Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. október 2019, 08:53

Podľa ombudsmanky na Slovensku naďalej pretrváva segregácia detí vo vzdelávaní

Podľa ombudsmanky na Slovensku naďalej pretrváva segregácia detí vo vzdelávaní

Na snímke rómsky chlapec olovrantuje v materskej škôlke. FOTO TASR - Roman Hanc

Školský zákon nie je konkrétny v zakazovaní diskriminácie a segregácie, nevysvetľuje tieto pojmy a neukladá sankcie za porušenie tohto princípu. V praxi tak nedokáže zabrániť prípadom segregácie. Tvrdí to verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová na sociálnej sieti.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Reagovala tak na stanovisko, ktorým Európska komisia upozorňuje Slovensko na dodržiavanie pravidiel rovnakého zaobchádzania s rómskymi deťmi.

"Verím, že sa vďaka výzve zo strany EK veci dajú do pohybu, pretože zabezpečenie práva na vzdelanie je mimoriadne dôležité a kľúčové pre úspešný život a prosperitu nás všetkých, a o to viac, ak ide o deti z marginalizovaných skupín obyvateľstva," uviedla Patakyová.

Pripomína, že Kancelária verejného ochrancu práv na tento problém poukazuje už od roku 2013 a je nevyhnutné ho riešiť. "Napriek tomu, že táto problematika bola súčasťou mimoriadnej správy verejného ochrancu práv v auguste 2013, NR SR ju bezprecedentne nikdy neprerokovala," hovorí ombudsmanka.

EK vo štvrtok oznámila, že zasiela Slovensku tzv. odôvodnené stanovisko, v ktorom ho žiada, aby dodržiavalo pravidlá EÚ týkajúce sa rovnakého zaobchádzania s rómskymi žiakmi. Odvoláva sa na smernicu EÚ o rasovej rovnosti, zakazujúcu diskrimináciu z dôvodu rasového alebo etnického pôvodu vo viacerých kľúčových oblastiach života vrátane vzdelávania.

V stanovisku EK upozorňuje na pretrvávajúci problém s neúmerným podielom rómskych žiakov zaraďovaných do špeciálnych škôl alebo tried pre deti s mentálnym postihnutím, prípadne vytváraním výhradne rómskych tried. Opatrenia, ktoré SR prijala od roku 2015, keď jej EK zaslala formálnu výzvu, považuje komisia za nedostatočné.

Slovensko má dva mesiace na to, aby reagovalo a prijalo príslušné opatrenia. V opačnom prípade môže EK rozhodnúť o postúpení tohto prípadu Súdnemu dvoru EÚ.

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR oznámilo TASR, že sa k stanovisku komisie vyjadrí, až keď mu bude doručené a oboznámi sa s ním.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 55 minútami

Boris Kollár otvoril zasadnutie parlamentu a podal návrh na hlasovanie o jeho zotrvaní vo funkcii predsedu. Poslanci majú rokovať aj o takzvanom podnikateľskom kilečku, zmene spôsobu voľby generálneho prokurátora či o štyroch návrhoch novelizácie interrupčného zákona. (TASR)

pred 59 minútami

Trhová hodnota amerického výrobcu elektrických áut Tesla sa zvýšila na 170 miliárd dolárov, upevnila si tak pozíciu najväčšej automobilky v USA. Ide o hodnotu, ktorá prevyšuje trhovú kapitalizáciu všetkých troch konkurenčných automobiliek General Motors, Ford a Fiat Chrysler dohromady. (TASR)

pred 3 hodinami

Cirkev Ježiša Krista Svätých posledných dní, známa pod označením mormóni, oznámila, ktoré výnimky sú prípustné v dress code mladých misionárov. Štandardným oblečením naďalej ostáva biela košeľa s kravatou. (cz.cirkevjezisekrista.org)

pred 4 hodinami

Európska komisia vyjadrila poľutovanie nad tým, že jej predsedníčka Ursula von der Leyenová porušila kódex správania sa členov EK, keď v spote vysielanom pred parlamentnými voľbami v Chorvátsku podporila vládne konzervatívne Chorvátske demokratické spoločenstvo (HDZ), ktoré vo voľbách opätovne zvíťazilo. (TASR)