kalábria.

V posledných mesiacoch sa tisíce migrantov snažia prekonať Stredozemné more a dostať sa do Talianska a Grécka. Približne 2000 z nich je nezvestných a pravdepodobne sú po smrti.

TASR

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo