Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. október 2019, 10:13

Prezidentka vymenovala chýbajúcich ústavných sudcov, Procházku nevybrala

Prezidentka vymenovala chýbajúcich ústavných sudcov, Procházku nevybrala

Prezidentka Zuzana Čaputová, minister spravodlivosti Gábor Gál, predseda Ústavného súdu Ivan Fiačan, predseda vlády Peter Pellegrini a predseda NR SR Andrej Danko počas vymenovania ústavných sudcov v Prezidentskom paláci. Foto – TASR/Jakub Kotian

Medzi vymenovanými ústavnými sudcami je aj Miloš Maďar, doterajší advokát Mikuláša Černáka.

Prezidentka Zuzana Čaputová vo štvrtok vymenovala zvyšných sudcov Ústavného súdu. Sú nimi Libor Duľa, Ladislav Duditš, Peter Straka, Miloš Maďar, Martin Vernarský a Rastislav Kaššák.

Ústavný súd je tak už nielen uznášaniaschopný, ale aj plne obsadený.

„Pri výbere ústavných sudcov som dôkladne zvažovala a posudzovala schopnosti každého z kandidátov, ktorých mi predložila Národná rada SR. Zvažovala som splnenie odborných a osobnostných predpokladov, k čomu výrazne prispel hlavne nový inštitút verejného vypočutia. Veľmi dôležité bolo aj kritérium osobnej integrity, zohľadňujúc informácie zo všetkých verejne dostupných a mne známych zdrojov. Prihliadala som tiež na hlasy, ktoré získali jednotliví kandidáti od poslancov Národnej rady,“ skonštatovala prezidentka.

Na Ústavnom súde sa vo februári uvoľnilo deväť sudcovských miest, Ústavný súd tak chvíľu fungoval s iba štyrmi sudcami. Parlament mal zvoliť 18 kandidátov, z ktorých mala hlava štátu vymenovať deviatich sudcov.

Plénum vyberalo kandidátov na niekoľko pokusov počas viacerých mesiacov. Finálny počet poslanci dovolili v piatej voľbe na septembrovej schôdzi parlamentu. Niekoľko sudcov vymenoval už predchádzajúci prezident Andrej Kiska, predsedom súdu sa stal Ivan Fiačan.

Po vymenovaní zvyšných sudcov prezidentkou Čaputovou už má Ústavný súd všetkých 13 sudcov a je tak plne funkčný.

Čaputová verí v obnovu dôvery v súdnu moc

Prezidentka verí, že noví ústavní sudcovia prispejú k spravodlivosti a dôvere v súdnu moc. Pri menovaní nových sudcov vo štvrtok pripomenula aj excesy sudcov a zdôraznila, že spoločnosť potrebuje dôverovať tomu, že sudcovský stav sa sám dokáže s týmito excesmi vyrovnať. Občanov žiada, aby pri volaní po spravodlivosti boli aj oni spravodliví.

„Prípad sudcov podozrivých z ovplyvňovania rozsudkov je natoľko závažný, že dobré meno a dôveryhodnosť súdnictva sa už nedá obhájiť ani obnoviť mlčaním alebo predstieraním, že sa nič vážneho nestalo. Ak sa potvrdia podozrenia, o ktorých v posledných dňoch čítame, bude to dôkaz najväčšieho zlyhania, aké sa v justícii môže vyskytnúť. Zároveň to bude jasná výzva pre súdnu moc na jej sebauzdravenie. Túto príležitosť nesmieme premárniť,“ vyhlásila prezidentka.


Vymenovaní ústavní sudcovia, zľava Ladislav Duditš, Libor Duľa, Rastislav Kaššák, Miloš Maďar, Peter Straka a Martin Vernarský. Foto – TASR/Jakub Kotian

Povinnosťou štátnych orgánov, ministerstva spravodlivosti, polície, prokuratúry a súdov, vrátane Ústavného súdu, je podľa Čaputovej konať tak, aby nevznikla ani najmenšia pochybnosť, že ústavný princíp rovnosti pred zákonom platí bez výnimky pre každého. Prezidentka chce veriť, že ústavní sudcovia svojimi rozhodnutiami a svojím príkladom prispejú k tomu, aby spravodlivosť na Slovensku získala dôveryhodnejšiu tvár.

„O to viac, že práve vy sudcovia ako jediní máte možnosť nastaviť justícii zrkadlo bez toho, aby vás ktokoľvek mohol obviniť, že zasahujete do jej nezávislosti. Aj od vašich rozhodnutí závisí, či Slovenská republika bude štátom zvrchovaným, demokratickým a právnym,“ doplnila hlava štátu.

