Misijná nedeľa je výmena darov

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Misijná nedeľa je výmena darov

V každej farnosti sa slávi Misijná nedeľa ako oslava jednoty a solidarity. Pripomíname si, že Cirkev je celosvetové spoločenstvo a že je poslaná byť znamením lásky pre všetkých ľudí na celom svete. Zároveň sme v tento deň všetci pozvaní zdieľať sa s chudobnými bratmi a sestrami a spoločne sa za seba navzájom modliť.

Cirkev celosvetovo rastie v počte členov. Každý rok vzniká 10 nových diecéz a z prežívania viery v misijných krajinách môžeme prijať veľa nových impulzov. V najchudobnejších krajinách sveta sa nachádza 1100 z 2500 diecéz katolíckej Cirkvi. Zbierka na misijnú nedeľu je najväčšou akciou solidarity na svete. Viac ako miliarda katolíkov podporuje tých najchudobnejších prostredníctvom modlitby a milodarov. Milióny ľudí sa v tento deň navzájom spájajú v modlitbe. Zbierka na misijnú nedeľu je zároveň najstaršou evanjelizačnou zbierkou na svete. V mene pápeža sa v tento deň v každej farnosti sveta koná zbierka pre najchudobnejšie diecézy a krajiny sveta. Zakladateľka Pápežských misijných diel Pauline Jaricotová zdôrazňovala, aby každý, či bohatý alebo chudobný, pomohol v tento deň tým najchudobnejším z chudobných, a to prostredníctvom modlitby alebo milodaru.

Cirkev je viac ako len naša farnosť alebo Cirkev na Slovensku. Cirkev je celosvetové spoločenstvo. Zbierka na misijnú nedeľu sa koná vo všetkých farnostiach celého sveta vrátane tých najchudobnejších. Každý niečo ponúka a čo sa ponúka, je dané tým, ktorí to najviac potrebujú.

Slovensko sa modlí a podporuje Rwandu

Prešlo už 25 rokov od ničivej genocídy v Rwande. Aj keď príslovie „čas lieči všetky bolesti“ môže znieť s nádejou, veľa ľudí v tejto malej africkej krajine potrebuje duchovnú a aj praktickú pomoc.
V apríli 1994 v Rwande vypukla séria masových vrážd. Za 100 dní bolo umučených a zabitých takmer milión ľudí, čo predstavovalo 20% populácie. Bola to jedna z najhorších genocíd vo svete. Rozbitá bola nielen krajina, ale i vzťahy medzi ľuďmi a rodinami. Títo ľudia potrebujú nádej a liečivú silu lásky a Božej milosti, ktorú im ponúka Cirkev. Mnohí kňazi, rehoľné sestry a laickí misionári ponúkajú služby pomoci zameranej na odpustenie a milosrdenstvo. Kresťania a kresťanky v tejto krajine žijú svoje poslanie radostne a sú príkladom viery prežívanej s radosťou. Žijú s presvedčenia, že sú pokrstení a poslaní.
Jeden z podporených projektov je aj Centrum svätého Antona v meste Nyanza, ktoré vedie slovenský misionár v Rwande Vlastimil Chovanec RCJ. „Centrum sa zameriava na starostlivosť o deti – poskytuje im stravu, ubytovanie, lekársku starostlivosť, vzdelávanie a ošatenie. Centrum prijíma a vzdeláva deti z ulice, ktoré často utekajú pred chudobou z domu a usádzajú sa v meste, kde sú vystavené riziku upadnutia do drogovej závislosti a kriminálnej činnosti,“ vysvetľuje misionár Vlastimil Chovanec.

Aktuálne si môžete pozrieť o tomto centre film: DOTNÚŤ SA RÁN

 

Pápežské misijné diela – www.misijnediela.sk

Pomáhajú Svätému Otcovi pri šírení evanjelia do celého sveta v troch misijných oblastiach:
Misijné dielo šírenia viery – variabilný symbol: 100 - podporujeme katechétov a výstavbu kostolov, kaplniek a fár
• Misijné dielo detí - variabilný symbol: 200 - podporujeme deti: siroty, choré deti, školy, škôlky, nemocnice
• Misijné dielo svätého apoštola Petra - variabilný symbol: 300 - podporujeme štúdium seminaristov
• Kontakt: 02/52964916, e-mail: info@misijnediela.sk
• IBAN: SK65 3100 0000 0040 0025 6602, do poznámky uveďte svoju adresu alebo e-mail.
• Adresa majiteľa účtu: Pápežské misijné diela, Lazaretská 32, 811 09 Bratislava

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo