Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. 10. 2019, 20:37

Trump verí, že prežije impeachment a zvíťazí vo voľbách

Trump verí, že prežije impeachment a zvíťazí vo voľbách

Americký prezident Donald Trump na pôde OSN v New Yorku. FOTO TASR/AP

Americký prezident Donald Trump vyjadril v piatok presvedčenie, že sa mu podarí prežiť tzv. impeachment pripravovaný demokratmi a zvíťaziť v budúcoročných prezidentských voľbách.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Trump pred novinármi v Bielom dome priznal, že demokrati v Snemovni reprezentantov amerického Kongresu zrejme dokážu spustiť oficiálne vyšetrovanie, ktoré môže viesť k ústavnej žalobe proti prezidentovi (impeachmentu). Vyjadril ale presvedčenie, že ich snahy stroskotajú v republikánmi kontrolovanom Senáte.

"(V Senáte) zvíťazíme. Republikáni sú veľmi jednotní," myslí si Trump, podľa ktorého za tento neúspech demokrati zaplatia "obrovskú cenu" vo voľbách. Donald Trump v tomto kontexte zopakoval svoje presvedčenie, že zvíťazí v budúcoročných prezidentských voľbách a že jeho víťazstvo bude "veľké".

Odmietol pritom potvrdiť svoj prísľub spred dvoch dní, že bude spolupracovať s vyšetrovaním na pôde Kongresu. "Neviem. Je to na právnikoch," citovala Trumpa agentúra AP.

Snahy o impeachment prezidenta súvisí s údajnými pokusmi Trumpa o zdiskreditovanie svojho politického rivala, bývalého demokratického viceprezidenta Joea Bidena, prostredníctvom vyšetrovania na Ukrajine.

Trump v piatok opäť zaútočil na Bidena, ktorého označil za nie príliš bystrého človeka. Bývalý prezident Barack Obama podľa neho vytiahol Bidena z "kopy odpadu".

Podľa vlastných slov by však bol Trump rád, ak by sa prezidentským kandidátom demokratov stal práve Joe Biden, hoci to neočakáva. "Ak by vyhral (získal kandidatúru), bol by som veľmi šťastný. Bol by podľa mňa veľmi ľahkým súperom," vyhlásil Trump.

Romney odsúdil Trumpovu výzvu na vyšetrovanie Bidena v Číne a na Ukrajine

Americký republikánsky senátor Mitt Romney, patrí medzi najotvorenejších Trumpových kritikov v rámci jeho vlastnej Republikánskej strany, odsúdil výzvu prezidenta Donalda Trumpa na vyšetrovanie demokratického exprezidenta Joea Bidena v Číne a na Ukrajine.

Skutočnosť, že predmetom prezidentových výziev na vyšetrovanie je práve jeho predpokladaný súper v budúcoročných prezidentských voľbách, vzbudzuje silné podozrenie, že jeho snahy sú čisto politicky motivované, domnieva sa Romney, ktorý bol v roku 2012 prezidentským kandidátov republikánov.

Donald Trump vo štvrtok verejne apeloval na Čínu a Ukrajinu, aby začali vyšetrovať Joea Bidena. Podľa šéfa Bieleho domu ide o krajiny, kde sa mohli Joe Biden a jeho syn Hunter dopustiť korupčného konania.

Odporúčame