Koalícia plánuje zákaz zverejňovania prieskumov 50 dní pred voľbami

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Koalícia plánuje zákaz zverejňovania prieskumov 50 dní pred voľbami

FOTO TASR - Martin Baumann

Strany vládnej koalície navrhli, aby sa prieskumy nemohli zverejňovať 50 dní pred voľbami. Informáciu priniesol Rádiožurnál RTVS.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Vládne strany prichádzajú tesne pred nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami s ďalšou zmenou. Jej predmetom sú predvolebné prieskumy verejnej mienky. Poslanci Smeru-SD Marián Kéry a Martin Nemky navrhli novelizovať zákon o podmienkach výkonu volebného práva.

K schváleniu návrhu koaličnými poslancami došlo ešte vo štvrtok na rokovaní výboru pre verejnú správu. Poslanci tak budú môcť o ňom hlasovať už na najbližšej parlamentnej schôdzi, ktorá sa začína 15. októbra.

Navrhovatelia vo svojom zdôvodnení uvádzajú, že sú to práve politické strany, ktoré zneužívajú prieskumy na manipuláciu a mätenie voličov pred voľbami. V zdôvodnení spomínajú prieskumy zverejnené krátko po sebe s výrazne rozdielnymi preferenciami jednotlivých politických strán. Žiadne konkrétne prípady takýchto prieskumov však neuvádzajú.

Cieľom navrhovateľov má byť podľa zdôvodnenia ochrana voličov pred dezinformáciami, nie snaha pripraviť ich o informácie: „Je potrebné vysloviť súhlas s hlasmi, ktoré tvrdia, že volič má právo na informácie, zároveň však dodávame, že volič má zároveň právo na ochranu pred dezinformáciami,” píše sa v zdôvodnení.

Svoj návrh vysvetľujú tiež tým, že už dnes si politické strany robia vlastné prieskumy "na účely lepšieho manažovania volebnej kampane a politickej reklamy" na základe čoho potvrdzujú, že voličove právo na informácie je už dnes porušované "prinajmenšom v tom, že volič má iné informácie ako politická strana.” 

Hlasy o predĺžení súčasného moratória na prieskumy pred voľbami zo súčasných 14 dní na 30 dní zaznievali už v polovici septembra z úst predsedu SNS Andreja Danka. Na jeho návrh vtedy reagoval aj predseda Smeru Robert Fico, ktorý by nemal problém ani s tým, keby sa zverejňovanie prieskumov obmedzilo aj na dvojnásobok, teda 60 dní.

V súčasnosti platí zákaz zverejňovať prieskumy volebných preferencií 14 dní pred voľbami. Túto zmenu presadil ešte v roku 2015 vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák. Dovtedy išlo len o dva dni.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo