Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. 10. 2019, 11:39

USA začali s odsunom vojakov zo severnej Sýrie, Kurdi sa pripravujú na vojnu

USA začali s odsunom vojakov zo severnej Sýrie, Kurdi sa pripravujú na vojnu

Donald Trump po stretnutí s tureckým prezidentom Recepom T. Erdoganom 7. októbra 2019. Foto: TASR/AP

Turecká armáda plánuje vstúpiť do oblasti, OSN očakáva „to najhoršie“. Trump pohrozil „zničením tureckej ekonomiky“.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Americké jednotky sa začali na severovýchode Sýrie sťahovať z oblasti pri hranici s Tureckom. Informovali o tom v pondelok kurdské milície pôsobiace na tomto území a Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR), píše agentúra AFP.

„Americké sily sa stiahli z pohraničných oblastí s Tureckom,“ oznámili vo vyhlásení Kurdmi vedené Sýrske demokratické sily (SDF).

SOHR potvrdilo, že Američania sa odsunuli z kľúčových pozícií v mestách Ras al-Ajn a Tal Abjad.

Biely dom v nedeľu vyhlásil, že americké sily sa stiahnu zo severovýchodnej Sýrie, aby uvoľnili cestu pre plánovanú tureckú ofenzívu. Spojené štáty týmto krokom definitívne opustia miestnych Kurdov, ktorí po boku Američanov roky bojovali proti extrémistom z Islamského štátu (IS), uviedla v tejto súvislosti agentúra AP.

Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu v pondelok po tom, ako Washington oznámil, že nebude stáť v ceste tureckej operácii proti sýrskym Kurdom, na Twitteri vyhlásil, že Turecko „odstráni teroristov“ zo Sýrie.

„Sme odhodlaní zabezpečiť existenciu a bezpečnosť našej krajiny odstránením teroristov z tohto regiónu,“ tvítoval Čavušoglu.

SDF ešte v sobotu avizovali, že na akúkoľvek tureckú inváziu odpovedia silou. „Nebudeme váhať a akýkoľvek nevyprovokovaný útok zo strany Turecka zmeníme na totálnu vojnu po celej dĺžke hraníc, aby sme bránili seba a našich ľudí,“ uviedol vtedy na Twitteri hovorca SDF Mustafá Balí.

Predstavitelia SDF v pondelok na rozhodnutie USA uvoľniť cestu pre tureckú ofenzívu reagovali tým, že takýto scenár vývoja povedie k opätovnému vzostupu IS v oblasti.

Turecký prezident Erdogan potvrdil sťahovanie amerických vojsk

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondelok potvrdil, že americké jednotky začali s odsunom zo svojich pozícií v severnej Sýrii, píše agentúra AP.

Erdogan to uviedol iba niekoľko hodín po tom, ako Biely dom vyhlásil, že uvoľní severozápad Sýrie pre plánovanú tureckú ofenzívu. Zmienené oznámenie podľa AP uvrhlo do neistoty osud tamojších kurdských bojovníkov, ktorí doposiaľ po boku Spojených štátov bojovali proti teroristickej organizácii Islamský štát (IS).

Turecký prezident sa k zmienenej operácii nevyjadril. Dodal však, že Turecko je odhodlané zastaviť podľa jeho stanoviska hrozbu zo strany sýrskych kurdských bojovníkov.

„Vždy hovoríme túto vetu: Môžeme prísť každú noc bez varovania,“ povedal podľa agentúry AFP Erdogan novinárom. „Je absolútne vylúčené, aby sme naďalej tolerovali hrozby týchto teroristických skupín,“ povedal s odkazom na kurdských militantov.

Erdogan dodal, že v novembri plánuje vycestovať do Washingtonu, aby sa tam stretol s americkým prezidentom Donaldom Trumpom.

OSN sa pripravuje na najhoršie

Organizácia Spojených národov v pondelok vyhlásila, že sa „pripravuje na to najhoršie“ po tom, čo Spojené štáty oznámili svoj odsun zo severozápadnej Sýrie, aby v zmienenej oblasti uvoľnili priestor tureckej vojenskej operácii. Informovala o tom agentúra AFP.

