Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. október 2019, 19:42

Koalícia plánuje zákaz zverejňovania prieskumov 50 dní pred voľbami

Koalícia plánuje zákaz zverejňovania prieskumov 50 dní pred voľbami

FOTO TASR - Martin Baumann

Strany vládnej koalície navrhli, aby sa prieskumy nemohli zverejňovať 50 dní pred voľbami. Informáciu priniesol Rádiožurnál RTVS.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Vládne strany prichádzajú tesne pred nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami s ďalšou zmenou. Jej predmetom sú predvolebné prieskumy verejnej mienky. Poslanci Smeru-SD Marián Kéry a Martin Nemky navrhli novelizovať zákon o podmienkach výkonu volebného práva.

K schváleniu návrhu koaličnými poslancami došlo ešte vo štvrtok na rokovaní výboru pre verejnú správu. Poslanci tak budú môcť o ňom hlasovať už na najbližšej parlamentnej schôdzi, ktorá sa začína 15. októbra.

Navrhovatelia vo svojom zdôvodnení uvádzajú, že sú to práve politické strany, ktoré zneužívajú prieskumy na manipuláciu a mätenie voličov pred voľbami. V zdôvodnení spomínajú prieskumy zverejnené krátko po sebe s výrazne rozdielnymi preferenciami jednotlivých politických strán. Žiadne konkrétne prípady takýchto prieskumov však neuvádzajú.

Cieľom navrhovateľov má byť podľa zdôvodnenia ochrana voličov pred dezinformáciami, nie snaha pripraviť ich o informácie: „Je potrebné vysloviť súhlas s hlasmi, ktoré tvrdia, že volič má právo na informácie, zároveň však dodávame, že volič má zároveň právo na ochranu pred dezinformáciami,” píše sa v zdôvodnení.

Svoj návrh vysvetľujú tiež tým, že už dnes si politické strany robia vlastné prieskumy "na účely lepšieho manažovania volebnej kampane a politickej reklamy" na základe čoho potvrdzujú, že voličove právo na informácie je už dnes porušované "prinajmenšom v tom, že volič má iné informácie ako politická strana.” 

Hlasy o predĺžení súčasného moratória na prieskumy pred voľbami zo súčasných 14 dní na 30 dní zaznievali už v polovici septembra z úst predsedu SNS Andreja Danka. Na jeho návrh vtedy reagoval aj predseda Smeru Robert Fico, ktorý by nemal problém ani s tým, keby sa zverejňovanie prieskumov obmedzilo aj na dvojnásobok, teda 60 dní.

V súčasnosti platí zákaz zverejňovať prieskumy volebných preferencií 14 dní pred voľbami. Túto zmenu presadil ešte v roku 2015 vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák. Dovtedy išlo len o dva dni.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 37 minútami

Cirkev Ježiša Krista Svätých posledných dní, známa pod označením mormóni, oznámila, ktoré výnimky sú prípustné v dress code mladých misionárov. Štandardným oblečením naďalej ostáva biela košeľa s kravatou. (cz.cirkevjezisekrista.org)

pred hodinou

Európska komisia vyjadrila poľutovanie nad tým, že jej predsedníčka Ursula von der Leyenová porušila kódex správania sa členov EK, keď v spote vysielanom pred parlamentnými voľbami v Chorvátsku podporila vládne konzervatívne Chorvátske demokratické spoločenstvo (HDZ), ktoré vo voľbách opätovne zvíťazilo. (TASR)

pred 2 hodinami

Na Slovensku v pondelok pribudli dva nové prípady nákazy koronavírusom, otestovali 873 vzoriek. Vyliečilo sa sedem ľudí, deväť pacientov je hospitalizovaných s potvrdením ochorenia Covid-19, z toho traja sú na JIS a traja na pľúcnej ventilácii. (korona.gov.sk) 

pred 2 hodinami

Podniky zasiahnuté krízou potrebujú od vlády výraznejšiu pomoc, než dostávali doteraz. Len tak totiž dokážu udržať zamestnanosť. Tvrdí to Klub 500, podľa ktorého pokrýva súčasná výška príspevkov len zlomok osobných nákladov zamestnanca. Zamestnávatelia preto oceňujú návrh rezortu práce na úpravu formy štátnej pomoci, ktorá by pomohla ochrániť pracovné miesta, a vyzývajú vládu, aby ho podporila. (TASR)

pred 4 hodinami

Vedenie NHL a hráčska asociácia NHLPA sa dohodli na predĺžení kolektívnej zmluvy o ďalšie štyri roky. Zároveň stanovili reštart súťaže na 1. augusta. Ročník bude pokračovať za účasti 24 tímov iba v dvoch mestách, ktorými by mali byť Edmonton a Toronto, čo však predstavitelia NHL zatiaľ oficiálne nepotvrdili. (TASR)

pred 5 hodinami

Prehľad udalostí v utorok 7. júla:

  • prezidentka prijme ministra životného prostredia J. Budaja (10.00 h.)
  • začne sa 9. schôdza parlamentu (13.00 h.)
  • zasadnutie etickej komisie prokuratúry v disciplinárnom konaní proti D. Trnkovi (13.00 h.)
  • Veľká Británia si pripomína 15. výročie teroristických útokov v Londýne