Prezidentka chápe, že s pribúdajúcimi správami o ovplyvňovaní sudcov, prokurátorov a policajtov majú ľudia veľa dôvodov na sklamanie, ale žiada ich, aby pri volaní po spravodlivosti boli aj oni spravodliví.

„Aby sme zlyhania jednotlivcov neprenášali na celý justičný stav. Aby sme rozlišovali, nezovšeobecňovali a ak sa dá, dôverovali. Samozrejme, je pritom nevyhnutné, aby pokračovalo objasnenie všetkých podozrení a spravodlivosť zvíťazila. Posledné mesiace ma utvrdzujú, že sme v tomto na dobrej ceste,“ uzavrela.

Noví ústavní sudcovia vnímajú zložitú situáciu v justícii

Súčasnú situáciu so slovenskou justíciou vnímajú všetci novovymenovaní sudcovia Ústavného súdu. Podľa Libora Duľu sú tiene podozrenia hrôzostrašné, Peter Straka označil medializované informácie za nepríjemnú záležitosť pre demokraciu. Ladislav Duditš verí, že sudcovský stav situáciu vníma a sudcovia sa zamýšľajú nad tým, čo vyšlo na povrch. Rovnako ako viacerí jeho kolegovia hovoril o potrebe konania kompetentných orgánov.

„Tiene sú hrôzostrašné, to je samozrejmé, ale ten príbeh sa nemôže odohrávať len v mediálnom priestore, takže uvidíme, čo z toho vyjde oficiálne. Ak sa len časť potvrdí, je to veľké memento a bude to mať ťažké následky,“ skonštatoval s tým, že problém nezasahuje len justíciu, ale celú spoločnosť.

Myslí si, že medializované informácie sudcami otriasli, sú znepokojení, pripomína však, že čakajú na oficiálne stanoviská. Upozornil, že samoočistné mechanizmy v justícii môžu byť funkčné len do určitej miery a treba, aby konali aj iné orgány.

„Informácie, ktoré vyplynuli v posledných týždňoch, najmä čo sa týka Threemy, sú veľmi závažné. Osobne si myslím, že ak by sa potvrdili, je tam vážne podozrenie dokonca zo spáchania trestného činu,“ uviedol Rastislav Kaššák. Ocenil, že by sa na dotknutých sudcov mali podať návrhy na disciplinárne konania. Očakával by výraznejšie prejavenie názoru od Súdnej rady.

„Jedna vec je otázka etická a morálna. Sú určité podozrenia, tie, samozrejme, dovoľujú vyvodiť dôsledky voči osobám, ktorých by sa komunikácia alebo jej dôsledky mali týkať. Na druhej strane máme ústavnú povinnosť rešpektovať prezumpciu neviny, takže treba nástrojmi, ktoré nám dovoľuje súčasný právny poriadok, vyvážene pristupovať k týmto okolnostiam, ktoré postupne vyplávajú na povrch, a, samozrejme, primerane reagovať,“ zhrnul po menovaní Miloš Maďar. Je presvedčený, že ústavní sudcovia by mali vystupovať ako pozitívne vzory.


Novovymenovaný ústavný sudca Miloš Maďar. Foto – TASR/Jakub Kotian

Ďalší novovymenovaný ústavný sudca Peter Straka považuje medializované informácie za nepríjemnú záležitosť pre demokraciu. „Hlásim sa k tomu, že verejnosti treba dať nejakú odpoveď. Jedna vec je princíp prezumpcie neviny, ale poznám aj iné princípy. Je veľmi dôležité verejnosť upokojiť a odpovedať na otázky,“ poznamenal v súvislosti s doterajším konaním Súdnej rady.

Ako v tejto súvislosti pripomenul Martin Vernarský, dôležitý je nielen razantný prístup, ale aj chladná hlava. „Je veľmi dôležité nevkladať do riešenia týchto otázok emócie, pretože po právnej stránke v takomto prípade vznikajú riziká a najdôležitejšia v tomto smere je spravodlivosť,“ zhrnul.

Predseda Ústavného súdu je s výberom spokojný

Vzniká Ústavný súd, ktorý by mohol byť jedným z najlepších v doterajšej histórii Ústavného súdu. Povedal to predseda Ústavného súdu Ivan Fiačan po tom, ako prezidentka SR Zuzana Čaputová vymenovala chýbajúcich ústavných sudcov.

„Som spokojný s výberom, nebudem komentovať jednotlivé mená. Verejnosť môže byť spokojná. Podľa môjho názoru vzniká Ústavný súd, ktorý má šancu byť jedným z najlepších v histórii Ústavného súdu,“ vyhlásil Fiačan.

Na nových kolegov podľa jeho slov čaká niečo cez tisíc nepridelených vecí. Neskončených je asi 1 500, zopakoval štatistiky. Noví kolegovia nebudú mať podľa Fiačana jednoduchý nástup. Ústavný súd v čo najkratšom čase prijme zmeny v rozvrhu práce, ktoré si menovanie nových ústavných sudcov vyžiadalo.

Je však rád, že Ústavný súd má konečne všetkých 13 sudcov a môže pracovať v kompletnom zložení. „Plný počet sudcov je nevyhnutný, aby ochrana ústavnosti v SR bola zachovaná,“ zdôraznil Fiačan, ktorý verí, že sa podarí očistiť súdnictvo.

Skompletizovanie Ústavného súdu víta koalícia aj opozícia

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) a premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) vítajú, že Ústavný súd je už v kompletnom zložení. Povedali to po tom, ako prezidentka SR Zuzana Čaputová vymenovala zvyšných ústavných sudcov, ktorí chýbali na Ústavnom súde.

Inzercia

„Som rád, že Ústavný súd už je kompletne funkčný, že má kompletné zloženie sudcov, že sa dá bojovať so všetkými podaniami, rozhodnúť o nich a že nehrozia žiadne prieťahy, ktoré by ohrozovali ľudí,“ vyhlásil Danko. Verí v objektívnu nestrannosť sudcov, ktorých prezidentke ponúkla Národná rada.

Pellegrini je rád, že sa ukončila dlhá sága neúspešných volieb. „Od dnes je Ústavný súd kompletný a tak je to správne. V demokratickej spoločnosti musí ustanovizeň, ktorá má bdieť nad dodržiavaním pravidiel a zákonov v krajine, byť kompletná,“ doplnil.

Pellegrini súhlasí aj s potrebou očistenia justície, o ktorej hovorila po menovaní nových ústavných sudcov prezidentka Zuzana Čaputová. Ako poznamenal, je na sudcovskom stave, aby našiel silu a odvahu vyzliecť z talára tých, ktorí znižujú dôveru v slovenské súdnictvo.

„Sudcovský stav musí nájsť v sebe mechanizmy, aby sa dokázal samoočisťovať, keďže je nezávislý a oddelený od moci výkonnej a parlamentnej. A je na nich, aby našli v sebe silu a odvahu vyzliecť z talára tých, ktorí poškodzujú dobré meno justície a ktorí znižujú dôveru v slovenské súdnictvo,“ vyhlásil Pellegrini.

Myslí si, že pokiaľ sudcovia, ktorí krivia systém, ostanú v talároch, situácia sa nezmení. Súdna rada by podľa jeho slov mala konať razantnejšie. Ak nemá na to mechanizmy a požiada o ne, dostane ich. „Ak nás o to požiada, my jej takéto mechanizmy v legislatíve veľmi radi dodáme,“ povedal premiér.

Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) považuje výber sudcov, ktorých vybrala prezidentka Zuzana Čaputová, za dobrý a dúfa, že sa to odrazí aj na rozhodovacej činnosti Ústavného súdu.

Výber považuje za „z každého súdka troška“, vzhľadom na to, že boli vybraní advokáti, sudcovia aj ľudia z akademickej obce.

K dlhému procesu výberu kandidátov v Národnej rade SR uviedol, že bol ťažký. „Predsa len ide o najvyšší post v ústavnom systéme, čo sa týka sudcov,“ dodal Gál.

Aj opozičná SaS víta, že prezidentka vymenovala nových ústavných sudcov. Myslí si, že hlava štátu bola pri tejto otázke v nezávideniahodnej situácii. „Je absurdné, že sa verejnosť musela pozerať, ako dokážu nenaplnené ambície jedného politika ovplyvňovať voľbu ústavných sudcov,“ uviedol vo štvrtok v reakcii predseda strany Richard Sulík.

Poslanec Národnej rady SR Alojz Baránik (SaS) pripomenul, že liberáli sa na voľbe ústavných sudcov zúčastňovali bez ohľadu na to, či bola tajná alebo verejná. „Tragédiou bolo, že koalícia úmyselne ignorovala vynikajúce ľudské a odborné kvality viacerých uchádzačov so zámerom predložiť prezidentke ako kandidátov čo najväčší počet svojich ľudí. To sa im aj do veľkej miery podarilo,“ mieni.

