Poslanci za Smer-SD chcú zriadiť novú organizáciu na účel obnovy pamiatok

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Poslanci za Smer-SD chcú zriadiť novú organizáciu na účel obnovy pamiatok

Objekt Piarskej brány, ktorá je jednou z dominánt historického centra Banskej Štiavnice. FOTO TASR - Jana Vodnáková

Zabezpečiť efektívnejšiu obnovu a reštaurovanie národných kultúrnych pamiatok by mohla nová organizácia Ministerstva kultúry SR s názvom Štátne reštaurátorské a projekčné ateliéry.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

V novele zákona o ochrane pamiatkového fondu to navrhujú poslanci Národnej rady SR za Smer-SD Ján Senko a Dušan Jarjabek. Návrh zákona predložili do parlamentu.

Poslanci poznamenali, že aktuálna legislatíva nedokáže zabezpečiť nevyhnutné stavebné a reštaurátorské práce na obnovu národných kultúrnych pamiatok a zbierkových predmetov, "v dôsledku čoho časť národného pokladu chátra".

Štátne reštaurátorské a projekčné ateliéry by boli novou rozpočtovou organizáciou rezortu kultúry. Organizácia by prevzala časť úloh správcov národných kultúrnych pamiatok pri zabezpečení ich obnovy, najmä v prípravnej a projektovej fáze.

Organizácia by, okrem iného, vykonávala reštaurovanie národných kultúrnych pamiatok a ich častí, ako aj zbierkových predmetov. Vykonávala by tiež pamiatkové a reštaurátorské výskumy či pripravovala podklady na verejné obstarávanie.

Legislatívne zmeny by sa dotkli aj Pamiatkového úradu SR, ktorý by už nemal kompetenciu zabezpečovať reštaurátorské práce.

Štatutárnym orgánom Štátnych reštaurátorských a projekčných ateliérov by mal byť podľa návrhu generálny riaditeľ volený kontrolnou radou na obdobie siedmich rokov.

"Povinne budú členmi kontrolnej rady po jednom zástupcovi nominovanom Pamiatkovým úradom SR, Slovenským národným múzeom, Slovenskou národnou galériou a Slovenským národným divadlom, ďalší piati zástupcovia organizácií zriadených ministerstvom budú vybraní ministrom spomedzi kandidátov nominovaných všetkými ostatnými organizáciami zriadenými ministerstvom," navrhli predkladatelia.

Nová legislatíva by v prípade schválenia mohla byť podľa predkladateľov účinná od 1. januára 2020.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo