Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. október 2019, 13:19

Poslanci za Smer-SD chcú zriadiť novú organizáciu na účel obnovy pamiatok

Poslanci za Smer-SD chcú zriadiť novú organizáciu na účel obnovy pamiatok

Objekt Piarskej brány, ktorá je jednou z dominánt historického centra Banskej Štiavnice. FOTO TASR - Jana Vodnáková

Zabezpečiť efektívnejšiu obnovu a reštaurovanie národných kultúrnych pamiatok by mohla nová organizácia Ministerstva kultúry SR s názvom Štátne reštaurátorské a projekčné ateliéry.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

V novele zákona o ochrane pamiatkového fondu to navrhujú poslanci Národnej rady SR za Smer-SD Ján Senko a Dušan Jarjabek. Návrh zákona predložili do parlamentu.

Poslanci poznamenali, že aktuálna legislatíva nedokáže zabezpečiť nevyhnutné stavebné a reštaurátorské práce na obnovu národných kultúrnych pamiatok a zbierkových predmetov, "v dôsledku čoho časť národného pokladu chátra".

Štátne reštaurátorské a projekčné ateliéry by boli novou rozpočtovou organizáciou rezortu kultúry. Organizácia by prevzala časť úloh správcov národných kultúrnych pamiatok pri zabezpečení ich obnovy, najmä v prípravnej a projektovej fáze.

Organizácia by, okrem iného, vykonávala reštaurovanie národných kultúrnych pamiatok a ich častí, ako aj zbierkových predmetov. Vykonávala by tiež pamiatkové a reštaurátorské výskumy či pripravovala podklady na verejné obstarávanie.

Inzercia

Legislatívne zmeny by sa dotkli aj Pamiatkového úradu SR, ktorý by už nemal kompetenciu zabezpečovať reštaurátorské práce.

Štatutárnym orgánom Štátnych reštaurátorských a projekčných ateliérov by mal byť podľa návrhu generálny riaditeľ volený kontrolnou radou na obdobie siedmich rokov.

"Povinne budú členmi kontrolnej rady po jednom zástupcovi nominovanom Pamiatkovým úradom SR, Slovenským národným múzeom, Slovenskou národnou galériou a Slovenským národným divadlom, ďalší piati zástupcovia organizácií zriadených ministerstvom budú vybraní ministrom spomedzi kandidátov nominovaných všetkými ostatnými organizáciami zriadenými ministerstvom," navrhli predkladatelia.

Nová legislatíva by v prípade schválenia mohla byť podľa predkladateľov účinná od 1. januára 2020.

Dnes treba vedieť

pred 7 minútami

V Británii v stredu pribudlo 6178 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu, čo je tretí najvyšší denný nárast od začiatku pandémie a zároveň najvyšší nárast za uplynulé štyri mesiace. Informovala o tom televízia Sky News.

pred 47 minútami

Riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník infromoval o tom, že dočasná pracovná skupina zriadená ministerstvom kultúry sa zhodla na odporúčanom zvýšení koncesionárskych poplatkov na 8,50 eura. "Dočasná pracovná skupina zaoberajúca sa finančnou stabilizáciou RTVS je poradným orgánom. Hovoriť o konkrétnych číslach je veľmi predčasné,"povedala k informácii hovorkyňa rezortu.

pred hodinou

eRko – Hnutie kresťanských spoločenstiev detí si pripomína 30. výročie svojho založenia. Začiatky práce s deťmi však siahajú až do roku 1973. V súčasnosti združuje viac ako 6 500 členov. (TK KBS)

pred hodinou

Poslanci odmietli návrh nezaradených poslancov okolo Petra Pellegriniho, aby obce a vyššie územné celky dostali jednorazový finančný príspevok ako kompenzáciu výpadkov príjmov spôsobených opatreniami proti šíreniu koronavírusu. Novelu zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením COVID-19 do druhého čítania neposunuli.

pred 2 hodinami

Slovenský tenista Filip Horanský si nezahrá hlavnú singlovú súťaž na grandslamovom turnaji Roland Garros. V Paríži prehral v stredajšom stretnutí 2. kola kvalifikácie s Ekvádorčanom Emiliom Gomezom 4:6, 6:2, 4:6. Neuspel ani Martin Kližan, ktorý podľahol Belgičanovi Kimmerovi Coppejansovi 6:2, 2:6, 4:6.