„Nevieme, čo sa stane... pripravujeme sa na najhoršie,“ povedal v Ženeve humanitárny koordinátor OSN pre Sýriu Panos Moumtzis. Upozornil, že v súvislosti s dôsledkami tejto operácie je „veľa nezodpovedaných otázok“.

Česká vojnová reportérka Markéta Kutilová, ktorá o vojne v Sýrii napísala viacero kníh, na svojom facebookovom konte upozornila, že jedinou cestou na zastavenie vojny mohla byť dohoda medzi USA a Ruskom, ktorá by odvrátila tureckú inváziu do severnej Sýrie.

„Spoja sa Kurdi s Asadom, Ruskom a Iránom bez ohľadu na svojho spojenca USA?“ pýta sa Kutilová. „Ďalšia vojna je na spadnutie. Kurdi obetovali v boji s ISIS celú generáciu mužov a žien a ťažko očakávať, že teraz všetko prenechajú Turecku, svojmu najväčšiemu súčasnému nepriateľovi. Porcovanie Sýrie je v ďalšej fáze.“

Európska únia vyzvala na zachovanie pokoja v severnej Sýrii

Európska únia vyzvala v pondelok na zachovanie pokoja v severnej Sýrii a varovala, že nové boje iba vyženú ďalších ľudí zo svojich domovov, píše agentúra AP.

„Obnovenie ozbrojených aktivít na severovýchode nielen že prehĺbi civilné utrpenie a povedie k masívnemu vysídleniu, ale je tiež rizikom vážneho narušenia súčasného politického úsilia," varovala v pondelok hovorkyňa Európskej komisie Maja Kocijančičová.

Únia podľa Kocijančičovej naďalej podporuje „jednotu, suverenitu a územnú celistvosť“ Sýrie. Brusel takisto trvá na svojom postoji, podľa ktorého sa dlhodobé riešenie konfliktu v Sýrii „nedosiahne vojenskými prostriedkami, ale vyžaduje si skutočný politický prechod“.

Trump: USA sa musia dostať z nekonečných vojen

Prezident Spojených štátov Donald Trump v pondelok obhajoval svoje rozhodnutie stiahnuť americké jednotky zo severovýchodnej Sýrie, ktoré zdôvodnil tým, že USA sa musia dostať z „absurdných nekonečných vojen“. Informovala o tom agentúra AFP.

„Turecko, Európa, Sýria, Irán, Irak, Rusko a Kurdi budú musieť situáciu teraz vyriešiť a (rozhodnúť o tom), čo chcú spraviť so zajatými bojovníkmi Islamského štátu v ich 'susedstve',“ napísal Trump na Twitteri. „Je na čase, aby sme sa stiahli z týchto absurdných nekonečných vojen, z ktorých sú mnohé kmeňové, a priviedli sme našich vojakov domov. Budeme bojovať tam, kde nám to prinesie osoh, a budeme bojovať len za víťazstvo,“ dodal.

Trump pohrozil zničením tureckej ekonomiky

Americký prezident Donald Trump pohrozil zničením tureckej ekonomiky, ak Ankara podnikne v Sýrii niečo, čo bude on pokladať za nepatričné. Informovala o tom agentúra DPA.

„Ako som už predtým rozhodne vyhlásil, len aby som to zopakoval, ak Turecko vykoná niečo, čo ja vo svojej nesmiernej a bezkonkurenčnej múdrosti budem pokladať za nepatričné, úplne zničím a vyhladím tureckú ekonomiku. Musia spolu s Európou a ostatnými strážiť zajatých bojovníkov IS a ich rodiny. USA urobili oveľa viac, ako kto mohol očakávať, vrátane obsadenia 100 percent kalifátu IS. Teraz je rad na iných v tejto oblasti, niektorých veľmi bohatých, aby chránili vlastné územie. USA SÚ VEĽKÉ!“ napísal na Twitteri americký prezident.

Odporúčame