Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. október 2019, 09:20

Halík aj Vácha kritizujú Gottov pohreb so štátnymi poctami

Halík aj Vácha kritizujú Gottov pohreb so štátnymi poctami

Tomáš Halík. Foto: Center for the Study of Europe Boston University/flickr.com

Je to tragikomické, tvrdí o plánovanom pohrebe českého speváka Tomáš Halík.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Český kňaz a profesor Tomáš Halík zverejnil v piatok vyhlásenie, v ktorom označil plánovaný pohreb speváka Karla Gotta v Katedrále sv. Víta za šialený a nevkusný nápad. Svoje vyjadrenie poslal e-mailom aj pražskému arcibiskupovi Dominikovi Dukovi.

„Prejaviť úctu k umeleckému talentu zomrelému je jedna vec, šialený a nevkusný nápad s národným pohrebom v katedrále vec druhá,“ píše teológ Halík. Ide podľa neho o mýtizáciu hviezdy normalizačného zábavného priemyslu a politicky účelovú interpretáciu moderných dejín. Hovorí tiež o snahe zatiahnuť náboženské a cirkevné symboly do politiky zemanovsko-babišovského populizmu.

„Je to zároveň prejav hlbokej neúcty voči hrdinom disentu a skutočným tvorivým umelcom, ale aj voči ohromnému množstvu občanov, ktorí sa pred komunistickou mocou nesklonili. Je to tragikomické posolstvo o súčasných národných hodnotách, národnom sebapochopení a sebaúcte, ktoré tým ,Gottland‘ vysiela do zahraničia,“ konštatuje Halík.

V závere dodáva, že ide o ďalšiu morálnu skúšku cirkvi a dilemu medzi vernosťou prorockej tradícii odporcov zla a gýčovej servilite voči akejkoľvek moci. „Beran, Tomášek a Vlk by povedali: Nemlč, arcibiskup!“ píše na konci.

Zámer urobiť štátny pohreb v katedrále pre Karla Gotta kritizoval aj ďalší známy český kňaz Marek Vácha. Babiš a Zeman chcú podľa neho získať slávu pre seba. „Karel Gott pekne spieval, ale to nie je kvalifikácia na to, aby mu robili štátny pohreb v katedrále. Boží pohľad je prenikavejší než počet predaných platní,“ povedal v internetovej televízii DVTV.

Inzercia

So zádušnou omšou, ktorá bude sprevádzať rozlúčku s českým spevákom, však podľa vlastných slov nemá problém, pretože modliť sa za zosnulého a slúžiť za neho omšu je absolútne správne. Som rád, že cirkev nakoniec zareagovala tak, že to bude zádušná omša pre úzky okruh príbuzných. O tom, že bude so štátnymi poctami, cirkev nerozhoduje.“


Zádušná omša za zosnulého Karla Gotta bude v sobotu 12. októbra v pražskej Katedrále sv. Víta. Slúžiť ju bude arcibiskup Dominik Duka. Požiadala ho o to Gottova manželka Ivana. Duka o tom informoval na svojom facebooku.

„Myslím, že Majster Gott si od nás zaslúži poďakovanie za celý svoj život. Poctivo sa s nami snažil deliť o svoj talent, ktorý mu Pán Boh vo svojej dobrote nadelil vskutku mimoriadny, čo ja ako známy nespevák oceňujem o to viac,“ napísal v ďalšom príspevku.
 

 

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami

Ceny ropy uprostred týždňa prudko vzrástli a dostali sa najvyššie od začiatku marca. Podporil ich výrazný pokles ropných rezerv v USA a oslabenie dolára. Rýchlo pribúdajúce nové prípady ochorenia COVID-19 však zvyšujú obavy investorov, čo sa týka vyhliadok dopytu. (TASR)

pred 7 hodinami

New York zriadi kontrolné stanovištia na kľúčových vjazdoch do mesta. Cieľom je zaistiť dodržiavanie štátnych epidemiologických opatrení cestujúcimi, informoval primátor Bill de Blasio. Cestujúci z 35 amerických štátov vrátane Floridy či Texasu sa po príchode do štátu New York musia podrobiť dvojtýždňovej karanténe. (TASR)

pred 8 hodinami

„Rozhodujúcim faktorom, ktorý ovplyvní to, či sa dajú ľudia zaočkovať proti koronavírusu, bude spôsob, akým sa téma komunikuje. Treba poukázať na účinnosť vakcíny a riziká jej odmietnutia. A už teraz sa diskutuje aj o obmedzeniach pre tých, ktorí sa zaočkovať nedajú,“ hovorí infektológ Pavol Jarčuška.

pred 10 hodinami

Francúzska prokuratúra otvorila v stredu vyšetrovanie výbuchu v libanonskej metropole Bejrút po tom, čo pri ňom utrpelo zranenia 21 francúzskych občanov. Prokuratúra prípad vyšetruje ako „neúmyselné zranenie“. Hlavný parížsky prokurátor Rémy Heitz uviedol, že prokuratúra využije svoju právomoc vyšetrovať činy, ku ktorým došlo v zahraničí. (TASR)

pred 12 hodinami

Šéf poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczynski oznámil personálne zmeny vo vládnom kabinete a zrušenie niektorých ministerstiev. K zmenám by mohlo dôjsť v septembri alebo začiatkom októbra, povedal Kaczynski pre poľskú tlačovú agentúru PAP. „Jedna vec je teraz istá. Zmeny sa netýkajú postu premiéra, ktorým zostáva Mateusz Morawiecki,“ povedal. Konkrétne zmeny Kaczynski bezprostredne odmietol komentovať. (TASR)

pred 13 hodinami

Smer začal zbierať podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze  v súvislosti s otázkami, prečo štát nevyužil predkupné právo pri predaji akcií Východoslovenskej energetiky (VSE). Podľa slov šéfa strany Roberta Fica sú pripravení pýtať sa otázky na najbližšej schôdzi parlamentu podpredsedu vlády a ministra hospodárstva Richarda Sulíka. (TASR)