Státisíce Talianov sa vzopreli gender ideológii

Taliani v sobotu protestovali proti homosexuálnym zväzkom a vyučovaniu rodovej ideológie na školách. Podľa agentúry AFP sa ich v Ríme pred Lateránskou bazilikou zišlo niekoľko stotisíc. 

Pokojná manifestácia bez násilných sloganov bola reakciou na snahy premiéra Mattea Renziho, ktorý tlačí taliansky senát do hlasovania o zákone o civilných zväzkoch. Renzi chce, aby sa o zákone hlasovalo už v najbližších týždňoch s cieľom uviesť ho do platnosti ešte do konca júla. Autorkou zákona je poslankyňa za vládnu Demokratickú stranu (PD) Monica Cirinnà. Legislatíva navrhuje zaviesť registrované partnerstvá s veľmi podobnými právami, ako priznáva zákon manželstvu. Počíta tiež s adopciami.

K téme:
Ako chrániť deti pred gender? Taliani majú rady pre rodičov

Zdieľať

Miliónový dav

Na svätojánskom námestí, ktoré údajne pojme asi 300-tisíc ľudí, ľudia držali transparenty ako „Rodina spasí svet“ alebo „Poďme brániť naše deti“. Agentúrny fotograf však informoval, že omnoho viac ľudí sa tlačilo v okolitých uličkách. Organizátori účasť odhadli na viac ako jeden milión protestujúcich.

„V škole, kam chodia moje deti, sa hovorí o rodinách pozostávajúcich z dvoch otcov alebo dvoch matiek, a to bez povolenia rodičov,“ povedal pre AFP účastník demonštrácie, 41-ročný lekár Giuseppe Ripa. „Je to nebezpečné a zlé,“ dodal.

Homomanželstvá sú v prospech spravodlivosti

Vyzerá to tak, že talianskych zákonodarcov inšpirovali nedávne udalosti v Írsku, kde ľudia vo všeľudovom hlasovaní odobrili manželstvá osôb rovnakého pohlavia. Rovnako tak zrejme nechce zaostávať za ostatnými západnými európskymi susedmi. Giuseppe Lumia z Demokraticej strany hovorí, že nastal čas, aby sa aj Taliansko otvorilo registrovaným partnerstvám.

„V Európe sme v tomto na chvoste. Budem naďalej bojovať, aby senát čoskoro schválil takýto zákon,“ cituje Lumiu portál Vatican Insider. „Kto chce náboženské vojny, tak ako organizátori dňa rodiny, pomýlil si storočie. Registrované partnerstvá nie sú proti niekomu, ale v prospech práv a spravodlivosti,“ povedal poslanec Andrea Marcucci, ktorý tiež podporuje spomínaný návrh zákona. 

Voči ideológiám proti rodine treba konať

Májový prieskum, ktorý publikoval taliansky denník La Stampa, hovorí, že 51 percent Talianov by hlasovalo za manželstvá gejov a lezieb. Rímski demonštranti, naopak, ukázali štátu, že nesúhlasia s tým, aby zasahoval do sexuálnej alebo rodovej výchovy na školách.

"Odmietame pokusy prepašovať do vyučovacích osnov projekty, ktoré ničenia detskú sexuálnu identitu." Massimo Gandolfini, hovorca výboru Bráňme naše deti!

Zdieľať

„Žiadame, aby rodiny založené na manželstve boli rešpektované, a zdôrazňujeme ústrednú úlohu rodičov. Dôrazne odmietame pokusy prepašovať do vyučovacích osnov projekty, ktorých cieľom je ničenie detskej sexuálnej identity,“ povedal Massimo Gandolfini, hovorca výboru „Bráňme naše deti!"  

Kiko Arguello z Neokatechumenátnej Cesty hovoril o kríze v krajine. Podľa jeho slov 38 percent Talianov už nekrstí deti. „Pred časom som napísal Svätému Otcovi. Bolo to po tom, čo som dostal listy od niektorých rodín z Brescie a Verony. Sťažovali sa na pokusy infiltrovať do škôl vzdelávacie projekty, ktoré ničia sexuálnu identitu detí. Pápež mi odpísal minulú nedeľu, že existujú ideológie, ktoré kolonizujú rodiny a proti ktorým treba konať,“ povedal Arguello.

Protistrana: Protestujúci sú z inej planéty

Na akciu prišli „karavány“ z diecéz, hnutí a rôznych organizácií. „Nech žije Taliansko rodín. Sila, odvaha a nádej sú tri slová stoviek tisíc ľudí, ktorí sem prišli. Ublížiť rodine znamená ublížiť Taliansku, rodina je pod paľbou,“ vyhlásil na proteste politik a sudca Alfredo Mantovano. 

Vincenzo Brana, šéf asociácie homosexuálov Arcigay z Bologne, sa vyjadril, že ľudia by mali venovať svoju pozornosť aktuálnemu problému s imigrantmi. Hlavne vo Svetový deň imigrantov, ktorý pripadol tento rok na uplynulú sobotu. „Je to urgentná záležitosť, ktorá sa týka nás všetkých. Tí, ktorí sa vydali do ulíc, aby hovorili o iných veciach, ukázali, že žijú na inej planéte. Odporúčal by som ich nechať na tej planéte osamote,“ povedal Brana.

Daniela Matejovičová, Pavol Rábara

Foto: Facebook La Manif Pour Tous Italia

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo