Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. 10. 2019, 18:52

Podľa Grécka by štáty EÚ odmietajúce prijať utečencov mali čeliť postihom

Podľa Grécka by štáty EÚ odmietajúce prijať utečencov mali čeliť postihom

Na snímke vpravo grécky premiér Kyriakos Mitsotakis a odchádzajúci eurokomisár pre hospodárske a finančné záležitosti, dane a clá Pierre Moscovici počas stretnutia v Aténach 4. októbra 2019. FOTO TASR/AP

Grécko chce vyzvať Európsku úniu, aby uvalila sankcie na členské štáty, ktoré odmietajú prijať utečencov.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Vyhlásil to v piatok grécky premiér Kyriakos Mitsotakis v čase, keď s cieľom zastaviť vlnu prichádzajúcich utečencov do Európy navštívili Atény a Ankaru predstavitelia EÚ.

"Hovorím to jasne: Predložím otázku konkrétnych sankcií pre európske krajiny, ktoré sa odmietajú zúčastňovať na spravodlivej distribúcii utečencov na európskej úrovni," vyhlásil Mitsotakis.

Agentúra AP v tejto súvislosti napísala, že skupina stredo- a východoeurópskych štátov ako Maďarsko, Poľsko a Česko odmieta povinné kvóty na prerozdelenie migrantov v rámci Únie. Ich postoj podľa Atén znamená nespravodlivé bremeno, ktoré musia znášať hraničné členské štáty ako Grécko, Španielsko a Taliansko.

"Je to akt pokrytectva," pokračoval Mitsotakis. "Nemôžete využívať výhody (voľný pohyb tovarov a osôb) a neprijímať 1000 alebo 2000 utečencov ako súčasť riadenia tejto záležitosti v EÚ," vysvetlil.

V lete vrcholila vlna utečencov a migrantov, ktorí do Európy prichádzali z Turecka. Na gréckych ostrovoch Lesbos a Samos, ktoré sú najbližšie k Turecku a na ktorých sa nachádzajú najväčšie tábory, tak došlo ku krízovej situácii.

Grécko dúfa v pomoc najmä ohľadom preplnených táborov na ostrovoch Lesbos, Chios, Samos, Leros a Kos slúžiacich na registráciu migrantov, v ktorých žije takmer 30-tisíc ľudí.

V Ankare od štvrtka vedú ministri z Turecka, Grécka a Nemecka rozhovory o dohode medzi Tureckom a EÚ z roku 2016, ktorej cieľom bolo obmedziť prílev migrantov, ako i o najnovšom prudkom náraste počtu migrantov prichádzajúcich do Grécka.

Grécko tiež prijalo nový zákon, vďaka ktorému sa zrýchli azylový proces a budú vyhosťovaní migranti, ktorí nespolupracujú.

Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu vyzval v piatok európske štáty, aby namiesto obviňovania Ankary z nárastu počtu utečencov prichádzajúcich do Európy spolupracovali s Tureckom na vyriešení utečeneckej krízy. Čavušoglu sa vyjadril po stretnutí s nemeckým ministrom vnútra Horstom Seehoferom a komisárom EÚ pre migráciu Dimitrisom Avramopulosom.

Do konca roku 2020 by mali z gréckych ostrovov poslať do Turecka 10-tisíc migrantov, ktorí nezískajú právo usadiť sa v Grécku. Naopak, 20-tísic migrantov, ktorí budú smieť zostať, ubytujú vo všetkých regiónoch Grécka.

V Grécku sa nachádza približne 70-tisíc prevažne sýrskych utečencov, ktorí sa tam dostali od roku 2015 cez susedné Turecko.

Odporúčame