Liberáli zdôraznili, že Ústavný súd udáva tón správania sa nielen v justícii, ale v celej spoločnosti. Tá podľa nich teraz očakáva, že v tejto oblasti nastane zásadný obrat. Pripomínajú, že morálne správanie ľudí vymenovaných za sudcov, ústavných či iných, však nie je možné pred ich vymenovaním garantovať.

„Preto sme proti akémukoľvek privilegovanému postaveniu akýchkoľvek sudcov v súvislosti s ich prípadnou nezákonnou či neetickou činnosťou,“ uzavreli.

Hnutie Sme rodina verí, že ústavní sudcovia budú svoju funkciu vykonávať profesionálne a zodpovedne. Kollárovci považujú za dôležité, aby sudcovia konali tak, aby bol Ústavný súd (ÚS) SR pre ľudí na Slovensku garantom spravodlivosti a dôveryhodnosti.

„Mali by konať tak, aby vždy chránili občanov, aby neboli porušované ich práva, a dohliadať na to, aby parlament, súdy a všetky štátne a samosprávne orgány ústavu rešpektovali,“ komentoval predseda hnutia Boris Kollár.

Obhajoval Černáka aj Brtvu

Portál Aktuality.sk upozornil, že novovymenovaný ústavný sudca Miloš Maďar doteraz zastával pozíciu obhajcu doživotne odsúdeného mafiánskeho bossa Mikuláša Černáka. 

„Miloša Maďara si boss banskobystrického podsvetia nevybral, pridelil mu ho súd princípom ex offo, teda z úradnej moci,“ uviedli Aktuality.

Dlhoročný advokát so zameraním na trestné právo v minulosti zastupoval aj jedného z obžalovaných v kauze výpalníckeho gangu bývalého sbskára Miloslava Zraka, bývalého policajta Floriána Zaťka, ktorý v roku 2007 zastrelil manželku a následne v spánku aj dve vlastné deti, či bývalého primátora Tornale Ladislava Dubovského, ktorý ušiel po neprávoplatnom odsúdení za zneužitie právomocí verejného činiteľa.

„Okrem Černáka bol najznámejším Maďarovým klientom Dávid Brtva z kauzy tunelovania nebankoviek BMG Invest a Horizont Slovakia,“ dodali Aktuality.

Miloša Maďara nominovala za kandidáta na ústavného sudcu Právnická fakulta Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, kde pôsobí na Katedre trestného práva, kriminológie, kriminalistiky a forenzných disciplín.

Český právnik by Procházku bral

Na adresu neúspešného kandidáta Radoslava Procházku známy český právnik a novinár Tomáš Němeček ešte vo februári v rozhovore pre Postoj povedal, že pokiaľ neuspeje na Slovensku, želal by si jeho pôsobenie v Česku.

„Podľa mňa je to prenikavý a originálny ústavný právnik a má za sebou vynikajúci ,track record‘ ako advokát. Mne je jedno, že v politike po oslňujúcom štarte spackal so svojou stranou, čo mohol,“ uviedol Němeček, podľa ktorého sa na Slovensku málo odpúšťa. 

„Pokiaľ sa mu vyčíta, že zatajil povolebné rokovania s Ficom a potom o nich zaklamal, nevidím v tom doživotnú diskvalifikáciu: bol už za to potrestaný dosť,“ povedal Němeček a dodal, že je presvedčený o tom, že Procházka by sa na Ústavnom súde odrezal od politickej minulosti a dokázal by rozhodovať bez ohľadu na niekdajšie spojenectvo alebo nepriateľstvo.

„Bol by omnoho lepším sudcom než politikom,“ dodal právnik a bývalý novinár Němeček.

Téme vymenovania chýbajúcich ústavných sudcov sa vo svojom popoludňajšom texte budú venovať aj Martin Hanus a Jozef Majchrák.

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

Úradník, osobne zodpovedný za rozhodnutie, aby sa pendleri museli pri ceste do práce preukazovať testom, sa bude musieť verejne ospravedlniť. Vyhlásil Igor Matovič. Zbytočne totiž dostal ľudí do časového stresu.

pred 3 hodinami

Štát nemá dostatočné kapacity, aby kontroloval dodržiavanie opatrení, priznal predseda vlády Igor Matovič. Jediný spôsob je podľa neho len to, ak bude každý jednotlivo opatrenia dodržiavať.

pred 3 hodinami

Diskusia o politickej kontrole prokuratúry nie je uzavretá. Povedal premiér Igor Matovič v rozhlasovej diskusii Sobotné dialógy. Pozmeňujúci návrh Alojza Baránika (SaS) otvára možnosť prechodu z prokuratúry na štátne zastupiteľstvo.