Euroskupina sa o dohode s Gréckom nedohodla, návrhy prišli iba ráno

Prácu na detailoch dohody začnú predstavitelia Grécka a veriteľov už dnes popoludní.

Ministri financií eurozóny na dnešnom mimoriadnom stretnutí prijali nové reformné návrhy Atén pozitívne, uviedol šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem. Informovali o tom agentúry Reuters a RTTNews.

Návrhy môžu byť základom pre dohodu v tomto týždni, povedal Dijsselbloem. Prácu na detailoch začnú predstavitelia Grécka a veriteľov už dnes popoludní. Stále však nie je jasné, či je nová ponuka Atén dostatočná, upozornil Dijsselbloem, ktorý na tlačovej konferencii po dnešnom krátkom mimoriadnom stretnutí ministrov financií eurozóny naznačil, že Euroskupina sa zrejme opäť zíde ešte tento týždeň.

Na dnešnom stretnutí Euroskupiny sa nemohla dosiahnuť konečná dohoda, keďže Grécko doručilo nové návrhy až dnes ráno, uviedol Dijsselbloem. Veriteľské inštitúcie, teda Európska komisia (EK), Európska centrálna banka (ECB) a Medzinárodný menový fond (MMF), preto nemali dostatok času detailne ich vyhodnotiť.

Komisár EÚ pre hospodárske a menové záležitosti Pierre Moscovici tiež označil grécke návrhy za dobrý základ pre rokovania o dohode. Ministri financií eurozóny (euroskupina) sa na dnešnom mimoriadnom zasadnutí v Bruseli nedohodli na scenári ako a či zachrániť Grécko pred odchodom zo spoločnej menovej únie.

Šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem naznačil, že k ďalším rokovaniam dôjde ešte v priebehu tohto týždňa a dnešný mimoriadny summit lídrov eurozóny bude skôr v "informačnej rovine".
Predsedovia vlád krajín eurozóny nebudú dnes večer rokovať s Gréckom a vláde z Atén odkážu, aby svoj nový program reforiem, ktorými veritelia podmieňujú nový úver, predstavili až potom, keď bude vhodne pripravený na technickej úrovni a schválený ministrami financií eurozóny.

Dijsselbloem v rámci tlačovej konferencie po netradične krátkom zasadnutí Euroskupiny naznačil, že k ďalšiemu rokovaniu ministrov dôjde ešte do konca tohto týždňa. Predpokladá sa, že "strážcovia národných pokladníc" budú opätovne rokovať vo štvrtok (25.6.) ešte pred začatím oficiálneho zasadnutia dvojdňového summitu EÚ.

Fínsky minister financií Alexander Stubb potvrdil jeho slová, keď pred novinármi uviedol, že sa nedosiahla žiadna dohoda. "Dohodli sme sa, že budeme pokračovať v rokovaniach," uviedol Stubb.

To, že sa dnešný summit lídrov 19-člennej eurozóny uskutoční aj napriek nedohode ministrov financií, má byť signálom pre gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa, aby prijal načrtnutý sled udalostí a aby sa priamo od svojich kolegov vo funkcii dozvedel, že je nevyhnutné prijať najskôr dohodu na technickej úrovni, ktorú potom odobria ministri financií.

TASR

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo