Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. október 2019, 07:33

Trump požiadal diplomatov, aby sprostredkovali dohodu medzi Ankarou a Kurdmi

Trump požiadal diplomatov, aby sprostredkovali dohodu medzi Ankarou a Kurdmi

Sýrčania utekajú pred tureckou paľbou z mesta Rás al-Ajn na severe Sýrie po začiatku vojenskej operácie Mierová jar v severnej Sýrii namierenú proti Kurdom a teroristom z Islamského štátu. FOTO TASR/AP

"Prezident nás poveril, aby sme zistili, či sa záujmy oboch strán konfliktu niekde prekrývajú a či by sme boli schopní sprostredkovať medzi nimi prímerie," vyhlásil zdroj z prostredia americkej administratívy pre agentúru AFP.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Americký prezident Donald Trump ešte pred tým na Twitteri napísal, že Washington má tri možnosti a to: "Poslať (na severovýchod Sýrie) tisíce jednotiek a zvíťaziť tam vojenskými prostriedkami, udrieť na Turecko finančne pomocou sankcií, alebo sprostredkovať dohodu medzi Tureckom a Kurdmi".

V rozhovore s novinármi neskôr šéf Bieleho domu zdôraznil, že dúfa v "poslednú možnosť".

Turecká invázia na severe Sýrie sa začala v stredu po tom, ako Trump nariadil stiahnutie amerických síl z oblasti s tým, že nechce stáť v ceste tureckej ofenzíve.

Keďže sa v súvislosti s daným rozhodnutím stal terčom ostrej kritiky aj vo vlastnej strane, vyhlásil neskôr, že chce rozsah tureckej ofenzívy obmedziť hrozbou možného uvalenia ekonomických sankcií na Ankaru.

Napriek tomu Trump opakovane povedal, že Turecko, ktoré je spojencom USA v rámci NATO, chcelo na Kurdov už dlho zaútočiť, pričom Spojené štáty nie sú svojim niekdajším kurdským spojencom v boji proti extrémistickému hnutiu Islamský štát až tak zaviazané.

"Nepomáhali nám počas druhej svetovej vojny. Nepomohli nám v Normandii," povedal ešte v stredu.

Inzercia

Členovia BR OSN sa nezhodli v otázke tureckej invázie na severe Sýrie

Členovia Bezpečnostnej rady OSN sa vo štvrtok tiež nedokázali zhodnúť na spoločnom stanovisku k prebiehajúcej tureckej vojenskej operácii voči Kurdom na severe Sýrie. 

Piati európski členovia rady, ktorí štvrtkové zasadnutie zvolali, vyzvali v spoločnom vyhlásení Ankaru, aby "ukončila jednostrannú vojenskú operáciu". Tá podľa ich názoru ohrozuje pokrok medzinárodnej koalície, ktorá bojuje proti extrémistickej organizácii Islamský štát.

Európske krajiny v tejto súvislosti varovali, že "obnovené bojové operácie na severovýchode (Sýrie) môžu podkopať stabilitu v celom regióne, zhoršiť utrpenie civilistov a priviesť k ďalším pohybom obyvateľstva".

Ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia reportérom povedal, že akékoľvek spoločné vyhlásenie BR OSN K Sýrii sa musí situácii v krajine venovať podrobnejšie, a to aj vrátane otázky prítomnosti cudzích vojsk na jej území.

Jeho americká kolegyňa Kelly Craftová zas uviedla, že americký prezident Donald Trump v žiadnom prípade neschvaľuje rozhodnutie Ankary začať inváziu na severe Sýrie.
 

Dnes treba vedieť

pred 51 minútami
pred hodinou

Budúcoročná Tour de France odštartuje v prístavnom meste Breste na západe krajiny. Bretónsko bude hostiť úvodné štyri etapy podujatia. Úvodné etapy budúceho ročníka Tour sa mali pôvodne uskutočniť v Dánsku, to však privíta štart slávneho podujatia až v roku 2022. (TASR)
 

pred 3 hodinami

V tieto dni sa v Bratislave robí rekonštrukcia električkovej trate do Karlovej Vsi. Na spoji X33 pomáha aj trolejbusár Tomáš Komrska, ktorý zanechal podnikanie a svoje povolanie našiel v šoférovaní vozov MHD. V rozhovore hovorí, prečo keď si sadol za volant, začali na trolejovom vedení visieť „vianočné gule myšlienok“, z ktorých tvorí Zápisky z trolejbusu.