Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. 10. 2019, 18:00

ÚVO bude spolupracovať s prezidentkou v téme ochrany životného prostredia

ÚVO bude spolupracovať s prezidentkou v téme ochrany životného prostredia

Na snímke prezidentka Zuzana Čaputová a predseda Úradu pre verejné obstarávanie Miroslav Hlivák. FOTO TASR - Pavel Neubauer

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) bude spolupracovať s Kanceláriou prezidentky SR v otázke ochrany životného prostredia pri nakladaní s verejnými zdrojmi.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

V utorok po stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou to uviedol predseda ÚVO Miroslav Hlivák.

Priblížil, že hlavu štátu informoval o systémovej reforme verejného obstarávania, ktorú úrad pod jeho vedením už dva roky realizuje. Zároveň dodal, že v parlamente je ďalšia novela zákona, ktorá dopĺňa pôvodnú legislatívu.

ÚVO sa v nej snaží o to, aby sa pri nákupe zohľadňovali aj iné kritériá, napríklad ochrana životného prostredia. ÚVO a Kancelária prezidentky SR v tejto súvislosti podpísali memorandum. Spolupracovať by mali v otázke podpory ochrany životného prostredia pri nakladaní s verejnými zdrojmi.

Prezidentka podľa jeho slov ocenila kroky, ktoré úrad urobil z hľadiska reformy verejného obstarávania. Dodal, že ako právničku ju zaujímala okrem iného otázka vyvodzovania zodpovednostných vzťahov.

"Teda, aby osoby, ktoré sú zodpovedné za prípravu verejného obstarávania, boli povinné rešpektovať etický kódex a v prípade jeho porušenia bude možné takisto vyvodiť napríklad disciplinárnu zodpovednosť," zdôraznil Hlivák.

Ako doplnil hovorca prezidentky Martin Strižinec, hlava štátu ocenila snahu vedenia úradu, aby verejné obstarávanie malo aj zelený rozmer. Zároveň si váži počin predsedu úradu, ktorý dosiahol, že sa v krátkom období podarilo vyriešiť viac ako sto dlhodobo neriešených problémových tendrov.

Čaputová považuje za správne, že úrad podal v tejto veci trestné oznámenie na generálnu prokuratúru. Prezidentka súčasne privítala iniciatívu úradu, vďaka ktorej Európska komisia potvrdila, že je v kompetencii ÚVO kontrolovať i obstarávanie v oblasti obrany a bezpečnosti.

Odporúčame

Slováci majú v Lichtenštajnsku druhý pokus na prvé body

Slováci majú v Lichtenštajnsku druhý pokus na prvé body

Slovenská futbalová reprezentácia do 21 rokov zabojuje o prvé body v kvalifikácii majstrovstiev Európy 2021 na trávniku Lichtenštajnska. V septembrovom úvodnom stretnutí v 2. skupine podľahla na pôde Azerbajdžanu 1:2 a zatiaľ figuruje na chvoste šesťčlennej tabuľky.