Halík aj Vácha kritizujú Gottov pohreb so štátnymi poctami

Halík aj Vácha kritizujú Gottov pohreb so štátnymi poctami

Tomáš Halík. Foto: Center for the Study of Europe Boston University/flickr.com

Je to tragikomické, tvrdí o plánovanom pohrebe českého speváka Tomáš Halík.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Český kňaz a profesor Tomáš Halík zverejnil v piatok vyhlásenie, v ktorom označil plánovaný pohreb speváka Karla Gotta v Katedrále sv. Víta za šialený a nevkusný nápad. Svoje vyjadrenie poslal e-mailom aj pražskému arcibiskupovi Dominikovi Dukovi.

„Prejaviť úctu k umeleckému talentu zomrelému je jedna vec, šialený a nevkusný nápad s národným pohrebom v katedrále vec druhá,“ píše teológ Halík. Ide podľa neho o mýtizáciu hviezdy normalizačného zábavného priemyslu a politicky účelovú interpretáciu moderných dejín. Hovorí tiež o snahe zatiahnuť náboženské a cirkevné symboly do politiky zemanovsko-babišovského populizmu.

„Je to zároveň prejav hlbokej neúcty voči hrdinom disentu a skutočným tvorivým umelcom, ale aj voči ohromnému množstvu občanov, ktorí sa pred komunistickou mocou nesklonili. Je to tragikomické posolstvo o súčasných národných hodnotách, národnom sebapochopení a sebaúcte, ktoré tým ,Gottland‘ vysiela do zahraničia,“ konštatuje Halík.

V závere dodáva, že ide o ďalšiu morálnu skúšku cirkvi a dilemu medzi vernosťou prorockej tradícii odporcov zla a gýčovej servilite voči akejkoľvek moci. „Beran, Tomášek a Vlk by povedali: Nemlč, arcibiskup!“ píše na konci.

Zámer urobiť štátny pohreb v katedrále pre Karla Gotta kritizoval aj ďalší známy český kňaz Marek Vácha. Babiš a Zeman chcú podľa neho získať slávu pre seba. „Karel Gott pekne spieval, ale to nie je kvalifikácia na to, aby mu robili štátny pohreb v katedrále. Boží pohľad je prenikavejší než počet predaných platní,“ povedal v internetovej televízii DVTV.

So zádušnou omšou, ktorá bude sprevádzať rozlúčku s českým spevákom, však podľa vlastných slov nemá problém, pretože modliť sa za zosnulého a slúžiť za neho omšu je absolútne správne. Som rád, že cirkev nakoniec zareagovala tak, že to bude zádušná omša pre úzky okruh príbuzných. O tom, že bude so štátnymi poctami, cirkev nerozhoduje.“


Zádušná omša za zosnulého Karla Gotta bude v sobotu 12. októbra v pražskej Katedrále sv. Víta. Slúžiť ju bude arcibiskup Dominik Duka. Požiadala ho o to Gottova manželka Ivana. Duka o tom informoval na svojom facebooku.

„Myslím, že Majster Gott si od nás zaslúži poďakovanie za celý svoj život. Poctivo sa s nami snažil deliť o svoj talent, ktorý mu Pán Boh vo svojej dobrote nadelil vskutku mimoriadny, čo ja ako známy nespevák oceňujem o to viac,“ napísal v ďalšom príspevku.
 

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo