Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
11. október 2019

Problematický návrh SNS o potratoch

Buď si nechajú poradiť, alebo ešte poškodia prolife úsilie
Problematický návrh SNS o potratoch

Tento mesiac sa parlament bude zaoberať návrhom SNS po tom, čo podaný návrh jeho konkurencie – poslancov OĽaNO a hlavného predkladateľa Mareka Krajčího vylúčil predseda parlamentu Andrej Danko vraj pre rozpor s ústavou, čo mu Ústavnoprávny výbor odobril. SNS prišla so svojim legislatívnym návrhom, lebo ako povedal na tlačovke pri podpise memoranda s KDŽP predseda SNS Andrej Danko, treba do témy interupcií zaviesť racionalitu. Teda ako ináč hrdo, odborne a slušne. Úplne irracionálne nepodporili priechodný návrh OĽaNO, no hrdo zahlasovali len za nepriechodné návrhy Vašečku a Krajniaka. Teraz prichádzajú s nedomyslenými „odbornými“ návrhami a môžeme sa len modliť, že si nechajú poradiť.
 

Zákaz reklamy potratu?

Priznám sa, že som reklamu na potraty ešte nevidela, zato som videla strašne veľa bilboardov na erotické služby. Jediná reklama, ktorú tento návrh zakáže, je azda platená reklama levickej Mediklinik na Googli. Že ich to nejako obmedzí, nie som si istá, lebo vďaka algoritmom je stále možné mať aj bez platenia informácie o svojom tovare či službe medzi prvými možnostiami, ktoré Google zobrazí. Z návrhu však nie je úplne jasné, či legálny zákrok umelého potratu nebude môcť byť ani na webstránkach jednotlivých zdravotných zariadení, ktorého ho ponúkajú, lebo internet je to tiež reklamné a informačné médium.

 

Moja obava však vyplýva z formulácie navrhovaného znenia, ktoré môže spôsobiť problémy proliferom ako CBR, ktorí používajú obrázky potrateného dieťaťa na osvetu o jeho ľudskosti a o násilí umelého potratu. Kampaň CBR nie je reklamou, lebo nejde o žiadnu formu tovaru, služby či inač komerčného produktu. A určite nie nabádaním na umelý potrat, práve naopak. Keďže putovná výstava Stop genocíde na infopaneloch porovnáva obete umelého potratu s historickými genocídami, bude zámernou obštrukciou niektorých úradníkov na mestských úradoch zakázať naše zhromaždenie pre zakázanú reklamu. Budeme sa len znova musieť vyhrážať súdnymi procesmi, oháňať paragrafmi a pod. Už teraz samotná polícia, viď incident v Košiciach predminulý rok, mala akosi problém rozlíšiť, že nepropagujeme nacistické symboly. Jednoducho to využili na naše zastrašovanie, obštrukcie a zasahovanie do nášho práva na verejné zhromaždenie a slobodu prejavu. Preto navrhované znenie na zákaz „reklamy umelého prerušenia tehotenstva“ treba preformulovať na zákaz „reklamy poskytovania umelého prerušenia tehotenstva“.


 

Inzercia

Sonoobraz nenarodeného a tlkot jeho srdca?

Druhá časť navrhovanej novely rieši lepšiu informovanosť žien pred umelým potratom, ale dosť problematicky. Dobre to vyjadril poslanec Marek Krajčí vo svojom FB statuse: Zákon z dielne SNS ustanovuje, že "lekár je pri sonografickom vyšetrení povinný zabezpečiť, aby žena mohla vidieť obraz embrya alebo plodu a ak je to technicky možné, zabezpečiť aj to, aby mohla počuť tlkot srdca embrya alebo plodu." Žiaľ, ako lekár, ktorý rutinne používa sonografický prístroj a robil som aj prenatálne vyšetrenia srdca viem, že utrazvuk v prvom trimestri tehotenstva nie je úplne bezpečný (https://www.ssum.sk/…/t…/k-otazke-bezpecnosti-usg-vysetreni/) a pri dlhodobom monitorovaní embrya, či plodu môže jeho používanie vyvíjajúce sa dieťatko aj poškodiť. V prvom trimestri sa preto neodporúča "zhotovovať „suvenírové“ obrázky a videozáznamy" a už vonkoncom nie dopplerovský utrazvuk, pomocou ktorého sa dá zachytiť tlkot srdiečka. Už aj tento fakt hovorí o neodbornosti predkladateľov tohoto zákona. Namiesto toho, aby Danko posunul do druhého čítania náš zákon a potom pozmeňovacím návrhom mohol do neho vložiť čokoľvek zmysluplné svoje, on radšej náš v septembri potopil a teraz predložil svoj vlastný, ibaže žiaľ neodborný, ktorý by sme už len z tohoto dôvodu mali stiahnuť.“

 

Treba len dodať, že Krajčího návrh riešil aj informovanosť o veku embrya oveľa elegantnejším, presvedčivejším a bezpečnejším spôsobom. Po stanovení týždňa tehotenstva žiadal ako súčasť poučenia, aby lekár ukázal matke obrázok ľudského embrya, resp. plodu v danom vývinovom štádiu ako má jej embryo, resp. plod, ktorý by bol stiahnuteľný z webstránky ministerstva zdravotníctva. Samozrejme, v plnej farbe s detailami nie ako nejaký nejasný sonosnímok, na ktorom v prvom trimestri nie je vidieť ľudskosť dieťaťa, nanajvýš nejaký zhluk čohosi, čo pre ňu nemá nijakú informačnú hodnotu. Naozaj by najlepšie bolo zakomponovať Krajčího návrhy, konzultované s viacerými odborníkmi, do Dankovho návrhu a prestať sa naťahovať o tom, kto a koho nápad získa body u prolife voličov.

Riaditeľka Centra pre bioetickú reformu www.pravonazivot.sk

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.