Halík aj Vácha kritizujú Gottov pohreb so štátnymi poctami

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Halík aj Vácha kritizujú Gottov pohreb so štátnymi poctami

Tomáš Halík. Foto: Center for the Study of Europe Boston University/flickr.com

Je to tragikomické, tvrdí o plánovanom pohrebe českého speváka Tomáš Halík.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Český kňaz a profesor Tomáš Halík zverejnil v piatok vyhlásenie, v ktorom označil plánovaný pohreb speváka Karla Gotta v Katedrále sv. Víta za šialený a nevkusný nápad. Svoje vyjadrenie poslal e-mailom aj pražskému arcibiskupovi Dominikovi Dukovi.

„Prejaviť úctu k umeleckému talentu zomrelému je jedna vec, šialený a nevkusný nápad s národným pohrebom v katedrále vec druhá,“ píše teológ Halík. Ide podľa neho o mýtizáciu hviezdy normalizačného zábavného priemyslu a politicky účelovú interpretáciu moderných dejín. Hovorí tiež o snahe zatiahnuť náboženské a cirkevné symboly do politiky zemanovsko-babišovského populizmu.

„Je to zároveň prejav hlbokej neúcty voči hrdinom disentu a skutočným tvorivým umelcom, ale aj voči ohromnému množstvu občanov, ktorí sa pred komunistickou mocou nesklonili. Je to tragikomické posolstvo o súčasných národných hodnotách, národnom sebapochopení a sebaúcte, ktoré tým ,Gottland‘ vysiela do zahraničia,“ konštatuje Halík.

V závere dodáva, že ide o ďalšiu morálnu skúšku cirkvi a dilemu medzi vernosťou prorockej tradícii odporcov zla a gýčovej servilite voči akejkoľvek moci. „Beran, Tomášek a Vlk by povedali: Nemlč, arcibiskup!“ píše na konci.

Zámer urobiť štátny pohreb v katedrále pre Karla Gotta kritizoval aj ďalší známy český kňaz Marek Vácha. Babiš a Zeman chcú podľa neho získať slávu pre seba. „Karel Gott pekne spieval, ale to nie je kvalifikácia na to, aby mu robili štátny pohreb v katedrále. Boží pohľad je prenikavejší než počet predaných platní,“ povedal v internetovej televízii DVTV.

So zádušnou omšou, ktorá bude sprevádzať rozlúčku s českým spevákom, však podľa vlastných slov nemá problém, pretože modliť sa za zosnulého a slúžiť za neho omšu je absolútne správne. Som rád, že cirkev nakoniec zareagovala tak, že to bude zádušná omša pre úzky okruh príbuzných. O tom, že bude so štátnymi poctami, cirkev nerozhoduje.“


Zádušná omša za zosnulého Karla Gotta bude v sobotu 12. októbra v pražskej Katedrále sv. Víta. Slúžiť ju bude arcibiskup Dominik Duka. Požiadala ho o to Gottova manželka Ivana. Duka o tom informoval na svojom facebooku.

„Myslím, že Majster Gott si od nás zaslúži poďakovanie za celý svoj život. Poctivo sa s nami snažil deliť o svoj talent, ktorý mu Pán Boh vo svojej dobrote nadelil vskutku mimoriadny, čo ja ako známy nespevák oceňujem o to viac,“ napísal v ďalšom príspevku.
 

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo