Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. jún 2015

Slovensko od svojho vzniku udelilo azyl 650 utečencom

Pri príležitosti Svetového dňa utečencov, ktorý pripadá na najbližšiu sobotu, Ministerstvo vnútra SR (MV) zverejnilo čísla o množstve ľudí, ktorým bol u nás udelený azyl. Slovenská republika udelila od svojho vzniku do apríla 2015 azyl 650 osobám. Tento deň je príležitosťou spomenúť si na všetkých, ...

Pri príležitosti Svetového dňa utečencov, ktorý pripadá na najbližšiu sobotu, Ministerstvo vnútra SR (MV) zverejnilo čísla o množstve ľudí, ktorým bol u nás udelený azyl.

Slovenská republika udelila od svojho vzniku do apríla 2015 azyl 650 osobám. Tento deň je príležitosťou spomenúť si na všetkých, ktorí sa nemôžu vrátiť do svojich domovov a snažia sa vytvoriť si podmienky na život v novej krajine, uviedla Michaela Paulenová z komunikačného odboru ministerstva.

Paulenová priblížila, že utečenci, ktorí z rôznych dôvodov museli opustiť domov, sa nachádzajú aj na Slovensku a naša krajina im poskytuje starostlivosť a zázemie v súlade s medzinárodnými záväzkami. Za azylovú politiku zodpovedá na Slovensku Migračný úrad MV SR, ktorý okrem 650 azylov udelil utečencom od vzniku SR i doplnkovú ochranu 650 osobám. Paulenová spresnila, že išlo najmä o osoby z Afganistanu a Iraku.

V súčasnosti migračný úrad zabezpečuje v spolupráci so Slovenskou katolíckou charitou integráciu pre približne 120 osôb s udelenou medzinárodnou ochranou. Pomáha im s ubytovaním, výučbou slovenského jazyka, hľadaním práce a poskytuje im právne, psychologické či sociálne poradenstvo.

„Dôraz je kladený na to, aby utečenci prevzali zodpovednosť za svoj život v novej krajine a nespoliehali sa na sociálny systém,“ vysvetlila Paulenová. Utečenci nás podľa nej na oplátku obohacujú svojou kultúrou a odlišným vnímaním sveta.

„Sú súčasťou každej demokratickej spoločnosti, majú tie isté obavy, túžby a nádeje ako my. Naším cieľom je spolu slušne žiť v pokojnom a bezpečnom svete,“ doplnila s tým, že Deň utečencov nie je len o jednom dni, ale o všetkých dňoch, keď utečenci na Slovensku riešia stovky malých či väčších problémov a potrebujú pomoc.

TASR

Inzercia

Odporúčame

Kiska sa dnes stretne s Hollandom a Cameronom

Kiska sa dnes stretne s Hollandom a Cameronom

Prezident SR Andrej Kiska sa dnes v Bratislave stretne s francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom a britským premiérom Davidom Cameronom. Cameron vystúpi na tohtotýždňovej medzinárodnej bezpečnostnej konferencii GLOBSEC, Hollande zase pricestuje na súvisiaci summit premiérov Vyšehradskej štvork...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.