Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
19. 06. 2015, 11:31

Tento rok má prísť viac ako milión azylantov, tretina detí

Maďari chcú stavať plot, Taliani poslať imigrantov do iných krajín. Tento rok by malo prísť do Európskej únie výrazne viac ako vlaňajších milión azylantov. Tretina budú deti do 17 rokov. Krajiny, postihnuté masovým prílevom imigrantov, začínajú siahať po radikálnych riešeniach bez ohľadu na názor o...

Tento rok má prísť viac ako milión azylantov, tretina detí

Maďari chcú stavať plot, Taliani poslať imigrantov do iných krajín. Tento rok by malo prísť do Európskej únie výrazne viac ako vlaňajších milión azylantov. Tretina budú deti do 17 rokov.

Krajiny, postihnuté masovým prílevom imigrantov, začínajú siahať po radikálnych riešeniach bez ohľadu na názor ostatných členov Európskej únie. Tie môžu zareagovať odvetnými opatreniami. Hrozí tak rozpad Schengenského priestoru a spoločnej politiky Bruselu.

Maďarsko sa napríklad rozhodlo postaviť na svojej južnej hranici so Srbskom štvormetrový plot, ktorý má zabrániť ďalšiemu masovému prílevu utečencov. Informoval o tom tento týždeň maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.

Plot by sa mal ťahať po celom 175-kilometrovom úseku maďarsko-srbskej hranice a podľa odhadov portálu index.hu stáť podľa kvality vyhotovenia od 17 do 113 miliónov eur. "Tlak prisťahovalcov ťaží spomedzi krajín Európskej únie najviac práve Maďarsko," tvrdí Szijjártó podľa agentúry TASR.

Proti výstavbe plota protestovali viacerí politici, hovorkyňa Európskej komisie Natasha Beratudová povedala: „Len nedávno sme múry v Európe strhli, nemali by sme ich znovu budovať.“ 

Szijjártó pripomenul, že bariéry vybudovali aj Grécko a Bulharsko na hraniciach s Tureckom, Španielsko si na severe Afriky oplotilo mestá, ktoré patria do jej územia. Taliansko sa dokonca nedávno vyhrážalo, že ak EÚ nepríde so zmysluplnými opatreniami, udelením schengenského víza umožní azylantom cestovať do celej únie.

K téme:
Cez Stredozemné more prišlo tento rok do Európy vyše 100-tisíc utečencov

Zdieľať

Menia sa trasy a krajiny

Podľa hovorcu maďarskej vlády Zoltána Kovácsa má Maďarsko problémy najmä s ekonomickými utečencami, ktorí zneužívajú práva prenasledovaných.

Zvyčajne pokračujú ďalej do západných krajín EÚ, kde sa snažia usadiť. V prípade ich odmietnutia však má Maďarsko ako prvá krajina ich pobytu povinnosť postarať sa o nich, prípadne ich vyhostiť. Maďari preto očakávajú radikálnejšie kroky Európskej únie, povedal Kovács pre TASR.

Podľa neho do roku 2012 prichádzalo do Maďarska ročne zhruba 2000 až 2500 ľudí, ktorí požiadali o štatút utečenca. V roku 2013 to však už bolo desaťkrát viac a vlani prišlo 43-tisíc ľudí. Len za prvých päť mesiacov tohto roka však už prišlo do Maďarska vyše 50 000 migrantov najmä z Kosova, Sýrie, Iraku a Afganistanu.

Tisíce osamelých detí

To je približne na rovnakej úrovni ako počet ľudí, ktorí sa priplavili do Talianska alebo Grécka. Podľa UNHCR za prvých päť mesiacov tohto roka prišlo cez Stredozemné more do Európy už vyše stotisíc ľudí, vlani ich bolo zhruba 270-tisíc.

K veci:
Do Európy sa doplavia tisíce, v Ázii a Afrike ostávajú milióny

Zdieľať

Vyše polovica tohtoročného prírastku pripadá na Taliansko, o niečo menej na Grécko, malá časť smerovala do Španielska na Maltu.

V prípade Talianska išlo zvyčajne o Afričanov z Líbye, Eritrey, Sudánu alebo Etiópie, Sýrčania, Iračania a ľudia z ďalších ázijských krajín smerujú skôr cez Turecko bezpečnejšou cestou na blízke grécke ostrovy.

Celkovo vlani podľa UNICEF v Európe požiadal o azyl zhruba milión ľudí, z toho zhruba 30 percent bolo detí a tínedžerov do 17 rokov. Z toho 13-tisíc detí prišlo bez sprievodu. Podiel detí stúpa, tento rok je spomedzi azylantov už každý tretí dieťa.

Peter Kremský

Ilustračné foto - TASR/AP

Odporúčame

Ako pochopiť Tsiprasa (komentár Jaroslava Danišku)

Ako pochopiť Tsiprasa (komentár Jaroslava Danišku)

Grécky premiér Alexis Tsipras bojuje o viac, ako je euro v gréckych peňaženkách, dohoda s Troikou či nebodaj dopad krízy na zvyšok eurozóny. Ministri financií eurozóny dnes rokujú v Luxemburgu, na rokovaní sa zúčastní aj grécky premiér Tsipras. Všetky veľké európske denníky už niekoľko dní píšu o p...

Kvóty migrantov sú mŕtve, zoberieme ich dobrovoľne

Kvóty migrantov sú mŕtve, zoberieme ich dobrovoľne

Stredo- a východoeurópske krajiny si vedia predstaviť prerozdelenie prisťahovalcov "na dobrovoľnej báze", píše sa vo vyhlásení z rokovania ministrov vnútra. Na rokovaní ministrov vnútra Európskej únie, ktoré sa dnes koná v Luxemburgu, sa podarilo dosiahnuť rozhodujúci prielom. Informuje o tom rakús...

Rakúšania navrhli odložiť splácanie gréckych dlhov

Rakúšania navrhli odložiť splácanie gréckych dlhov

Napätie stúpa, sporitelia za deň vybrali z bánk zhruba 400 miliónov eur. Rakúsky kancelár Werner Faymann navrhuje, aby Grécko dostalo odklad splácania dlhov na päť rokov. Malo by to pomôcť odvrátiť bankrot krajiny a jej odchod z eurozóny. Grécko by v prípade odkladu malo dostať prísne podmienky, kt...

Konzervatívec Jeb Bush ohlásil v USA prevrat

Konzervatívec Jeb Bush ohlásil v USA prevrat

Vo svojej reči zdôraznil slobodu podnikania a rozhodovania, silnú zahraničnú politiku a prevrat vo Washingtone. Bývalý republikánsky guvernér Floridy John Ellis Bush, zvaný Jeb, včera ohlásil svoju dlho očakávanú kandidatúru na prezidenta USA. Stal by sa ním už ako tretí z rodiny po svojom otcovi G...