Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. 10. 2019, 20:51

Americký obchod kritizuje clá voči EÚ

Americký obchod kritizuje clá voči EÚ

Ilustračný záber. FOTO TASR/AP

Zavedenie 25-percentných dovozných ciel na francúzske vína, španielske olivy, škótsku whisky, britské sušienky a stovky ďalších výrobkov z Európskej únie zasiahne okrem Európanov aj bežných Američanov.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Upozornili na to americkú vládu zástupcovia obchodu.

Úrad obchodného splnomocnenca USA v stredu (2. 10.) oznámil, že na viaceré produkty z EÚ uvalí 25-percentné dovozné clá ako odvetu za dotácie Bruselu pre európskeho výrobcu lietadiel Airbus.

Povolenie na to získal Washington od Svetovej obchodnej organizácie (WTO), ktorá v ten deň oznámila aj sumu, v ktorej môžu USA clá zaviesť, konkrétne 7,5 miliardy USD.

Podľa Specialty Food Association (SFA), asociácie zastupujúcej špecializované obchody, clá znížia tržby a negatívne zasiahnu pracovné miesta v maloobchode s potravinami naprieč celými Spojenými štátmi. Dôsledky budú "dramatické," uviedla SFA.

"Vyššie ceny pocítia Američania práve v období, keď sa blížia sviatky," dodala asociácia. "Kvalitné syry a ďalšie lahôdky, ktoré teraz stoja rodinu zhruba 45 USD, budú po zavedení ciel stáť približne 60 USD."

Nespokojný je aj americký zväz obchodníkov s liehovinami DSC (Distilled Spirits Council). Clá na whisky, vína a likéry môžu zasiahnuť dovoz v objeme takmer 3,4 miliardy USD a viesť k zrušeniu približne 13-tisíc pracovných miest v oblasti dopravy, obchodu a služieb.
   
 

Odporúčame