Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. jún 2015

R. Fico: Je potrebný preventívny nástroj na zakázanie extrémistického podujatia

Vláda by po sobotňajšom zhromaždení extrémistov v Bratislave mohla prísť s návrhom na zmenu príslušných zákonov, ktorým by sa zaviedol inštitút zakázania podobného podujatia. Premiér to uviedol počas oceňovania policajtov za zvládnutie sobotňajšieho zásahu. Fico vysvetlil, že k potrebe zavedenia pr...

Vláda by po sobotňajšom zhromaždení extrémistov v Bratislave mohla prísť s návrhom na zmenu príslušných zákonov, ktorým by sa zaviedol inštitút zakázania podobného podujatia.

Premiér to uviedol počas oceňovania policajtov za zvládnutie sobotňajšieho zásahu. Fico vysvetlil, že k potrebe zavedenia preventívneho opatrenia dospel spolu s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom na základe analýzy sobotňajších udalostí v hlavnom meste. Súčasná právna úprava podľa Fica možnosť zakázania podobného podujatia naznačuje, ale neupravuje dostatočne. Zdôraznil, že riešenie budú hľadať v súlade s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva.

"Nevylučujem, že ministerstvo spravodlivosti alebo vnútra príde s takýmto návrhom, ale bude to len a len preto, aby sme zabránili zneužívaniu ľudských práv, aby sme zabránili zneužívaniu možno aj tragédií, ktoré sa dejú v iných častiach sveta a vytĺkaniu nezmyselného politického kapitálu takými ľuďmi, akých sme mali možnosť vidieť v sobotu v uliciach," uviedol Fico.

Potreba zavedenia možnosti preventívne zakázať extrémistické podujatie vyplýva podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka nielen z toho, že zásah polície v podobnom prípade stojí nemalé peniaze, ale najmä z dôvodu ohrozenia zdravia a života ľudí. Zdôraznil, že by malo ísť o vyprecizovanie doterajšej zákonnej úpravy.

"Pôjde o tie zhromaždenia, ktoré zjavne budú porušovať ľudské práva a budú smerovať nielen k porušeniu verejného poriadku, ale aj k poškodeniu zdravia a majetku ľudí," vysvetlil minister, kedy by malo byť možné verejné zhromaždenie preventívne zakázať.

Na pôde ministerstva vnútra dnes ocenili 15 policajtov, ktorí sa zúčastnili na sobotňajšom zásahu. Trinásti z nich sú z rôznych zložiek polície v Bratislavskom kraji, traja z Košíc. Policajný prezident Tibor Gašpar vysvetlil, že v prípade sobotňajšieho zhromaždenia išlo o neobvyklé rizikové podujatie, keď jeho účastníci prišli prevažne so zámerom páchať výtržnosti a násilnosti.

Inzercia

Premiér Fico policajtom poďakoval za profesionalitu pri sobotňajšom zásahu. "Ukázali sme spoločne ako krajina, že na jednej strane máme plný rešpekt pri uplatňovaní ľudských práv, ale na druhej strane máme vždy schopnosť reagovať a budeme mať schopnosť reagovať na ľudí, ktorí ľudské práva zneužívajú," uviedol.

Celkové náklady spojené s bezpečnostnými opatreniami, ktoré bolo potrebné v sobotu v hlavnom meste prijať, podľa šéfa rezortu vnútra ešte nie sú vyčíslené. Zasahovalo 997 policajtov, viac ako 500 policajtov bolo v zálohách blízko Bratislavy. Nasadené bolo aj veľké množstvo techniky.

"Museli sme naraz chrániť niekoľko podujatí a niekoľko strategických budov v rámci Bratislavy a napriek tomu sa im podarilo zabrániť ďalším násilnostiam alebo okamžite zakročiť, ak došlo k nejakému problému. Komplikovanosť tej operácie bola naozaj veľmi veľká a zvládli ju absolútne na jednotku," pochválil Kaliňák.

TASR

Odporúčame

Na Grexit by najviac doplatili Poliaci a Maďari, tvrdia bankári

Na Grexit by najviac doplatili Poliaci a Maďari, tvrdia bankári

Nekoordinovaný odchod Grécka z eurozóny oslabí kurz národných mien východoeurópskych krajín oproti doláru zhruba o pätinu. Grécku zostáva už len niekoľko dní na dohodu o reformách výmenou za finančnú pomoc, aby sa vyhlo hrozbe opustenia eurozóny a analytici stále častejšie diskutujú o prípadných dô...

Do Grécka sa tento rok preplavilo už 55-tisíc prisťahovalcov

Do Grécka sa tento rok preplavilo už 55-tisíc prisťahovalcov

Grécka pobrežná stráž cez víkend zachránila v Stredozemnom mori vyše tisíc ľudí. Vyše 1000 utečencov zachránila grécka pobrežná stráž od piatka do dnešného rána v severovýchodnej časti Egejského mora. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na miestne úrady. Pobrežná polícia spresnila, že pri ...