Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. október 2019, 07:08

Britskí vyjednávači navrhli EÚ "zredukovanú dohodu o voľnom obchode"

Britskí vyjednávači navrhli EÚ "zredukovanú dohodu o voľnom obchode"

Ilustračný záber. FOTO TASR/AP

Británia navrhla EÚ alternatívnu "zredukovanú dohodu o voľnom obchode" v snahe prekonať patovú situáciu ohľadom brexitu a umožniť tak odchod Spojeného kráľovstva z Únie ešte do konca októbra.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

S odvolaním sa na svoje zdroje v Bruseli o tom vo štvrtok informovala spravodajská stanica Sky News.

Počas stretnutia britského premiéra Borisa Johnsona s jeho írskym náprotivkom Leom Varadkarom došlo podľa zdrojov k posunu dôrazu od obsiahlej dohody o brexite k zredukovanej dohode o voľnom obchode.

Hoci dohoda o voľnom obchode by sama o sebe neriešila všetky problémy stojace v ceste tzv. riadenému brexitu, ide o "jasnejší a priamočiarejší" prístup, ktorý by mohol vytvoriť základ pre širšiu dohodu, napísalo Sky News s odvolaním sa na vyhlásenia svojich zdrojov.

Povzbudzujúca je podľa britskej spravodajskej stanice najmä pozitívna reakcia írskeho premiéra na tento návrh, keďže jeho prípadný súhlas bude kľúčový pre získanie podpory ostatných lídrov v Bruseli.

Mnohé členské štáty totiž avizovali, že budú súhlasiť len s návrhom, ktorý získa podporu Írska.

"Myslel som si, že je mŕtva (dohoda o brexite), ale teraz vidím náznaky života. Žijeme vo zvláštnych časoch," uviedol pre stanicu na margo najnovšieho vývoja jeden z bruselských funkcionárov.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou
pred hodinou

Budúcoročná Tour de France odštartuje v prístavnom meste Breste na západe krajiny. Bretónsko bude hostiť úvodné štyri etapy podujatia. Úvodné etapy budúceho ročníka Tour sa mali pôvodne uskutočniť v Dánsku, to však privíta štart slávneho podujatia až v roku 2022. (TASR)
 

pred 3 hodinami

V tieto dni sa v Bratislave robí rekonštrukcia električkovej trate do Karlovej Vsi. Na spoji X33 pomáha aj trolejbusár Tomáš Komrska, ktorý zanechal podnikanie a svoje povolanie našiel v šoférovaní vozov MHD. V rozhovore hovorí, prečo keď si sadol za volant, začali na trolejovom vedení visieť „vianočné gule myšlienok“, z ktorých tvorí Zápisky z trolejbusu.